بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت

بن لادن شاید مرده، سلاح بهترست یا قلم

افشای بدهی یک میلیارد دلاری یک صاحب صنعت به شبکه بانکی کشور عنوان بیشتر روزنامه های امروز صبح تهران است که در مقالات خود همچنان پی آمدهای کشته شدن بن لادن را دنبال کرده اند. دنباله های قهر رییس جمهور و مخالفت هائی با همکاران وی، مخالفت دولت با چند نظر دولت و ادامه ماجرای رها کردن بیماران در بیابان ها از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

جام جم با تیتر "کابوس انتقام در آمریکا" اخبار مربوط به واکنش ها به مرگ بن لادن را در صدر اخبار خود آورده و آفرینش نوشته اگر به این که بن لادن توسط نیرو های ویژه آمریکایی در پاکستان کشته شده است ایمان داشته باشیم باید گفت که این امر می تواند پی آمدهای گوناگون بر کشورهای منطقه، جهان اسلام و غرب داشته باشد.

علی رمضانی در این مقاله نوشته مرگ بن لادن در واقع نه می تواند پایانی بر رفتار ها و اندیشه های افراط گرایانه مذهبی باشد و نه کمکی به حل مشکلات جهان اسلام و کشورهای منطقه. در این بین از گستره دلایل امریکایی ها به این امر بنگریم این مرگ مسلما برای رهبران امریکایی پیروزی بزرگی تلقی می شود پیروزی ای که پس از حدود 10 سال به دست آمد. اما باید گفت که این پیروزی نه برای غرب امری دوام دار خواهد بود و نه شکستی برای القاعده متصور می شود چه اینکه همانند هر جریان افراطی سرکوب نظامی عملا راه حل مناسبی برای مقابله با این جریان نبوده است و اکنون نیز جهان شاهد تداوم قدرت نمایی گروه های متحد القاعده در افغانستان، عراق، یمن سومالی و حتی لبنان است.

حق نشر عکس sharq
Image caption کارتون هادی حیدری، روزنامه شرق

ابتکار نوشته اگرچه مرگ بن‌لادن به‌عنوان انتقام کشته‌شدگان 11 سپتامبر، آلام خانواده‌هایی را تسکین داد و فرصت چهارساله دیگری را برای بقای باراک اوباما در کاخ سفید فراهم کرده، اما بن‌لادنی که در اول ماه می‌ امسال در ابوت‌آباد پاکستان کشته شد، به‌جز اسم و احتمالاً قیافه، هیچ نشانی از بن‌لادن یازده سپتامبر نداشت.

به نوشته این روزنامه بن‌لادنیسم درست هم‌زمان با فروریختن برج‌های نیویورک به‌سرعت در جای‌جای جهان تکثیر شد. کاریزمای او دل طیفی از جوانان را ربود اما جسمش به‌تنهایی راهی غارها و تونل‌ها و مخفی‌گاه‌ها شد. این مرد در ساختمانی با دیوارهایی بلند، فاقد اینترنت، تلفن، پنجره و هرگونه ارتباط، چنان ایزوله زندگی می‌کرد که عملاً به هرچیزی شبیه بود، به‌جز رهبری تشکیلات مخوف القاعده. درست مانند صدام‌حسین که در روز دستگیری به هر موجودی شباهت داشت به‌جز رهبری حزب بعث و رئیس‌جمهوری عراق.

ابتکار نوشته به همین دلیل است که برعکس آنچه گفته می‌شود، باید بگوییم، مرگ بن‌لادن نه پایان القاعده است، نه پایان تروریسم و نه پایان رادیکالیسم مذهبی.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته آنچه تردیدها را بیشتر می‌كند، "اطلاع رسانی قطره چكانی" و مهمتر از آن، دستكاری در اطلاعات و اسناد است كه در همین زمان محدود هم قابل تشخیص و ردیابی است. عكس منتشره از "بن لادن" با دستكاری‌های كودكانه در عكس‌های قبلی به دست آمده و حتی متحدین آمریكا در نیروهای ائتلاف را نیز متقاعد نكرده است. اطلاعات منتشره پیرامون محل اختفای "بن لادن" و جزئیات حمله نظامی و چریكی به وی با اطلاعات قبلی تطبیق نمی‌كند و اساس اطلاع رسانی در این زمینه را به زیر سؤال برده است.

