بزرگداشت بیژن پاکزاد در لس آنجلس

مراسم بیژن پاکزاد حق نشر عکس bbc
Image caption مراسم بزرگداشت بیژن مجموعه ای از سخنرانی و پخش ویدیو و اجرای موزیک زنده بود

بزرگداشت بیژن پاکزاد، طراح مشهور لباس، دو هفته پس از مرگش در سالنی در دانشگاه UCLA لس‌آنجلس برگزار شد. در این مراسم که دو ساعت و نیم طول کشید، بسیاری از شخصیتهای معروف و شناخته شده ایرانی و آمریکایی از بیژن یاد کردند و به خانواده اش تسلیت گفتند.

بزرگداشت بیژن پاکزاد تصمیمی فوری از طرف خانواده او بود و با همکاری شبکه تلویزیونی ایرانی TI لس آنجلس انجام شد؛ مراسمی که به گفته کارگردانش علیرضا امیرقاسمی چهار روزه از مرحله تصمیم به صحنه رسید.

به غیر از ۷۰۰ نفر مهمان اختصاصی که شامل هنرمندان ایرانی و دوستان نزدیک خانواده بیژن بود، ۱۲۰۰ تماشاچی سالن به قید قرعه از بین ۸۰۰۰ پاسخی که به آگهی مراسم در فیس بوک داده شده بود، دستچین شدند.

در اتاق پشت صحنه، چهره های گریان آشنایی در سوگ بیژن حضور داشتند. خانم گوگوش با توری سیاه و خانم لیلافروهر با عینکی سیاه به دختر بزرگ بیژن خانم دانیلا پاکزاد که میزبان مراسم بود تسلیت گفتند.

در کنار دسته های بزرگ گل زرد که رنگ مورد علاقه بیژن در این ایام پایانی عمرش بود، عکسهای بزرگ از بیژن در حال خنده معروفش نصب شده بود.

در بین جمعی که پشت صحنه از نزدیک با بیژن آشنایی داشتند از خنده معروفش پرسیدم:

ستار: "همیشه شاد و سر و حال و مثبت بود و این روحیه دلیل بر خنده از ته دلش بود."

اندی: "همیشه آدم را تشویق میکرد! و حتی از لباسهای من تعریف میکرد درحالیکه انگشت کوچک کت و شلوارهای بیژن هم نمیشد. و وقتی که دو شب پیش از فوتش برای صرف شام به خانه اش رفتم خنده از لبانش نمی افتاد و روحیه بسیار خوبی داشت."

گویا هویت جدیدی در بیژن سالهای آخر شکوفا شده بود. با بیشتر هنرمندان ایرانی ای که صحبت میکردم از علاقه و حمایت شدید او از کارهایشان میگفتند. چیزی که در دهه های قبل کمتر سابقه داشت چرا که بیژن بیشتر سرگرم طراحی و فروش کالاهایش به سیاستمداران کشورهای مختلف بود.

مستند زندگیش ساخته علیرضا امیرقاسمی (مدیر و مجری سابق شبکه طپش) بیانگر این تغییر روحیه در بیژن است.

پیش از آنکه علیرضا امیرقاسمی برای افتتاح مراسم به روی صحنه برود، از او درباره مستندی که از زندگی بیژن ساخته بود پرسیدم: "بیژن قبل از اینکه با کسی کار کند باید اول خوب میشناختش تا اطمینانش جلب بشود و بعد در را به روی زندگی خصوصیش باز کند. من هم بعد از مدتها معاشرت توانستم اعتمادش را جلب کنم و این مستند را بسازم. بیژن آدم خلاق و بسیار پر کاری بود و بیشتر عمرش را در دو محل سپری کرد. خانه و آتلیه لباسش."

مراسم سر ساعت در سالن سخنرانی Royce Hall در دانشگاه UCLA آغاز شد. این مراسم شامل ۲۹ قطعه آهنگ و سخنرانی و ویدیو بود.

از جمله پیام جورج بوش پدر رئیس جمهور سابق آمریکا نامه ای را برای تسلیت به خانواده پاکزاد فرستاده بود که پسرش نیکولاس آن را خواند.

جورج بوش از دوستان نزدیکی بود که زمان دریافت دکترای افتخاری بیژن از دانشگاه مد آمریکا Ottis هم پیام تلویزیونی ویژه ای برای او فرستاده بود.

