درخواست روزنامه نگاران برای آزادی دو آمریکایی زندانی در ایران

Image caption مادران این دو آمریکایی فرزندان خود را بیگناه می دانند

گروهی از روزنامه نگاران آمریکایی در نامه ای خطاب به مقام های جمهوری اسلامی خواهان آزادی جاشوا فتال و شین باوئر، دو آمریکایی زندانی در ایران شده اند.

این نامه به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات منتشر شده و در آن به فعالیت شین باوئر به عنوان روزنامه نگار آزاد اشاره شده است.

این افراد با اشاره به بازداشت ۲۱ ماهه دو آمریکایی از حکومت ایران خواسته است که آنها را بلافاصله آزاد کند.

شین باور و جاشوا فتال با اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی به ایران مواجه هستند و محاکمه آنها هنوز به پایان نرسیده است.

در نامه روزنامه نگاران آمریکایی آمده است که شین باوئر هنگام بازداشت برای گردش به عراق سفر کرده بود.

به گفته آنها، وی پیش از آن گزارش هایی را درباره رشوه دادن آمریکا به شیوخ عراقی برای جلب حمایت آنها و نقض حقوق بشر به وسیله نیروهای امنیتی عراق که به وسیله ایالات متحده آموزش دیده بودند، منتشر کرده بود.

به گفته امضا کنندگان نامه، همه آنها آثار شین باور را تحسین کرده اند.

این نامه در آستانه جلسه دوم محاکمه این دو آمریکایی در هفته آینده و پس از حدود شش ماه بی خبری خانواده های آنها از وضعشان منتشر می شود.

سیندی هیکی، مادر شین باوئر روز سه شنبه در گفتگویی با خشایار مهیم، خبرنگار بی بی سی فارسی گفت: "علت انتشار نامه این است که شین به عنوان روزنامه نگار با بسیاری از رسانه های آمریکا همکاری کرده بود و گزارش هایی منتشر می کرد که هدف از آن اطلاع رسانی درباره تاثیر سیاست خارجی ایالات متحده در خاورمیانه بود."

او افزود: "شین دیدی انتقادی به سیاست های آمریکا داشت. این نشان می دهد که اتهام های وارد شده به او تا چه مضحک است. شین هنگام دستگیری برای تعطیلات به عراق رفته بود و او در آن زمان از سوریه درباره اوضاع خاورمیانه اطلاع رسانی می کرد. جاش و سارا هم از فعالان ضد جنگ بودند."

سیندی هیکی گفت که جلسه دوم دادگاه پسرش و جاش فتال قرار است که روز ۱۱ ماه مه برگزار شود.

به گفته وی، مسعود شفیعی، وکیل آنها هنوز موفق به ملاقات شین و جاش نشده است.

خانم هیکی گفت: "او در اولین جلسه دادگاه حاضر بود و تنها توانست چند برگ کاغذ را به دادگاه ارائه کند."

وی افزود: "ما از این نگران هستیم که نزدیک به شش ماه است که هیچ خبری از آنها نشنیده ایم. آخرین بار من در ماه نوامبر به مدت ۵ دقیق با شین صحبت کردم. همین! از حال او و جاش بی خبریم و نگران وضع جسمی و روانی آنها هستیم."

قوه قضائیه ایران در بهمن ماه گذشته محاکمه سه شهروند آمریکایی را به اتهام جاسوسی آغاز کرد.

یکی از متهمان که سارا شورد نام دارد و پیشتر در ایران زندانی بود سال گذشته به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد اما محاکمه وی در تهران به طور غیابی ادامه دارد.