به نوشته این روزنامه موضوع مهمتر به فردای دور و نزدیك باز می‌گردد كه واشنگتن سعی دارد 10 سال جنگ و كشتار و ویرانی را موضوعی مختومه تلقی كرده و از كنار آن بگذرد. به راستی سرنوشت طرح بازسازی افغانستان چه خواهد شد؟ بوش كوچك وعده داده بود افغانستان را "مطابق الگوی ژاپن" خواهد ساخت. ولی امروزه نام افغانستان در پرتو طرح‌های مشترك آمریكا و انگلیس با كشت، تولید، توزیع و قاچاق مواد افیونی مترادف است.

کیهان هم در سرمقاله خود ابراز عقیده کرده که داستان بلند مبارزه دروغین با تروریسم و كلید زدن پروژه «اسلام هراسی» از سوی آمریكایی ها به منظور به حاشیه راندن اسلام ناب و جلوگیری از شكل گرفتن بیداری اسلامی و از طرف دیگر دسترسی به منابع نفتی، هنگامی قابل تامل تر و البته تلخ تر است كه همگان می دانند شكل گیری یك سازمان تروریستی در قامت «القاعده» و یا «طالبان» زاییده CIA آمریكا،ISI پاكستان و حمایت مالی سعودی است.

به تاکید این روزنامه با توجه به این كه حادثه 11 سپتامبر ساخته و پرداخته دولت آمریكا بود و امروز دلایل متعدد و غیرقابل خدشه ای این مسئله را به اثبات رسانده است و از سوی دیگر، بن لادن و تشكیلات تروریستی القاعده نیز با حمایت و كارگردانی آمریكایی ها در راستای ضربه زدن به جهان اسلام و در نقطه موازی انقلاب اسلامی به صحنه آمدند، اقدام دولت اوباما در كشتن بن لادن را باید در راستای احیای پروژه «اسلام هراسی» دانست كه با شكل گیری انقلاب ها و قیام های مردمی و اسلامی در منطقه به محاق رفته بود.

قلم به جای سلاح

همزمان با هفته مطبوعات و برپائی نمایشگاه مطبوعات در تهران، در حالی که مراجع حقوق بشری و مدافع آزادی بیان از سانسور وسیع روزنامه ها و فشار بر روزنامه نگاران خبر می دهند ایران روزنامه دولت با چاپ عکسی از محمود احمدی نژاد از قول وی نوشته "امیدوارم روزی برسد که همه سلاح ها به قلم تبدیل شود".

رها شدن در بیمارستان ها روزگار

روزگار در مقاله اصلی خود نوشته دستگیری و مجازات مقصران رها كردن بیماران بیمارستانهای دولتی تا امروز از حد بركناری مدیر و دستگیری مدیر اورژانس و خدمه فراتر نرفته است در حالی كه باید پذیرفت در این ماجرا علاوه بر این افراد كسانی در مقام هایی بالاتر در وزارت بهداشت و سیاستگذاران عرصه سلامت هم مقصرند. شاید در این ماجرا راننده آمبولانس و خدمه هیچ گناهی هم نداشته باشند چراكه آنها بر اساس نگاهی كه در مجموعه بیمارستان حاكم بوده، دست به اقدام زده اند.