به گفته خود بیژن ۴۰ هزار مشتری و بیش از ۴۰۰ بزرگمرد دنیای سیاست خریدار و دوست او بودند و این روحیه خاص بیژن که پیش از این فقط داستانهایش را شنیده بودم را آن شب به راستی تجربه کردم؛ بخصوص وقتی که آرنولد شوآرتزنگر هنرپیشه فیلمهای هالیوود و فرماندار سابق کالیفرنیا از خاطراتش با بیژن حرف میزد:

"راز بیژن در خلاقیت و پشتکارش بود، هیچوقت آرام نمیگرفت، عطر، طراحی زینتی اتومبیل و فکرهای جدید در طرح کت و شلوار مردانه فقط قسمتی از ظاهر کاری بیژن بود. روزی به من گفت: راز موفقیت در این است که تمام کشورهای دنیا را هدف قرار بدهی و فقط به کشور خودت اکتفا نکنی به این شکل تعداد خریدارها سر به آسمان خواهد زد. و از طرف دیگر کاری را ارائه دهی که بی زمان و برازنده صاحبان قدرت است."

آقای جیمی دلشاد شهردار شهر بورلی هیلز (ثروتمندترین بخش لس آنجلس) که از دوستان نزدیک بیژن بود و روز ۸ ماه می را به نام بیژن در تقویم این شهر نامگذاری کرده است، یکی دیگر از سخنرانها بود. مسئول روابط عمومی آقای دلشاد خانم مژگان گمرکی که از شب پنجشنبه ۱۴آوریل تا شنبه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) که او درگذشت با او در بیمارستان بود نیز از غیر مترقبه بودن حادثه مرگ بیژن میگفت. او گفت از دو هفته قبل تا به امروز نه خانواده و نه خود او نتوانستند درگذشت بیژن را قبول کنند.

مراسم بزرگداشت بیژن مجموعه ای از سخنرانی و پخش ویدیو و اجرای موزیک زنده بود. از جایی که ایستاده بودم پیام فرح دیبا شهبانوی سابق ایران از پشت ده ها نفر کادر فنی پشت صحنه و مهمانانی که منتظر نوبت خود بودند، به زحمت شنیده میشد.

همه سخنرانی ها و اجرای آهنگها به زبان انگلیسی بود. کامیار ، مارتیک و اندی با اجرای Stand by Me همراه با گروه کر کلیسایی در لس آنجلس از بیژن قدردانی کردند. ستار هم با همنوازی پیانوی منوچهر چشم آذر الهه ناز را اجرا کرد.

ستار: "این آهنگ مورد علاقه بیژن بود. و با اینکه خیلی کم ترانه های ایرانی گوش میداد ولی عشق عجیبی به ایران داشت. یکبار از من خواست که به طرحهایی که برای تو دوزی ماشین رولز رویس داده نگاه کنم. به من گفت: می بینی چطور نقش بته جغه ای رو در کنار پنجره های ماشین گذاشتم که یک حس ایرانی بهش بدم."

سامان یکی از دانشجویان ایرانی که هم دانشگاهی مهتاب است ،(همدم بیژن در سالهای اخیر) از سخرانی ای که بیژن در دانشگاهشان چند وقت پیش داشت گفت و اینکه چقدر آدم خلاق و نترسی بود. اینکه اولین مغازه خیابان رودیو درایو معروف لس آنجلس بوده و از همان اول بدون قرار قبلی کسی را در مغازه اش راه نمیداده است .

پس ازپایان مراسم در کنار خانه بیژن پاکزاد در محله بورلی هیلز در پشت دروازه توقف کردیم و درختهای تنومند سبز گرمسیر خانه دو طبقه و ستون دار بیژن با چراغهای روشن معلوم بود. بیرون دروازه باغ گلدانهای سفالی پر از بنقشه های زرد، من را یاد باغهای شمیران انداخت.

و امروز صبح از کنار مغازه معروفش گذشتم و برایم عجیب بود که ویترین مغازه از چند هفته قبل دست نخورده بود و هیچ علامتی از درگذشت بیژن در پنجره دیده نمیشد. سه دست کامل کت و شلوار و کیف با رنگهای سیاه و قرمز و زرد و بنفش کمرنگ. و توریستهایی که بیرون پنجره اش عکس میگرفتند.

مطالب مرتبط