بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۱ اردیبهشت

حق نشر عکس a
Image caption کارتون روز: خالی شدن صندوق ذخیره ارزی، هادی حیدری، شرق

بیشتر روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود سخنان رهبر جمهوری اسلامی را نقل کرده اند که نصیحت کرده که مسولان از هر اقدامی که موجب خوشحالی دشمن می شود پرهیز کنند، ولی گزارش های ریز و درشت روزنامه ها نشان می دهد که همزمان با اوج گیری مخالفت ها علیه قهر رییس دولت و رسیدن این خبر که همراهان وی در صدد جمع آوری امضای وزیران و استانداران هستند، نمایندگان مجلس فریاد مرگ بر ضد ولایت فقیه سر داده اند.

این روزنامه ها نوشته اند سایت های هوادار دولت خبر می دهند که دکتر ریج نشسته اما بزودی با ملت صحبت خواهد گفت. مقاومت مجلس در برابر تصمیم های هزینه ساز دولت، خبرهائی از گرانی ها و دغدغه های کارگران در آستانه اول ماه مه از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

دل پر درد دکتر و هشدار مجلس به دولت

"تشکیل جلسه غیرعلنی برای بررسی مسائل روز" عنوان اصلی مردم سالاری است، روزگار از قول یک نماینده مجلس نوشته "مجلس تا کی می تواند تحمل کند" و تهران امروز نوشته "هر گونه ناهماهنگی برای کشور مضراست". روزنامه های جام جم، خراسان، کیهان، رسالت و جمهوری اسلامی از زبان آیت الله خامنه ای نوشته "هر اقدامی که موجب خوشحالی دشمنان و ناراحتی دوستان شود، مذموم است"، "دشمنان را خوشحال و دوستان را ناراحت نكنید" تیتر اول ایران و جوان است.

به نوشته روزگار جبر كوچكی نژاد نماینده مردم رشت گفته حوادث تلخی در كشور پیش آمده و مدام مردم نسبت به آن از ما سوال می كنند. مشكلاتی در كشور از جمله مباحث مربوط به دولت، وزرا و استانداران پیش آمده است و دامنه این مشكلات روزبه روز در حال وسیع تر شدن است و امروز هم مقام رهبری در دیدار با شوراها تذكر دادند.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته در جلسه بعد از ظهر دیروز مجلس تعدادی از نمایندگان مجلس در تذكرات متعدد از تهیه گزارش نهاد ریاست جمهوری خبر دادند و خواستند که مجلس نشان داده بصورت یكپارچه حامی ولایت فقیه است از رئیس مجلس خواستند با تشكیل جلسه‌ای غیرعلنی، نمایندگان به وظیفه قانونی خود در این رابطه عمل كنند.

رئیس مجلس در پاسخ به این تذكرات با بیان اینكه تشكیل جلسه غیرعلنی در هیأت رئیسه بررسی می‌شود،‌ گفت: مشروعیت همه مسئولین نظام اسلامی منوط به حكم ولی فقیه است و هم اكنون ثبات در كشور بسیار قوی است و مقام معظم رهبری با درایت اوضاع را زیر نظر دارند، مجلس هم اوضاع را رصد می‌كند و درصورت لزوم عكس العمل به موقع نشان می‌دهد.

به نوشته همین روزنامه حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده رباط كریم در تذكری با فریاد به دولت اخطار داد و گفت: "من از قوای مقننه و قضاییه بویژه رئیس مجلس می‌خواهم كه به شكایت من جانباز 50 درصد و آزاده 10 درصد رسیدگی كنند، شكایتم از قوه مجریه به دلیل شرایطی است كه برای كشور در شرایط حاضر ایجاد كرده است. در شرایط حساس منطقه و اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها برخی رفتارها جایز نبود."

روزنامه جمهوری اسلامی از واكنش حامیان رئیس‌جمهورهم خبر داده و از جمله از سایت آیین نیوز از سایت های حامی دولت نقل کرده: "تیغ عدالت دكتر، استثناء نمی‌شناسد و جریانی در اصول گرایان هرگز گمان نمی‌كرد كه طوفان عدالت به خیمه آنها هم برسد! بار دیگر وقت آن رسید كه دكتر ملت را مخاطب قرار دهد."

