واکنش‌ها به درگیری‌های ورزشگاه آزادی

درگیری در ورزشگاه آزادی حق نشر عکس AFP
Image caption درگیری میان معترضین به حکومت بحرین و عربستان و نیروی انتظامی در ورزشگاه آزادی تهران

درگیری‌های حاشیه مسابقه فوتبال میان تیم‌های پرسپولیس تهران و الاتحاد عربستان که روز سه شنبه، ۱۳ اردیبهشت، در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد، واکنش‌هایی را به دنبال داشته است.

خبرگزاری فارس به نقل از اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران گزارش داده که دستور رسیدگی به این درگیری‌ها صادر شده و همزمان یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز از پی گیری این ماجرا خبر داده است.

روز سه‌شنبه، ۱۳ اردیبهشت، در حاشیه مسابقه فوتبال میان دو تیم پرسپولیس و الاتحاد درگیری‌هایی میان مأموران انتظامی حاضر در ورزشگاه و گروهی که به سرکوب معترضان در بحرین و حضور نیروهای عربستان سعودی در این کشور اعتراض داشتند، به وجود آمد.

بنا بر گزارش خبرگزاری مهر، قبل از شروع بازی جمعی از "دانشجویان و خبرنگاران عدالتخواه تهرانی" با همراه داشتن پرچم بحرین به سمت ورزشگاه آزادی حرکت کردند، اما با ممانعت مأموران انتظامی برای ورود به ورزشگاه مواجه شدند.

بر اساس این گزارش، بخشی از این گروه که موفق به ورود به ورزشگاه شدند در میان دو نیمه بازی شروع به شعار دادن علیه دولت بحرین و عربستان کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری مهر، با آغاز شعارها و پس از پهن کردن پرچم بزرگ بحرین بر روی سکوهای ورزشگاه، هوادران تیم پرسپولیس تهران با معترضین درگیر شده‌اند.

مداخله نیروی انتظامی بعد از شروع این درگیری، باعث افزایش تنش و زد و خورد شده و به زخمی و بازداشت شدن شماری از حاضران منجر می شود.

روز سه شنبه خبرگزاری مهر به نقل از شاهدان از بازداشت "۲۰ نفر از دانشجویان" خبر داد.

حق نشر عکس AP
Image caption در جریان درگیری‌ها تعدادی از معترضین زخمی و شماری نیز بازداشت شدند

امروز چهارشنبه، ۱۴ اردیبهشت، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران درباره بازداشت‌شدگان دیدار دو تیم پرسپولیس و الاتحاد عربستان گفت: "عده‌ای که در خلال بازی اقدام به شعاردادن می‌کردند آزاد شدند، اما آنهایی که مواد مخدر به همراه داشته و اقدام به تخریب کرده بودند، هنوز در بازداشت به سر می‌برند."

'برطرف کردن ضعف دستگاه دیپلماسی'

محمد کریم عابدی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در واکنش به این وقایع به خبرگزای فارس گفت: "اگر فراکسیون ورزش، مسئولان ورزشگاه آزادی و فرمانده پلیس این ورزشگاه را جهت پاسخ‌گویی به مجلس احضار نکند، قطعا کمیسیون امنیت ملی مجلس این رفتار را پی‌گیری خواهد کرد."

آقای عابدی "ضرب و شتم جوانان انقلابی معترض به آل سعود از سوی نیروی انتظامی" را غیر قابل قبول خوانده است.

او گفته که این افراد "به دنبال برطرف کردن ضعف دستگاه دیپلماسی" بوده‌اند.

بنا بر گزارش خبرگزاری فارس، مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق تهران، ضمن انتقاد از برخوردهای صورت‌گرفته با معترضین به دولت بحرین و عربستان در ورزشگاه آزادی، برخورد با آن‌ها را "قابل شکایت و تعقیب" خوانده است.

در واکنشی دیگر جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به فرمانده نیروی انتظامی ایران خواهان عذرخواهی آقای احمدی مقدم از جامعه دانشگاهی شده است.

در این نامه از برخوردهای "خلاف عرف" و "امنیتی" مسئولان با معترضان به شدت انتقاد شده است.

فرمانده نیروی انتظامی ایران از برخورد با عوامل "ضرب و شتم" معترضین به دولت های بحرین و عربستان سعودی در ورزشگاه آزادی تهران خبر داده است.

مطالب مرتبط