بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۲ اردیبهشت

روزنامه های صبح دوشنبه تهران در عنوان های اصلی خود ضمن خبر دادن از بازگشت رییس جمهور از قهر یازده روزه به جلسه هیات دولت، از تغییراتی نوشته اند که مجلس در بودجه سال جاری داده، بلاتکلیفی دو وزارت خانه بی وزیر، ترکیدن حباب بورس و نگرانی از آمار تورم را موضوع مقالات خود قرار داده اند.

دلیل خانه نشینی احمدی نژاد

"رییس جمهور به ریاست جمهوری برگشت" تیتر اول روزنامه کیهان است، "ناکامی دشمن در ادامه پروژه فتنه جدید" گزارش اصلی سیاست روز است و روزنامه های ایران، قدس، جوان، رسالت و جام جم این جمله احمدی نژاد را مهم دیده اند که در جلسه هیات دولت گفته "دولت کاملا پایبند ولایت فقیه است".

حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان با عنوان "این تیر و آن کماندار" نوشته دیروز آقای احمدی نژاد بعد از یک غیبت ۱۱ روزه که از ایشان انتظار نمی رفت و تعجب همراه با تاسف دوستان واقعی رئیس جمهور محترم را در پی داشت، به دفتر کار خود بازگشت. در فاصله ۱۱ روز گذشته آنچه در میان مردم دیده می شد، نگرانی توام با دلخوری از رئیس جمهوری بود که با اعتقاد به پیروی بی چون و چرای ایشان از رهبر و مقتدای خویش انتخاب کرده بودند.

مدیر کیهان با این ادعا که بلافاصله پس از انتشار خبر ابقاي وزير اطلاعات از سوي رهبر كه با استقبال چنداني از سوي آقاي رئيس جمهور روبرو نشده بود - و يا اينگونه تبليغ شده بود- تمامي دشمنان بيروني با بهره گيري از ماشين عظيم و پردامنه تبليغاتي و رسانه اي خود به تقدير و تمجيد از آقاي احمدي نژاد پرداختند و در حمايت و قدرداني! از ايشان كمترين ترديدي به خود راه ندادند. پرسیده چرا...؟!

حق نشر عکس a
Image caption بازگشت رییس جمهور، تیتر و عکس صفحه اول روزنامه روزگار

به نظر نماینده ولایت فقیه در کیهان دشمنان تابلودار بيروني پس از احساس- به زعم خود- "حاكميت دوگانه" بدون كمترين ترديدي حمايت از آقاي احمدي نژاد و تقدير و تمجيد از ايشان را برگزيدند و حال آن كه مي توانستند به جاي آقاي احمدي نژاد، حمايت و تقدير خود را نثار رهبر معظم انقلاب كنند؟! به بيان ديگر نظام سلطه جهاني، اگر از نظام اسلامي در هراسند، از اقتدار ولي فقيه است نه رئيس جمهور و يا هر مقام بلندپايه و محترم ديگر.

حميدرضا شکوهي در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به بازگشت رییس دولت نوشته اگر موضوع را خاتمه يافته تلقي کنيم، باز هم اين نکته را باید بپذیریم که ۱۰ روز از وقت رسانه ها، فعالا ن سياسي، دولتمردان و به تبع آنها مردم صرف موضوعي شد که هيچ سودي براي مردم نداشت. طبيعتا نمي توان در اين وانفسا رسانه ها را متهم کرد که چرا به اين موضوع پرداخته اند .

این مقاله یادآوری کرده همزمان با روزهای غیبت احمدی نژاد، مجلس مشغول بررسی لا یحه بودجه سال ۹۰ کل کشور است که با تاخیری بی سابقه از سوی دولت تقدیم مجلس شده بود. در حقیقت، دولتی که ۱۰ روز رئیس جمهور آن غیبت داشت، ۴۰ روز از سال جدید را بدون در اختیار داشتن بودجه سال جدید سپری کرده و این نشانه های مثبتی نیست. علاوه بر آن امروز مهلت سه ماهه سرپرستی آقای نیکزاد بر وزارت راه به پایان می رسد و خبری از معرفی وزیر نیست. پیش از آن مهلت معرفی وزیر ورزش و جوانان هم به پایان رسیده و این وزارتخانه هم بدون وزیر است.