به نوشته این روزنامه سایت هوادار دولت نوشته: "دكتر چه خواهد گفت؟ و از كدام ناجوانمردی‌ها پرده بر خواهد داشت؟ چه كسانی در لیست رسوایی‌اند؟ دكتر در خانه نشسته است! راه‌ها همه بر او مسدود و راهی نماند جز استغاثه به ملت! احمدی نژاد همیشه غیرقابل پیش‌بینی بوده است و همین جبهه برادران غیور را آشفته كرده است! واسطه‌ها در رفت و آمدند و هم تهدید است و هم وعده! و بار دیگر نه فقط ملت ایران، بلكه چشم جهانیان به حركت بعدی این نابغه بی‌همانند دوران است."

علی میرفتاح در سرمقاله روزگار نوشته در شرایطی كه مردان سیاست حساب و كتابشان به هم خورده یا به تعبیری آچمز شده اند و محتاطانه كنار ایستاده اند تا گردش روزگار را بنگرند و عبرت بگیرند، طبیعی است كه ما كار زیادی نمی توانیم بكنیم و حرف زیادی نمیتوانیم بزنیم. آنجا كه عقاب پر بریزد از پشه لاغری چه خیزد... قدیمی ها كه می گفتند سیاست بی پدر و مادر است، بی ربط نمی گفتند. واقعاً كه سیاست بد وادی و بد منزلگاهی است خاصه برای ما كه دنیایمان و فكر و ذكرمان كیلومترها از مناسبات قدرت به دور است.

نویسنده افزوده: "من دیده ام كه بعضی دوستان سیاست زده چطور این روزها سر ذوق آمده اند تا خودی نشان دهند. حالا احتمالاً همان بزنگاهی است كه این بعضی دوستان بلدند چه كنند و چه بگویند و كجا بایستند... خبرهای سیاسی مهمند و هر ناظری با دقت مراقب است تا خبری از زیر چشمش در نرود. روزنامه ها، سایت ها، شبكه های ماهواره ای و... این روزها پرمشتریاند و حسابی سرشان شلوغ است. با این همه اما در لابه لای خبرهای پرجاذبه سیاسی خبرهای تلخ و جانكاه غیرسیاسی هم به گوش می رسد كه كام شنونده را تا عمق جان تلخ می كند."

غم نان و معیشت در روز جهانی کارگر

حق نشر عکس a
Image caption سختی های کارگران، اول ماه مه، صفحه اول روزگار

سارا ثبات‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته 11 اردیبهشت‌ روز جهانی کارگر است. نام کارگر تداعی‌کننده انسانی زحمتکش است که برای تامین معیشت خود و خانواده سختی‌های کار را تحمل می‌کند. بهبود معیشت کارگران وعده‌ای است که مسوولان از آن داد سخن می‌دهند از جمله وعده‌های وزیر کار که از سال گذشته همواره عنوان می‌کرد پس از هدفمندی‌یارانه‌ها وضعیت معیشت کارگران بهتر خواهد شد.

به نوشته این مقاله خیلی‌ها از جمله کارشناسان با دیده تردید به این وعده‌ها نگریستند و حتی پس از هدفمندی‌یارانه‌ها هم بهبود معیشت را در حد یک وعده خواندند. پنج ماه از زمان اجرای هدفمندی‌یارانه‌ها گذشته است. قیمت کالا‌ها و محصولات افزایش چشمگیری یافته، حتی بانک مرکزی هم تورم حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را پذیرفته اما نسبت افزایش حقوق کارگران به نسبت افزایش میزان تورم چقدر بوده؟

جهان صنعت نوشته برخلاف ادعای متولیان کار همچنان شاهد عدم پرداخت دستمزد و حقوق کارگران از سوی برخی واحد‌های تولیدی، بیکاری آنها و سقوط بسیاری از واحد‌های صنعتی و تولیدی به خاطر نحوه سیاست‌گذاری‌ها در هدفمندی‌یارانه‌ها و عجله برای برداشتن حامل‌های انرژی هستیم که در نهایت منجر به نابودی تولید و بیکاری کارگران می‌شود.

