احتمال حضور احمدی‌نژاد در جلسه امروز دولت

احمدی نژاد حق نشر عکس Reuters
Image caption با وجود انتشارات منسوب به محمود احمدی نژاد، وی تاکنون مستقیما در مورد اختلافات اخیر سخن نگفته است

عزت الله ضرغامی رئیس رادیو – تلویزیون حکومتی ایران اعلام کرد که محمود احمدی‌نژاد به وی گفته است در جلسه بعد از ظهر امروز ۱۱ اردیبهشت (اول مه) هیات وزیران شرکت خواهد کرد.

همزمان با انتشار این نقل قول، سایت خبرآنلاین خبری را به چاپ رسانده که از گفتگو بر سر "طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهوری" در جریان دیدار دیشب تعدادی از نمایندگان مجلس با محمود احمدی‌نژاد حکایت دارد.

آقای ضرغامی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر اظهار داشته که صبح امروز با رئیس دولت ملاقات کرده و آقای احمدی‌نژاد گفته است که "در سخنان امروز خود در هیات وزیران تمام نقشه‌های دشمنان اسلام و انقلاب را نقش بر آب خواهد کرد و نشان خواهد داد که دشمنان ملت ایران از درک رابطه پدر و فرزندی رهبر انقلاب و رئیس جمهوری عاجز و ناتوانند".

از سوی دیگر، خبرگزاری فارس از قول محمد حسن صالحی مرام معاون ارتباطات واطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهوری از تشکیل جلسه یکشنبه هیات دولت به ریاست محمود احمدی‌نژاد سخن گفته، و خبرگزاری ایرنا همین خبر را به نقل از "یک مقام آگاه" منتشر کرده است.

آقای احمدی‌نژاد از حدود ده روز پیش در محل کار خود در دفتر ریاست جمهوری حاضر نشده و این غیبت، با انتقاد گسترده محافظه کاران مواجه شده است.

"احتمال طرح عدم کفایت رئیس جمهوری در مجلس"

به گفته عزت الله ضرغامی، وی در دیدار صبح امروز با رئیس قوه مجریه "مطالب مستندی" را درباره "خرسندی دشمنان و سناریوهای خباثت آمیز رسانه‌های بیگانه و جریان‌های معاند و ضدانقلاب راجع به حضور نیافتن رئیس جمهوری در چند جلسه هیات وزیران" به اطلاع او رسانده است.

اظهارات آقای ضرغامی در شرایطی عنوان می‌شود که برخی سایت‌های محافظه کار، در روزهای گذشته از تصمیم محمود احمدی‌نژاد برای سخن گفتن مستقیم با مردم از طریق تلویزیون خبر داده بودند.

همزمان با سخنان رئیس رادیو – تلویزیون حکومتی ایران، موسی غضنفر‌آبادی نماینده بم در مجلس هشتم گفته که شب گذشته تعدادی از اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس (فراکسیون اکثریت قوه مقننه ایران) با محمود احمدی‌نژاد دیدار کرده‌اند. به نوشته سایت خبرآنلاین، آقای غضنفر‌آبادی در گزارش خود از مذاکرات نمایندگان در منزل رئیس دولت در خیابان پاستور، از صحبت‌های مطرح شده در مورد "احتمال طرح عدم کفایت رئیس جمهوری در مجلس" خبر داده است.

موسی غضنفر‌آبادی بدون توضیح در مورد آنچه در همین ارتباط از سوی نمایندگان به رئیس جمهوری گفته شده، به نقل پاسخ آقای احمدی‌نژاد بسنده کرده که گفته است: "عدم کفایت دلیل می‌خواهد. مگر بنده چه کار کرده‌ام؟"

به نوشته خبرآنلاین، نماینده بم همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد "اضافه شدن دو بند به درخواست های رئیس جمهوری" گفته است که محمود احمدی‌نژاد منکر طرح چنین درخواست‌هایی شده است.

سایت خبرآنلاین در مورد "اضافه شدن دو بند به درخواست‌های رئیس جمهوری" توضیح بیشتری نداده، اما به نظر می‌رسد که اشاره خبر مندرج در آن، به شایعاتی باشد که طی هفته گذشته، در برخی سایت‌ها در مورد "سه شرط" محمود احمدی‌نژاد برای بازگشت به کار انتشار یافته است.

مطابق این شایعات، او بازگشت خود به نهاد ریاست جمهوری را مشروط به انتصاب رحیم‌مشایی به عنوان معاون اول، برکناری سعید جلیلی از سمت ریاست شورای عالی امنیت ملی و کنار رفتن حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات کرده بود.

به گفته نماینده بم، آقای احمدی نژاد در بخشی از صحبت‌های دیشب خود با تاکید بر اینکه اختلافات اخیر به زودی "با انجام یک گفتگو" خاتمه خواهد یافت، اظهار داشته: "این موضوعی است که بین من و آقا است و انشاءالله حل می‌شود."

با این حال آقای غضنفر آبادی در پاسخ به این سوال خبرنگاران که "رئیس جمهوری چه زمانی سر کار خود حاضر خواهد شد"، به ذکر این پاسخ کلی بسنده کرده که "ان شاء الله به زودی سر کار می‌آیند."

آقای غضنفر‌آبادی همچنین از سخنان رئیس قوه مجریه در مورد "وجود رگه‌های انحرافی در برخی بخشهای نظام" خبر داده و از قول وی آورده است: "من جانم را برای ولایت گذاشته‌ام و اعتقاداتم به ولایت فقیه قوی‌تر از گذشته شده است."

خبرهای جدید راجع به امکان حضور محمود احمدی‌نژاد در جلسه امروز هیات دولت، پس از آن انتشار یافته که غیبت های اخیر احمدی نژاد در دفتر ریاست جمهوری، در فضای سیاسی و رسانه‌ای ایران نوعی واکنش به ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات از سوی آیت الله خامنه‌ای تلقی شده است.

دو هفته پیش و در پی انتشار خبر پذیرش استعفای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات توسط محمود احمدی‌نژاد، رسانه‌ها از مخالفت آیت الله خامنه‌ای با این استعفا خبر دادند و دلیل کناره گیری آقای مصلحی را اختلاف میان او و محمود احمدی‌نژاد دانستند.

آقای احمدی‌نژاد سه روز بعد از ابقای آقای مصلحی، در سفر استانی هیات دولت به کردستان حضور یافته و چهار روز بعد از آن هم، با هیاتی از نمایندگان کنگره خلق چین دیدار کرده؛ اما در هیچ مناسبت دولتی دیگری حضور نیافته است.

دو نوبت غیبت در جلسات هیات دولت، عدم حضور در نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی، شرکت نکردن در جلسات حساس مجلس در مورد بودجه سال جاری و لغو سفر استانی به قم، از جمله مواردی بوده که در رسانه‌های ایران، نشانه عدم تمایل محمود احمدی‌نژاد به انجام فعالیت‌های عادی خود تلقی شده است.

مطالب مرتبط