سرمقاله مردم سالاری پرسیده ضرر اين گونه اقدامات به چه کساني وارد مي شود؟ آیا غیر از این است که دود این کم کاری ها به چشم ملت می رود و حاصل آن، کاهش سرعت رشد اقتصادی کشور است؟ رشدی که باید ۸ درصدی باشد اما همین حالا مجامع جهانی، آن را یک درصد می دانند و علی رغم اعتراضاتی که از سوی مقامات دولتی به این آمار صورت گرفته، هیچ آمار دقیق و جایگزینی برای آن ارائه نشده است؟ رفع مشکلات مردم نیازمند کار و تلاش پیگیر است; به ویژه وقتی با وعده های بزرگی همچون ایجاد ۲/۵ میلیون شغل یا حل قطعی مشکل مسکن و مسایلی از این دست همراه شود.

مشکلاتی که دولت می سازد

محمدعلي وکيلي در سرمقاله ابتکار نوشته نگاهي به تحولات پس از انقلاب نشان مي‌دهد که صفحه‌ي سياست در ايران، هيچ‌گاه خالي از فرازونشيب نبوده است. بااين‌حال بزنگاه‌هايي وجود دارد که اين فرازونشيب‌ها را عجيب و غريب مي‌نماياند، به‌طوري‌که همه‌ي معادلات و چينش‌هاي مرسوم را به هم مي‌ريزد.

مسئله‌ي ديگر که خاص محيط سياسي ايران است و يکي از مهم‌ترين آسيب‌ها به‌حساب مي‌آيد، اين است که فرازونشيب سياستمداران نبايد منجر به فرازونشيب اداري کشور شود. در کشور رسم است که با جابه‌جايي مدير سياسي، تمام کادر اداري نيز تغيير مي‌يابند. درحالي‌که نظام اداري و کارشناسي کشور مي‌بايست جداي از جابه‌جايي‌هاي سياسي، کار روزمره و وظايف سازماني را به‌شکل معمول ادامه دهند. زندگي روزمره‌ي مردم و چرخ اقتصاد ملي کشور نبايد تحت‌تأثير رفتار و فرازونشيب سياستمداران باشد.

سرمقاله ابتکار احتمال داده یکی از خصوصيات ما ايراني‌ها راست‌مغزبودن است. اگر اين حرف درست باشد، پس ما ايراني‌ها تابع احساسات خوديم و اين امر بر تمام شئون زندگي فردي و جمعي‌مان سايه افکنده است؛ اما سياستمدار اجازه ندارد که در ميدان معادله‌ي عقل و احساس، به حکم احساس حرکت کند. او بايد بتواند با غلبه بر احساسات خود، به نداي عقل گوش فرا دهد و آنچه مصلحت عموم است، بر خواسته‌هاي خود رجحان نهد.

مردم سالاری یادآوری کرده امروز ۱۲ اردیبهشت ماه، دقیقا سه ماه از روز استیضاح حمید بهبهانی می گذرد و از امروز سرپرستی نیکزاد بر وزارت راه غیرقانونی است و بدین سان، این وزارتخانه بسیار مهم و استراتژیک، با اهمال صورت گرفته، تا اطلاع ثانوی، بی سر و صاحب می ماند! این در حالی است که از ۲۰ فروردین ، وزارت ورزش و جوانان هم دچار این وضعیت است.

این مقاله تاکید کرده در ابتدا احمدی نژاد از ابلاغ این قانون (تشکیل وزارت ورزش و جوانان ) سر باز زد و در اواخر بهمن ۸۹ رییس مجلس این قانون را برای اجرا به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد. بعد از پایان مهلت نیز معاون اول قوه قضاییه از شکایت رئیس مجلس مبنی بر عدم اجرای قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان توسط دولت، خبر داد اما همچنان دولت در مقابل مصوبه مجلس مقاومت می کند.

کاری که به نظر مردم سالاری خلاف قانون اساسي است و نمی توان از آن چشم پوشيد. با اهمالي که به نظر مي رسد متعمدانه باشد، کاري روتين و ساده، تبديل به يک مشکل براي کشور مي شود. مجلس شوراي اسلامي هم، که به دليل اهمال قبلي دولت در تقديم به موقع بودجه، در دومين ماه سال در حال بررسي بودجه همين امسال است، در اين باره سکوت کرده و به مماشات دائمي خود ادامه مي دهد تا مبادا دل دولتمردان بشکند!