.و خلاصه آن که آمار رشدی اقتصادی و نرخ رشد صنعت از سال 87 تاکنون بلاتکلیف بوده و اعلام نمی‌شود. علت تعلل مسوولان برای شفاف‌سازی آمار‌ها چیست؟ بنابراین می‌توان به راحتی تشخیص داد که ادعاهای بهبود وضعیت کارگران و روند رو به بهبود معیشت آنها تنها سرابی است بی‌پایان برای کارگری که همواره پنجه در مشکلات می‌زند و غم نان و معیشت دارد. امروز روز جهانی کارگر است.

کورش شرفشاهی در سرمقاله مردم سالاری نوشته یکی از کارگران که در کارخانه ذوب فولاد کار می کند از زمین و زمان گلایه دارد و می گوید:" دلتان می خواهد ناله بزنیم و بگوییم که چه وضع اسفناکی داریم. آیا دلتان می خواهد برای گرفتن حقمان التماس کنیم. چه کسی قبول می کند که با دستمزد 330 هزار تومانی بتواند زندگی یک خانواده چهار نفره را تامین کند؟ حالا فرض بگیریم که می شود ! یکی از آقایان که ادعای چنین بحثی را دارند خودشان را جای ما بگذارند و تنها یک ماه با این دستمزد زندگی کنند."

به نوشته این مقاله کارگر دیگری که صبح در بخش تولید یک کارخانه و بعدازظهر در بخش خدمات کار می کند می گوید: "صبح که از خانه بیرون می آیم هوا تاریک و فرزندانم خواب هستند. شب که به خانه باز می گردم نیز باز هم هوا تاریک و فرزندانم خواب هستند. با این شرایط چه کسی می تواند باور کند که مانند یک انسان زندگی می کنم."

این کارگر به نوشته مردم سالاری می افزاید: "در یکی از مناطق حاشیه تهران زندگی می کنم و روزانه بیش از دو ساعت برای رفت و برگشت به کار وقتم تلف می شود. با تمام این شرایط ، هشتم گرو نه است."

گله از سکه و تورم و حذف یارانه ها

"مهار نامتعارف بازار سكه" گزارش اصلی سیاست روز است، دنیای اقتصاد از "تصمیمات جدید مجلس برای یارانه‌ها" نوشته و جهان صنعت از قول رییس مرکز پژوهش های مجلس نوشته "با احمدی‌نژاد یا بدون او شاهد عوارض عدم اجرای صحیح هدفمندی خواهیم بود".

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته تصمیم روز گذشته مجلس مبنی بر تغییر مصوبه كمیسیون تلفیق كه اجازه كسب 62 هزار میلیارد تومان درآمد از محل آزادسازی قیمت‌ها در قالب قانون هدفمندی یارانه‌ها را به دولت می‌داد، تا حدودی از نگرانی‌های عمیق كارشناسان در مورد جهش مجدد قیمتی در سال جاری كاست اما به نظر می‌رسد هنوز هم دغدغه‌های فراوانی در مورد عواقب اقدامات گذشته در جریان هدفمندی یارانه‌ها وجود دارد.

به نوشته این مقاله آنچه این روزها در بازار طلا و سكه شاهد آن هستیم، نمونه‌ای از بلایی است كه هجوم سیل نقدینگی سرگردان می‌تواند به بار آورد. از همین رو است كه ناظران به شدت نگران این موضوع هستند كه پس از فروكش كردن تب بازار سكه، نقدینگی متورم شده در این بازار به سایر حوزه‌ها هجوم ببرد و مجددا شاهد التهاب در بازار دیگری باشیم.

