'عزت الله سحابی به کما رفت'

عزت الله سحابی حق نشر عکس a
Image caption عزت الله سحابی شنبه گذشته سکته مغزی کرد و در بخش آی سی یوی بیمارستان پارسیان بستری شد

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از "منابع بیمارستانی در بیمارستان پارسیان" در تهران گزارش کرد که که عزت الله سحابی از شب گذشته به حالت کما رفته است.

این خبرگزاری امروز ۱۲ اردیبهشت (۲ مه) به نقل از یکی از پزشکان معالج عزت الله سحابی نوشت که میزان پلاکت های خون آقای سحابی به شدت پایین آمده و در این شرایط، انجام هر نوع عملیات جراحی بر روی وی بسیار خطرناک است .

عزت الله سحابی، رئیس "شورای فعالان ملی – مذهبی"، از تشکل های منتقد حکومت ایران، روز شنبه گذشته سکته مغزی کرد و از آن پس، در بخش آی سی یوی بیمارستان پارسیان بستری است.

خبر امروز ایرنا در مورد به کما رفتن عزت الله سحابی در حالی منتشر شده که قبل از آن، سایت جرس، نزدیک به مخالفان حکومت، خبر داده بود که عمل جراحی انجام شده بر روی مغز آقای سحابی برای خروج لخته خون از مغز با موفقیت انجام شده اما وی هنوز به حالت عادی بازنگشته است.

جرس به نقل از نزدیکان وی نوشته بود: "در حال وی قدری پیشرفت صورت گرفته و اکنون بدون دستگاه تنفس می‌کند و نسبت به روز گذشته تغییر نسبی پیدا کرده اما هنوز به طور کامل هشیاری خود را به دست نیاورده است".

زندانی قبل و بعد از انقلاب

عزت الله سحابی، بعد از کودتای ۲۸ خرداد ۱۳۳۲ فعالیت سیاسی تشکیلاتی خود را آغاز کرده و در دوران قبل و بعد از انقلاب، بیش از ۱۵ سال از عمر خود را در زندان‌ گذرانده است.

وی آخرین بار در سال ۱۳۷۹ بازداشت شد و بعد از سپری کردن حدود دو سال حبس، با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان بیرون آمد.

آقای سحابی بعدها، در دادگاه تشکیل شده برای فعالان فعالان ملی - مذهبی، به اتهام "تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام و توهین به مسئولان" به ۱۱ سال زندان محکوم شد و بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز، در در زمستان ۸۹ مورد احضار و تهدید نهادهای امنیتی قرار گرفت.

دختر این فعال سیاسی، هاله سحابی، عضو "شورای مادران صلح" و از محکومان سیاسی حوادث پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ است که از بهمن ماه گذشته برای اجرای حکم دو سال حبس‌ خود، به زندان اوین فراخوانده شده و هنوز در زندان به سر می برد.

هاله سحابی سال گذشته و در جریان تظاهرات اعتراضی انجام شده در روز تحلیف محمود احمدی‌نژاد در نزدیکی مجلس ایران، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد و مدتی را در بازداشت به سر برد.

از زمان بستری شدن عزت الله سحابی، تقاضاهای هاله سحابی و خانواده اش از مسئولان قضایی برای عیادت وی از پدر خود در بیمارستان، بدون نتیجه مانده است.

آقای سحابی در فروردین ماه ۱۳۸۹، با انتشار نامه ای سرگشاده ای به انتقاد شدید از نحوه رفتار با زندانیان زن و مرد در دوره بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم پرداخت.

وی با تاکید بر اینکه "تحمل حوادث و دردهایی که در این نه ماهه بر این سرزمین و فرزندانش رفته است برای من در این سنین آخر عمر بسی سخت و ناگوار است"، از خدا خواست که یا اوضاع کشور را دگرگون کند و یا مرگ او را برساند.

مطالب مرتبط