حق نشر عکس a
Image caption بادکنک بورس، صفحه اول جهان صنعت

بلاتکلیفی ها، تورم و ترکیدن حباب بورس

"بلاتکلیفی هزاران معلم حق التدریسی" در صدر اخبار روزگار آمده، دنیای اقتصاد نوشته "بازار طلا تحت تاثیر بسته پولی"، ابتکار از "جدال بر سر منابع درآمدی دولت" خبر داده، روزنامه جمهوری اسلامی از "الزام وزارت نفت به سرمایه گذاری ۸۵ هزار میلیاردی در مراکز مشترک نفت و گاز" نوشته مردم سالاری "الزام دولت به رعایت تناسب ضریب حقوق با میزان تورم" را مهم دیده و جهان صنعت نوشته "تورم دو در صد کمتر اعلام شده بود".

ستاره شهریاری در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته در هیاهوی اولین روزهای سال که شاخص بی‌مهابا به فتح قله‌های جدید می‌اندیشید، رکوردشکنی‌های دماسنج اقتصاد عده‌ای را برآن داشت تا عیدی‌های خود را به همراه پول یارانه‌ها به بورس بیاورند بلکه در این آشفته بازار چیزی عایدشان شود. مسوولان هم که وجود هرگونه حباب را در بازار سهام رد می‌کردند با اطمینان‌دهی به سرمایه‌گذاران هر روز در گفت‌وگوهایی مبنی بر مزیت‌های سرمایه‌گذاری در بورس از مردم برای حضور در تالار شیشه‌ای دعوت می‌کردند.

به نوشته این روزنامه سرخوشی از رونق بورس تا حدی بود که هشدارهای کارشناسان و فعالان اقتصادی نیز درباره نیاز بازار به عرضه‌های جدید کارساز نشد. مدیران تنها ورود ابزارهای جدید را نوید می‌دادند و البته تشویق به سرمایه‌گذاری هم رکن اصلی و فراموش نشدنی همه صحبت‌ها بود.

گزارشگر جهان صنعت تاکید کرده باور کردنی نیست در دوران رکود دماسنج اقتصاد از رشد منفجر می‌شود! افزایش بیش از سه هزار واحدی نماگر بورس در کمتر از یک ماه خبر از رونق می‌دهد و هیچ اتفاق خوشایندی برای توجیه این رشد رخ نداده است. از گوشه و کنار شنیده می‌شد که این رشد واقعی نیست و حبابی دیگر در راه است و خاطرات سال‌های ۸۲ و۸۳ زنده خواهد شد.

کارشناسانی هم رکورد۲۶ هزار واحدی شاخص بورس را معادل با رقم ۱۵ هزار برای این نماگر تا قبل از تغییر فرمول محاسبه می‌دانستند اما باز هم روند صعودی توجیه نداشت.

سعید لیلاز در سرمقاله روزگار نوشته این یک واقعیت روشن است که اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، چه به لحاظ روانی و چه افزایش سرعت گردش پول، به هر حال اندکی بر سطح عمومی قیمت ها می افزاید. اما اینکه پمپاژ روزانه ۲۰۰ میلیارد تومان نقدینگی جدید به اقتصاد ایران را بی وقفه انجام دهیم و آثار تورمی روشن آن را به گردن بخش دیگر بیندازیم، یک انحراف بزرگ است که به سبب نادیده انگاشتن واقعیت ها، اوضاع را در آینده نزدیک بدتر خواهد کرد.

حق نشر عکس a
Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

این اقتصاددان تاکید کرده سیاست های مالی و پولی طراحی شده بانک مرکزی و دولت برای سال ۱۳۹۰ اقتصاد ایران همگی و در آهنگی همخوان با یکدیگر، انبساطی است. هم رشد بودجه دولت - در بخش مالی- بسیار قابل توجه و نزدیک به ۵۰ درصد پیش بینی شده، هم رشد نقدینگی در حد ۲۵ درصد یعنی افزایش روزانه بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان قرار داده شده و هم در قلب سیاست های پولی، نرخ بهره توسط بانک مرکزی به طرزی قابل ملاحظه کاهش یافته است. از نظر اقتصادی همه اینها یعنی اینکه بانک مرکزی و دولت بنا دارند با هدف رونق بخشیدن به رشد اقتصادی متوقف شده یا حتی منفی کشور، تحرک روشنی به اقتصاد بدهند که به خودی خود سیاست بدی نیست و تنها باید تناقض های آشکار آن با دیگر ابعاد ماجرا مانند فضای عمومی کسب و کار در کشور را برطرف کرد تا نتیجه بدهد.