به نوشته این مقاله بیمارستان امام خمینی تنها بیمارستانی است كه حجم بلایی از بیماران بی بضاعت را پذیرش می كند و به دلیل آنكه بیماران این بیمارستان به جز بیماری دچار مشكلات عدیده اجتماعی هم هستند، بسیاری از بیمارستان های دیگر حاضر به پذیرش آنان نیستند. برخی از بیماران مبتلا به ایدز دچار اعتیاد هستند یا خیلی از بیماران كارتن خوابند. این بیمارستان پذیرای همه این بیماران كه بیشتر آنان طرد شده اند، است.

مقاله روزگار یادآوری کرده در 20 سال آینده جمعیت سالمند كشور افزایش چشمگیری خواهد یافت و بدون شك ما بدون برنامه ریزی برای ایجاد آسایشگاه ها با مشكلاتی از این دست بیشتر روبه رو می شویم. نكته آخر آنكه در حوادثی چون رهاسازی بیماران باید بخش های مختلف چون مجلس، وزارت بهداشت، شهرداری، بهزیستی و سایر مراكز مرتبط مداخله كرده و وارد عمل شوند. وزیر بهداشت نمی تواند منكر مشكلات موجود شود. تكذیب مساله ای را حل نمی كند، شوكی وارد شده و حساسیت هایی را به وجود آورده كه باید به فال نیك گرفت.

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته یک هفته قبل بود که خبر و عکس یک اتفاق عجیب در رسانه ها منتشر شد; این که دو بیمار که پول نداشتند اما به خود اجازه داده بودند که به رغم بی پولی بیمار شده و از آن بدتر این که در بیمارستان بستری شوند، توسط عوامل زحمتکش بیمارستان به حاشیه تهران منتقل و در گوشه بزرگراه رها شدند.

به نوشته این روزنامه بعد از انتشار این خبر البته وجدان درد بسیاری از مسوولان محترم شدت گرفت و موج محکومیت این اقدام اوج گرفت و معاون درمان وزارت بهداشت هم با تائید خبر به اطلاع عموم مردم همیشه در صحنه به خصوص آن دو بیمار رها شده رساند که تغییراتی در مدیریت بیمارستان در حال انجام است اما در تمام این روزها خبری از وزیر بهداشت نبود و بعضی ها می گفتند شاید با توجه به روحیه حساس خانم وزیر، ایشان توان سخن گفتن بدون بغض در این زمینه ندارد... اما چنین نبود. بله، خانم وزیر خاطرنشان کرده که "رهاسازی بیماران در تهران به هیچ وجه صحت ندارد و ما به عنوان شاکی خصوصی وارد موضوع شدیم".

طنز نویس مردم سالاری نوشته بعد از انتشار این سخن به نظر ما رسید که شاید خانم وزیر عکس دو بیمار رها شده را ندیده یا شاید آن عکس را با عکس فتوشاپی مرگ بن لادن اشتباه گرفته و تصور کرده آن عکس تقلبی است! فکر آدم هزار و یک راه می رود اما باید خود خانم وزیر توضیح دهد. البته خانم وزیر یک بیمارستان بزرگ و مجهز و خصوصی در تهران دارد که اگر بنا باشد بیماران بدون پول در آن بستری شوند شاید اصلا سود دهی نداشته باشد ولی مطمئنا این تکذیب هیچ ربطی به آن بیمارستان ندارد.

یک تریلیون تومان بدهی بانکی یک نفر

"یک هزار میلیارد تومان، بدهی یک نفر به نظام بانکی" تیتر اول ابتکار است، کیهان همین گزارش را با عنوان هزار میلیارد تومان بدهی بانکی یک دانه درشت" منعکس کرده، جهان صنعت هم از "بدهی تریلیون تومانی یک نفر به شبکه بانکی" خبر داده است و مردم سالاری "رد پای دو مقام دولتی در شرکت سمگا" را در صدر اخبار خود منعکس کرده است.

