واکنش محتاطانه ایران به مرگ بن لادن

حق نشر عکس s
Image caption رامین میهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهار امیدواری کرده است که مرگ بن لادن به استقرار صلح در منطقه کمک کند

مقامات ایرانی واکنش محتاطانه ای به انتشار خبر مرگ اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده نشان داده اند.

رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بدون هیچ اظهار نظر صریحی گفته است " امیدواریم این اتفاق موجب استقرار صلح و آرامش در منطقه شود."

آقای میهمان پرست همچنین گفته " ایران معتقد است که امروز دستاویز کشورهای بیگانه برای لشگرکشی به این منطقه به بهانه مبارزه با تروریسم از بین رفته است.".

همزمان یک مقام دیگرایرانی در باره مرگ بن لادن رهبر شبکه القاعده توسط آمریکا ابراز تردید کرده است.

علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می گوید" نمی‌دانم چقدر خبر کشته شدن بن لادن دقیق است."

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه از کشته شدن رهبر شبکه القاعده خبر داد.

آقای بروجردی که اظهارات او را خبرگزاری های ایران منتشر کرده اند گفته است که آمریکایی ها پیش از این چندین بار خبر کشته شدن بن لادن را داده بودند.

اظهار نظر آقای بروجردی در حالی ابراز شده که این نخستین باری است که مقامات رسمی آمریکا در بالاترین سطح، خبر کشته شدن بن لادن را اعلام کرده اند.

رییس کمیسیون امنیت مجلس ایران گفته است اکنون اگر آمریکایی ها " راست گفته باشند که بعد از ۱۰ سال بن لادن را کشته‌اند، کار بزرگی نکرده‌اند."

موضع گیری آقای بروجردی نخستین واکنش یک مقام رسمی ایرانی در باره کشته شدن رهبر القاعده بود و در رسانه های ایرانی داخل ایران بازتاب گسترده ای داشته است.

سایت تابناک که یک سایت نزدیک به میانه رو ها در ایران است با انتشار گزارشی عکس منتشره در رسانه های غربی از چهره بن لادن پس از مرگ را مورد تردید قرار داده است.

تابناک مدعی شده است که عکسی که رسانه های غربی منتشر کرده اند عکسی است که پیش از این و در سال گذشته توسط یک رسانه پاکستانی منتشر شده است. تابناک نوشته است عکس منتشر شده " متعلق به بدل بن لادن " است که پیش از این منتشر شده است.

تابناک می نویسد" ابهام در نحوه کشته شدن بن لادن و طرح ادعاهایی مانند انداختن جسد بن لادن به دریا پس از کشته شدن، مسایلی است که پیچیدگی در مرگ بن لادن را بیشتر می کند."

مقامات غربی بار ها ایران را به حمایت از القاعده متهم کرده اند. اتهامی که مقامات تهران همواره آنها را تکذیب کرده اند.حدود یک ماه پیش مقامات ناتو در افغانستان اعلام کردند که سلاح هایی که در عملیات مشترک افغانستان و نیروهای بین المللی توسط طالبان به کار برده شده بود توسط ایران تامین شده است.

در آن زمان ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا از ایران خواست تا" در جهت ایجاد منطقه ای امن و پایدار عمل کند."

آقای مهمان پرست در پاسخ به اخبار منتشره توسط ناتو مبنی بر همکاری ایران با طالبان ، آن را " بی اساس " توصیف کرده بود.

مطالب مرتبط