انتقاد از وضعیت کارگران ایران در آستانه روز جهانی کارگر

کارگر حق نشر عکس ILNA
Image caption سازمان مجاهدین انقلاب از سیاست‌های دولت که به بی‌کاری کارگران منجر می‌شود انتقاد کرده است

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه‌ای ضمن گرامی داشتن روز جهانی کارگر، از سیاست‌های اقتصادی دولت ایران و برخورد حکومت این کشور با تشکل‌های کارگری به تندی انتقاد کرد.

در این بیانیه که روز شنبه ۱۰ اردیبهشت (۳۰ آوریل) توسط شاخه خارج از کشور این سازمان منتشر شده، آمده است: "به رغم ادعای کاذب رئیس دولت کودتا مبنی بر ایجاد یک میلیون و ششصد هزار شغل در سال گذشته، تعطیلی بسیاری از شرکت های پیمانکاری و توقف یا کاهش تولید بسیاری از واحدهای تولیدی، بی کاری گسترده ای را برای کشور به ارمغان آورده است".

سازمان مجاهدین انقلاب در بیانیه خود نوشته که در پنج سال و نیم گذشته (دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد) درآمد حاصل از فروش نفت معادل ۴۵۰ میلیارد دلار و معادل نصف درآمد ایران از نفت، از ابتدای کشف نفت در ایران تا کنون بوده است؛ اما دولت به جای سرمایه گذاری و رونق دادن به وضعیت تولید و اشتغال، این درآمد را هدر داده است.

در بیانیه مذکور، حکومت کنونی ایران به عنوان مسئول "تورم، بی کاری و کاهش شدید نرخ رشد تولید ملی" معرفی شده و آمده است: "مقایسه شاخص های کلان اقتصادی در دوره احمدی نژاد با دوره های ریاست جمهوری آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی که درآمد ارزی در آن ها بسیار کمتر از دوره اخیر بود، عدم کفایت و ورشکستگی سیاست های حاکمان کنونی را به نمایش می گذارد".

سازمان مجاهدین انقلاب سیاست هایی چون توزیع پول در سفرهای استانی دولت، پرداخت یارانه های نقدی از محل خزانه دولت و پرداخت وام های خوداشتغالی زودبازده را از جمله عوامل "هدر رفتن ثروت ملی" دانسته است.

در بیانیه این سازمان آمده است: "حاکمیت کنونی به منظور فراهم آوردن زمینه های حکومت مطلقه فردی، از یک سو با سپردن شریان های اقتصادی و طرح های کلان عمرانی و بنگاه های بزرگ اقتصادی به سپاه پاسداران، به نابودی بخش خصوصی و بورژوازی غیروابسته به حکومت همت گماشت و از سوی دیگر همزمان با سرکوب نهادها و شوراهای مستقل کارگری و دستگیری کارگران معترض، با سوءاستفاده از منابع ارزی کشور و به قیمت نابودی تولیدات داخلی و بی کاری کارگران، اقدام به واردات بی رویه کالاهای خارجی کرد تا در کوتاه مدت رضایت مردم را جلب کند".

این سازمان پیش تر هم تحولات سیاسی روزهای اخیر ایران را حرکت در جهت تبدیل جمهوری اسلامی به یک حکومت فردی دانسته بود.

مطالب مرتبط