دادستان تهران: پرونده مدیرعامل ایرنا تکمیل شده است

دادستان تهران حق نشر عکس s
Image caption عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران

دادستان عمومی و انقلاب تهران از تکمیل پرونده‌های قضایی علی‌اکبر جوانفکر، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی خبر داده است.

به گفته عباس جعفری دولت آبادی پس از آن که آقای جوانفکر 'در نوشته‌ای در یکی از وبلاگ‌ها' عنوان کرده است که برای دفاع از خود مهلت یک هفته‌ای نخواسته، مجددا به دادسرا احضار شده و آخرین دفاعیاتش شنیده شده است.

پیش از این غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل ایران درباره احضار علی‌اکبر جوانفکر به دادسرای تهران گفته بود: "وی احضار شده‌ و یک جلسه هم حضور پیدا کرده و وقت خواسته تا مستنداتش را ارائه دهد."

اکنون دادستان تهران از تکمیل پرونده آقای جوانفکر خبر داده و گفته است که این پرونده به زودی همراه با قرار کیفرخواست به دادگاه ارسال می شود.

مدیر عامل ایرنا چند روز پس از آن به دادسرا احضار شد که رهبر ایران دستور ابقای حیدر مصلحی را به عنوان وزیر اطلاعات صادر کرد. در آن زمان خبرگزاری ایرنا تا ساعت ها بعد از انتشار خبر موضع‌گیری آیت‌الله خامنه‌ای، حاضر به درج این خبر نشد.

نشر اکاذیب یا 'جن‌گیری'

دادستان تهران درباره پرونده فردی به نام عباس غفاری که پیش از این برخی سایت‌ها از بازداشت او به اتهام 'رمالی و جن‌گیری' خبر داده بودند، گفت: "این فرد از متهمانی است که تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و اتهام وی نشر اکاذیب است و برخی مسائل مربوط به آن."

آقای جعفری دولت آبادی جزییات بیشتری در باره این پرونده ارائه نکرد و تنها گفت که "برخی دارند به این پرونده دامن می زنند."

روز سه شنبه، ۱۳ اردیبهشت، سایت آینده از دستگیری فردی به نام 'عباس. غ' به اتهام 'رمالی و جن گیری' خبر داد و همزمان، سایت یکشنبه، از رسانه‌های هوادار محمود احمدی نژاد، با منحصر دانستن ادعای 'ارتباط با اجنه' به چند مورد خاص، خواستار توضیح قوه قضاییه در مورد بازداشت عباس غفاری شد.

سایت آینده با معرفی عباس غفاری به عنوان فردی که "مهارت خاصی در امور متافیزیکی از جمله ارتباط با عوالم دیگر دارد و رابطه نزدیکی با آقای میم (حرف اول نام فامیلی او) داشته"، مدعی شده که پس از دستگیری او، "یکی از مقامات پیگیری و درخواست‌های مکرر و کم‌سابقه‌ای" برای آزاد کردن او انجام داده است.

اتهامات ناگفتنی

حق نشر عکس AFP
Image caption دادستان تهران می گوید نمی تواند اتهامات فائزه هاشمی را ذکر کند

دادستان تهران همچنین تکمیل شدن پرونده قضایی فائزه هاشمی را تایید کرده است.

آقای جعفری دولت آبادی در این باره گفته است: "نمی توانم اتهام ایشان را ذکر کنم، اما مصاحبه‌ای که وی با برخی رسانه‌ها داشته در تشکیل این پرونده نقش داشته است."

ظاهرا اشاره دادستان تهران به اظهارات اخیر فائزه هاشمی در گفت و گو با سایت روزآنلاین است که طی آن، انتقادات تندی علیه عملکرد حکومت بیان کرد.

دادستان تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره اخبار مربوط به بازداشت پریوش سطوتی، همسر دکتر حسین فاطمی، وزیر امور خارجه دولت محمد مصدق گفت: "گزارش‌هایی در این زمینه رسیده است، اما موضوع همچنان در دست بررسی قرار دارد."

ادله ناکافی

آقای جعفری دولت آبادی درباره "پرونده رهاسازی بیماران" هم گفت: "یکی از فرض‌های اولیه این بود که برخی آمده‌اند و بزرگ‌نمایی کرده‌اند، اما تاکنون در این باره به سرنخی نرسیده‌ایم."

او طرح شکایت مسئولان وزارت بهداشت در این پرونده را تایید کرد، اما گفت: "شکایت آنها رافع مسئولیتشان نیست. اینها از عواملی که خودسر نامیده اند، اعلام شکایت کرده‌اند... سرنخ‌های ما درباره این که این کار برای تخریب دستگاهی رخ داده کافی نیست و اگر مسئولان در این رابطه ادله‌ای دارند، به ما ارائه کنند."

به گفته دادستان تهران تاکنون ۱۰ نفر در ارتباط با این پرونده دستگیر شده اند که "همگی اقرار و اعتراف کرده اند که این کار را انجام داده و کارهای خود را به مسئولان بالا منتسب کرده اند."

پیش از این مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت گفته بود که این وزارتخانه به عنوان شاکی خصوصی وارد پرونده این بیماران شده است.

دادستان تهران در ارتباط با این پرونده از مسئولان خواسته از "اظهارنظر بی‌اساس" خودداری کنند.

مطالب مرتبط