اتاق بازرگانی بحرین خواهان تحریم تجاری ایران شد

تجمع اعتراضی در ایران حق نشر عکس ISNA
Image caption تا کنون چندین تجمع و راهپیمایی در ایران در اعتراض به برخورد دولت بحرین با معترضان برگزار شده است

اتاق بازرگانی بحرین خواهان تحریم تجاری کامل ایران به دلیل "دخالت آشکار ایران در امور داخلی بحرین و تهدید امنیت ملی این کشور" شده است.

در بیانیه این نهاد که توسط خبرگزاری بحرین منتشر شده، آمده است: "با در نظر گرفتن موقعیت فعلی، اتاق بازرگانی بحرین از تمام تاجران، شرکت‌ها و موسسات وابسته به آنها می خواهد که کالاهای ایرانی را تحریم و هر گونه مبادله تجاری با بازرگان‌های ایرانی را متوقف کنند."

در این بیانیه همچنین از دیگر کشورهای عضو شورای همکاری‌ خلیج فارس نیز خواسته شده است تا بحرین را در تحریم ایران همراهی کنند.

کشورهای کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی عضو شورای همکاری‌ خلیج فارس هستند.

عثمان شریف، رئیس اتاق بازرگانی بحرین گفته است که این تصمیم به منظور نمایش همبستگی با رهبری بحرین گرفته شده است.

بر اساس برآوردها میزان مبادلات تجاری ایران و بحرین سالانه پنج میلیارد دلار است.

از زمان آغاز ناآرامی‌ها در بحرین، در پی بالا گرفتن اعتراضات در کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا، دولت بحرین همواره ایران را به حمایت از گروه‌های ناراضی شیعه در بحرین و دخالت در امور این کشور متهم کرده است.

دولت ایران همواره این اتهامات را رد کرده، اما دولت بحرین را به دلیل نحوه برخورد با تجمع‌های اعتراضی مورد انتقاد شدید قرار داده است.

با افزایش تنش سیاسی میان دو کشور، دولت بحرین هفته گذشته یک دیپلمات ایرانی را به دلیل "فعالیت‌های مغایر با رفتار دیپلماتیک" اخراج کرد.

چند هفته پیش نیز بحرین یک کارمند سفارت ایران را اخراج کرد که به اقدام متقابل جمهوری اسلامی منجر شد و پس از آن نیز، خبرگزاری دولتی بحرین از بازداشت و محاکمه دو تبعه ایرانی و یک تبعه بحرینی به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی خبر داد.

"مداخله مجازی"

اتهامات دولت بحرین علیه ایران به دخالت سیاسی محدود نشده و خبرگزاری دولتی بحرین از تلاش هکرهای مستقر در ایران برای نفوذ به سایت‌های دولتی بحرین خبر داده است.

بنا بر این گزارش هکرهای ایرانی تلاش کرده‌اند تا به سایت رسمی وزارت مسکن بحرین نفوذ کنند تا اطلاعات کسانی را که درخواست کمک‌هزینه مسکن کرده‌اند، به دست آورند.

این گزارش جزییات بیشتری منتشر نکرده، اما بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این مسئله ممکن است به ادعای شیعیان بحرینی مبنی بر تقسیم ناعادلانه کمک‌هزینه مسکن به نفع سنی‌ها مربوط باشد.

مطالب مرتبط