حق نشر عکس kayhan
Image caption صفحه اول کیهان با تیتر بدهی بانکی یک دانه درشت

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته روزنامه های متعدد این سئوال را مطرح کرده اند که چرا مقام دولتی که این میزان بدهی را اعلام داشت از بزرگ ترین بدهکار بانک به عنوان دارای تولید و صنعت مناسب و کار آمد و بهترین ها نام برده است. جهان صنعت با سئوال مبارزه با بهترین‌ها؟ نوشته سخنگوی مبارزه با مفاسد اقتصادی دیروز با اعلام اینکه 65 بدهکار بزرگ بانکی مشخص شده‌اند، اعلام کرد که بزرگ‌ترین بدهکار بانکی یک تریلیون بدهی دارد.

نویسنده این مقاله اضافه کرده از دیروز که این خبر منتشر شد مثل خوره به جانم افتاد که بدانم این بدهکار کیست اما سخنگوی ستاد اعلام کرده که اعلام نام افراد بدهکار با قوه قضاییه است از این رو وقتی کنجکاوی‌ام ارضا نشد به دنبال سر‌نخ‌هایی در سخنان سخنگوی ستاد گشتم. معلوم شد که این فرد تولیداتی داشته و بهترین‌ها را نیز احداث کرده است. معلوم شد واحد صنعتی وی نیز بهترین واحد صنعتی شناخته شده است همچنین باز طبق گفته سخنگوی ستاد، بر من معلوم شد وی اکنون جزو بهترین‌ها به حساب می‌آید طوری که باید ادبیات مبارزه با مفاسد اقتصادی اصلاح شود.

طنز نویس کیهان هم از همین زاویه به اعتراض برخاسته و به دنبال خبر بدهی هزار میلیارد تومانی یک تن به بانک ها نوشته

گفتم: یك بنده خدایی میخواد یك میلیون برای ازدواج فرزندش وام بگیرد، صد بار می برند و می آورند و ضامن و معرفی نامه می خواهند و.... این یارو چطوری هزار میلیارد تومان پول بی زبان را گرفته و پس نداده است!

طنزنویس کیهان جواب داده از رؤسای بانك هایی بپرس كه این مبلغ نجومی را به وی داده اند، تازه، سخنگوی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی كلی از او تعریف كرده و گفته است كه بهترین تولیدها را داشته و كارخانه اش بهترین كارخانه ها و... است.

و بعد این لطیفه را نقل کرده که به شخصی گفتند فلانی با چماق روی كله دوستت زده و او را كشته است. پرسید؛ از جلو زده یا از عقب؟! گفتند؛ از جلو زده، گفت؛ ولش كنید برود. مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی، كسی كه از عقب زده باشد مقصر است.

خبرهای کوتاه

مبارزه با سگ گردانی نمی‌رسد

آرمان از قول یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه بررسی طرح مبارزه با نگهداری حیوانات خانگی و سگ گردانی در حال حاضر ضرورتی ندارد، گفت: موضوعات مهم تری در کشور وجود دارد و این موضع به طور قطع در مجلس هشتم بررسی نخواهد شد.

موسی قربانی به نوشته حداکثر 6 ماه از پایان عمر مجلس هشتم باقی است، در کمیسیون قضایی نیز طرح‌ها و لوایح مهمی مانند لایحه تجارت، قانون مجازات اسلامی و لایحه حمایت از خانواده در دستور کار خود دارد که دیگر فرصتی برای رسیدگی به مبارزه با سگ‌گردانی ندارد.

به نوشته این روزنامه 39 نماینده مجلس طرحی تهیه کردند که در صورت تصویب نهایی آن گرداندن حیواناتی مانند سگ در اماکن و معابر عمومی ممنوع و مرتکب شونده به ضبط حیوان و جزای نقدی محکوم می‌شود. این طرح که در قالب الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی ابتدای اسفند ماه سال گذشته در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد؛ شامل یک ماده واحده و یک تبصره است.

حمله به ورزشگاه

تهران امروز خبر داده تعدادی نقابدار با حمله به ورزشگاه آزادی به یکی از انبارهای این ورزشگاه دستبرد زدند.