روزنامه جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده: مسئولان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باید امسال را فرصتی برای استراحت دادن به قیمت‌ها تلقی كنند و با عدم افزایش قیمت‌ها در قالب بودجه به فعالان اقتصادی، مصرف كنندگان و بازارها اجازه دهد با قیمت‌ها و شرایط جدید هماهنگ شوند. اصرار بر افزایش مجدد قیمت‌ها در سال جاری در شرایطی كه هنوز پیامدهای افزایش قیمت‌ها در سال گذشته خود را به طور كامل نشان نداده است، می‌تواند اقدامی خارج از توان اقتصادی كشور به حساب آید. .

مژگان فرجی در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته اول دی‌ماه سال گذشته بود که کلید هدفمندی یارانه‌ها زده شد، در آن دوره و حتی پیش از آن تمام صاحبنظران اقتصادی چه منتقد و چه حامی دولت بر این اعتقاد بودند که برای بهبود شرایط اقتصادی کشور تصویب و اجرای چنین قانونی لازم است و به آن رضایت داشتند و حتی به ایراد پیشنهاداتی در این زمینه هم پرداختند که البته از سوی دولت کمتر مورد توجه قرار گرفت اما نشان از تمایل به اجرای قانون یادشده داشت ولی با ارایه لایحه دولت به مجلس انتقادات از سوی حامیان و منتقدان سیاسی احمدی‌نژاد آغاز شد ولی این موارد بیشتر به نحوه اجرای پیشنهادی از سوی رییس‌جمهور ربط پیدا می‌کرد که امروز با گذشت چند ماه به جرات می‌توان بر جدی بودن آنها مهر تایید گذاشت.

به نوشته این گزارشگر رییس‌جمهور در یک نشست تلویزیونی با لحنی طنز آمیز تمام این موارد را رد کرد و رسما گفت که با اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها نه تنها تورمی در کار نخواهد بود بلکه مردم پول نقد هم از سوی دولت دریافت خواهند کرد تا هر طور مایل هستند خرج نمایند اما خیلی زود حرف‌های امیدوارکننده رییس‌جمهور که هر ایرانی را به یاد آن تصور درست یا نادرست از کشور عربستان انداخت که به دلیل وجود نفت وافر دولت به مردم پول می‌دهد، به یاس مبدل شد.

حق نشر عکس a
Image caption تداوم صف برای خرید سکه؛ صفحه اول جهان صنعت

سیاست روز از بی نتیجه ماندن سیاست بانک مرکزی برای مهار نرخ سکه نوشته و افزوده برنامه ریزی های بانك مركزی برای مهار نرخ سكه در بازار كشور نتوانست در برابر نوسان های جهانی نرخ طلا چندان كارآمد باشد به طوری كه نرخ سكه كه در آخرین ساعت های روز پنجشنبه به رقم چهار میلیون و 95 هزار ریال فروخته می شد ، ناگهان به رقم چهار میلیون و 115 هزار ریال در خیابان های تهران داد و ستد شد. اما آیا این میزان رشد قیمت برای دست اندركاران و كارشناسان بانك مركزی قابل پیش بینی بوده است ؟

به نوشته این روزنامه بانك مركزی در نخستین روزهای افزایش نرخ سكه ، با تاخیر تقریبا طولانی ، اقدام به مهار سریع نرخ سكه و طلا كرد. هرچند كه برخی از كارشناسان زمان تاخیری بانك مركزی برای مهار قیمت سكه و طلا را با هدف جمع آوری نقدینگی های بازار ارزیابی كردند .اما به باور كارشناسان بكار گیری چنین روش هایی برای جمع آوری بخشی از نقدینگی ها می تواند به افزایش نرخ تورم و ایجاد فشارمضاعف بر جامعه كار و تولید بینجامد .

مصاحبه با فرماندار معزول

زهره شفیعی در گزارشی در تهران امروز نوشته ظاهرا استاندار فارس تمایل دارد تا علاوه بر دارا بودن عنوان جوان‌ترین استاندار، عنوان خبرسازترین را هم از آن خود كند. او روز گذشته فرماندار شیراز را به‌طور ناگهانی از سمت خود عزل كرد. حسین قاسمی از فرمانداران حامی دولت است لذا بركناری او از سوی روح‌الله احمدزاده كمی قابل تامل به نظر می‌رسد. خبرگزاری فارس كه اولین رسانه منتشر كننده خبر بركناری قاسمی بود، دلیل این امر را اظهارات قاسمی در باب زمین‌خواری فردی به نام الخوری و انتقاداتش از مكتب ایرانی عنوان كرد.