به نظر نویسنده سرمقاله روزگار از آنجا كه دستكم در اقتصاد هنوز آمپول بدون درد اختراع نشده، اين سياست هاي به شدت انبساطي، طبعاً تورم زا نيز خواهد بود. در شرايطي كه نرخ رشد اقتصادي صفر است، هرگونه افزايش نقدينگي، به افزايش سطح عمومي قيمت ها منجر خواهد شد. چيزي كه هست، در حال حاضر اصلي ترين بخش جذب كننده نقدينگي در اقتصاد ايران يعني مسكن كمابيش راكد است و بخش مهم ديگر يعني واردات، به سقف ظرفيت خود رسيده است. بنابراين طبيعي است كه در برخي حوزه ها مانند سكه طلا يا بورس باید شاهد رونق هاي انفجاري بود.

علیرضا کدیور در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته بورس تهران تنها پس از گذشت یک‌ماه کاری از سال جاری، رفتار دوگانه و متناقضی را از خود به نمایش گذاشته است. در حالی که این بورس تا روز ۲۷ فروردین‌ماه با رشد خیره‌کننده ۵/۱۴ درصدی به طور میانگین روزانه یک درصد بازدهی را برای سرمایه‌گذاران رقم زد، پس از روز یادشده در چرخشی معنادار دچار افت ۵/۷ درصدی شد؛ افتی که در عمل به معنای میانگین ۷/۰ درصد زیان روزانه برای فعالان بورس طی ۱۱ روز کاری گذشته است. به بیان دیگر، بورس تهران در حال بازگشت به نقطه آغازین خود در سال جاری است.

به نوشته این اقتصاددان تدوین بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی برای سال۹۰ و رویکرد انبساطی آن، در عمل بورس را به گزینه‌ای سهل‌الوصول برای سفته‌بازان تبدیل کرد (عاملی که توسط معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز تایید شده است) و حجم پایین درصد سهام شناور آزاد شرکت‌های بورسی به افزایش هیجان این گروه دامن زد. پدیده دیگری که طی دو سال اخیر بورس تهران را دچار تلاطم و نوسان‌های شدید کرده، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و گسترش روزافزون این نهاد تازه تاسیس بورس تهران است.

سرمقاله دنیای اقتصاد نظر داده که صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري به دليل خريد و فروش‌هاي روزانه، هيجان مضاعفي را به بازار سرمايه‌ تحميل مي‌كردند. اما اين عامل فزاينده، اكنون به اسبابي براي سقوط شاخص تبديل شده است؛ چرا كه از يك سو سرمايه‌گذاران حاضر در اين صندوق‌ها براي جلوگيري از ذوب شدن بازدهي‌هاي كسب شده، در حال ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري خود و خروج از بازار هستند و مديران اين صندوق‌ها نيز براي حفظ بازدهي كسب شده و تامين نقدينگي براي پرداخت به سرمايه‌گذاران فراري، مجبور به فروش سهام موجود در صندوق هستند. وضعيتي كه شيب نزول قيمت‌ها در بورس را بيش از پيش تشديد مي‌كند.

تک‌مضراب

سیاست روز در ستون طنز تک مضراب چند جمله از رییس مجلس نقل کرده است:

علي لاريجاني: عامل اضطرار موجب استثمارهاي بزرگ مي‌شود.

ننجون:‌ خدا لعنت کند اين عامل اضطرار را که دست از سر ما برنمي‌دارد.يک روز دو بيمار بدحال را در کشتزار رها مي‌کند و يک روز وزارت ورزش را به حالت تعليق درمي‌آورد و يک روز ديگر هم موجب استثمارهاي بزرگ مي‌شود.

حق نشر عکس a
Image caption کارتون روز: هماهنگی از محسن اسدی، جام جم

علي لاريجاني: وقتي در جامعه‌اي نرخ بيکاري بالا باشد اين حالت اضطرار کلي براي طبقه کارگر پيش مي‌آيد.

ننجون:‌ خوشبختانه نرخ بيکاري در کشور چيزي در حدود صفر است و ما با اين حالت اضطرار استثماري سر و کار نداريم.

علي لاريجاني: ضروري است اين فشار استثماري را به حالت تعادل تبديل کنيم.

ننجون:‌ بي‌زحمت وقتي فشار استثماري را به حالت تعادل، تبديل کرديد يک فکري هم براي زبان شيرين فارسي بکنيد که کم‌کم دارد تعطيل مي‌شود.

مطالب مرتبط