به گزارش این روزنامه تعدادی نقابدار که حدود هفت یا هشت نفر بودند، با 2 دستگاه نیسان به ورزشگاه آزادی رفته و پس از بستن دست و پای نگهبانان و ضرب و شتم آنها، خود را به یکی از انبارهای این مجموعه رساندند. افراد مذکور که ظاهرا با نیت سرقت به ورزشگاه آزادی رفته بودند، پس از ورود به یکی از انبارها وسایل داخل آن را از ورزشگاه خارج کردند. نیروهای پلیس تحقیقات خود در این باره را آغاز کرده اند.

فرمانداران بیکار در آذربایجان شرقی

مردم سالاری نوشته بررسی ماده 45 لایحه بودجه سر آغاز بحث های مجلس بود که با مخالفت نماینده ارومیه روبرو شد.

به گزارش این روزنامه بر اساس بند الحاقی ماده 45 به دستگاه های اجرایی اجازه داده می شود اموال منقول و غیرمنقول خود را به فروش برسانند و معدل 100 درصد را صرف تملک دارایی های سرمایه ای یا بازخرید نیروهای مازاد غیر ماهر یا پاداش پایان خدمت کنند.

مردم سالاری گزارش داده نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس می گفت که این بند الحاقی مغایر سیاست های دولت در زمینه اشتغال است. وی افزود: دولت اعلام کرده 2 میلیون شغل ایجاد کرده شما با این بند می خواهید تعدادی را اخراج کنند و این موضوع را به صورت زیرکانه در قانون شغل آورده شده است. دولت اگر پول دارد قانون مجلس را اجرا کند. این یعنی تسویه حساب و حذف بازخرید. در نهایت پیشنهاد این نماینده رای نیاورد.

دستگیری 25 نفر از مرتبطین با مشایی

ابتکار نوشته نوشته: 25 نفر از کسانی که با اسفندیار رحیم مشایی ارتباط دارند، دستگیر شده اند. بنابر اخبار رسیده، همسر مرحوم دکتر حسین فاطمی و خانم الف. الف که حامل منشور کوروش در روز رونمایی از این اثر تاریخی بود، در میان دستگیرشدگان قرار دارند.

این گزارش حاکی است که در بین دستگیرشدگان برخی مدعیان علوم غریبه نیز وجود دارند. دستگیری های اخیر در حالیست که در طی روزهای گذشته، عباس امیری فر از نزدیکان مشایی به خاطر ارتباط با انتشار سی دی " ظهور نزدیک است"، بازداشت شده و از سوی دادگاه ویژه روحانیت تحت بازجویی قرار گرفته است.

بن لادن زنده است

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته خبرهای غیررسمی اما قابل تأمل حكایت از زنده بودن اسامه بن لادن دارند. براساس همین خبرها، بن لادن در بازداشت و در اختیار نیروهای آمریكائی است. هدف آمریكا از اعلام مرگ بن لادن اینست كه در هیاهوی تبلیغاتی مربوط به این ماجرا ضمن بهره برداری‌های سیاسی مورد نظر، از فرصت به دست آمده برای تخلیه اطلاعاتی وی استفاده كند و سپس وی را به هلاكت برساند.

عجله برای روابط با مصر

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر در مصاحبه با یكی از روزنامه‌های داخلی گفته است دولت ایران می‌تواند با همین دولت فعلی مصر به توافق برسد.

این روزنامه به خبر افزوده وی كه عجله زیادی برای برقراری روابط میان تهران - قاهره دارد، همان كسی است كه در ماه‌های آخر حكومت حسنی مبارك تلاش زیادی برای آوردن مسئولان رژیم دیكتاتوری مصر به ایران و بردن مسئولان بلندپایه ایرانی به مصر داشت و اصرار می‌كرد هرچه زودتر روابط میان ایران و رژیم مبارك برقرار شود!

کارتون روز

حق نشر عکس jame jam
Image caption مرگ بن لادن از مجید ادیبی، جام جم

مطالب مرتبط