به نوشته این گزارشگر در حالی كه تصور می‌شد مشایی مانند بسیاری از بركناری‌های دیگر نقشی در این ماجرا هم داشته باشد اما فرماندار بركنار شده شیراز ساعتی پس از بركناری با تهران امروز به گفت‌وگو نشست و ادعاهایی را در مورد بركناری خود مطرح كرد و بار دیگر ماجراهای بیمه و خیابان فاطمی را در اذهان تداعی نمود.

ساعتی پیش خبر بركناری شما در رسانه‌ها منتشر شد. علت چه بود؟

بركناری من دو دلیل داشت كه یكی درخواست سپاه بود كه من از آنجا به فرمانداری مامور شده بودم و آنها روزها پیگیر این موضوع بودند. البته این نمی‌تواند دلیل اصلی بركناری باشد چرا كه با مذاكره قابل حل بود.

پس دلیل دوم احتمالا عامل اصلی بركناری شماست.

دلیل دوم به بحث مبارزه ما با رانت خواری مربوط است. زمانی كه من قصه آقای الخوری، رانت خوار عرب را شرح دادم، فشارها بالا گرفت. این رانت خوار با یكی از مقامات ارشد دولت كه در ماجرای خیابان فاطمی هم نام او مطرح است، در ارتباط بود. امروز (شنبه) استاندار مرا خواست و موضوع ماموریت سپاه را گفت كه من گفتم این موضوع قابل حل است. استاندار هم تحت فشار بود.

از كجا مطمئن هستید كه الخوری با این مقام دولتی در ارتباط بود؟

او دارای ارتباط با این مقام دولتی بود. زمانی كه من حضور داشتم او تماس گرفت و سفارش الخوری را كرد. از ابتدا می‌دانستم به خاطر افشای نام این رانت‌خوار عرب با من برخورد می‌شود.

مدعی هستید با بركناری شما افشای نام رانت‌خواران در شیراز تمام می‌شود؟

ان‌شاءلله ظرف یكی، دو روز دیگر اشرافیت جدید را با اسناد و مدارك جدید افشا خواهم كرد.

از فردا كجا خواهید رفت؟

به سپاه بر می‌گردم.

همه چیز به هم چیز بیاد

ابراهیم رها در ستون طنز روزگار از قول حافظ شیراز نوشته "كه آشنا سخن آشنا نگه دارد" و اضافه کرده که اما گویا خیلی سخن را پیش خودشان نگه نداشته اند و این خبر ها منتشر شده:

"نیروهای قذافی در خشونت های جنسی شركت دارند و بین خودشان داروهای افزایش توان جنسی پخش می كنند". گمان می كنم سربازان قذافی خیلی درباره وظایفشان توجیه نیستند یعنی به هر حال برای از بین بردن دشمن حتماً سلاحهایی در اختیار آنها قرار داده شده كه بهتر است از آن سلاح ها استفاده كنند و كشتن دشمن به هر شكل ممكن كه خوبیت ندارد، آن هم این شكل. شما تصور بفرمایید بخواهند از این ماجرا كتاب "خاطرات شخصی یك سرباز" را بنویسند. گمانم خیلی خواندنی خواهد شد، البته به خود این سربازان قذافی كتاب "هفته ای یه بار آدمو نمی كشه" نوشته سلینجر پیشنهاد می شود!

به نوشته طنز نویس روزگار در خبرها چیزهای دیگری هم آمده كه در شعر حافظ نیامده مثل این مورد: "استادان علوم پزشكی هیچ تعهدی به سلامت مردم ندارند". البته حرف تازه ای نیست. گمانم استادان علوم پزشكی به چگونگی طبخ فسنجان، اناربیج، سیرترشی، كشك بادمجان، قورمه سبزی، دلمه و... بیشتر باید احساس تعهد كنند تا همه چیزمان به همه چیزمان بیاید.

مطالب مرتبط