اعتراض به انتساب یک مقاله به امام دوازدهم شیعیان

عنوان مقاله حق نشر عکس a
Image caption نویسنده مقاله، نام یک نویسنده دیگر مقاله را "مهدی موعود عجل الله" ذکر کرده است

اقدام یک پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس در ذکر نام امام دوازدهم شیعیان در کنار نام خود به عنوان نویسنده یک مقاله در زمینه شیمی پلیمر، واکنش های شدیدی را به همراه داشته است.

در جدیدترین واکنش، امروز ۱۴ اردیبهشت (چهارم مه) دانشگاه تربیت مدرس تهران با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن شدید انتشار مقاله ذکر شده، از انجام اقدامات قانونی در "مراجع علمی و بین المللی" برای جلوگیری از چاپ "مطالب موهن" به نام این دانشگاه خبر داد.

مقاله بحث انگیز که در شماره ماه سپتامبر نشریه علمی "ماکرومولکولار ریسرچ" به چاپ رسیده، چندی پیش در فهرست مقاله های موسسه اطلاعات علمی (ISI) قرار گرفته که نوعی بانک اطلاعاتی جهانی برای گردآوری عناوین مقالات علمی منتشر شده در نشریات معتبر است.

نویسنده این مقاله، محمدرضا رستمی دارنکلا، زیر عنوان آن و قبل از نام خود، عبارت "مهدی موعود عجل الله" را ذکر کرده و نشریه منتشر کننده نیز، آن را به عنوان نام نویسنده دوم مقاله به چاپ رسانده است. در بیانیه امروز دانشگاه تربیت مدرس ادعا شده که نویسنده مقاله، تا اول آذر ماه سال ۱۳۸۹ با این دانشگاه قرارداد پیمانی داشته ولی از آن به بعد، فاقد هر گونه ارتباط "سازمانی و استخدامی" با دانشگاه بوده است. صادرکنندگان بیانیه هچنین مدعی شده اند که مسئولان دانشگاه تربیت مدرس "پس از چاپ و نمایه شدن مقاله از محتوای موهن آن آگاه شده" و در نتیجه در هنگام ارسال و پذیرش مقاله "امکان برخورد با نویسنده را نداشته اند".

در واکنشی دیگر، دیروز هم بیانیه ای از طرف "اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس" صادر شد که ضمن اعتراض به "سوء استفاده" از نام دانشگاه خود، خواستار پی گیری حذف این نام و همچنین عنوان امام دوازدهم شیعیان از مقاله بحث انگیز شده بودند.

در سال های اخیر، گسترش تبلیغات مرتبط با "مهدویت" و امام دوازدهم شیعیان از طریق تریبون های عمومی، به میزانی کم سابقه در ایران گسترش یافته است.

این در حالی است که به تازگی عده ای از محافظه کاران منتقد دولت، برخی از این تبلیغات را مطابق با دیدگاه های مراجع معتبر دینی ندانسته و از استفاده گسترده از بودجه های دولتی به این منظور انتقاد کرده اند.

در خبرساز ترین واکنش ها در همین زمینه، در روزهای گذشته مقام های قضایی ایران از دستگیری دو نفر از دست اندرکاران تهیه و توزیع یک فیلم به نام "ظهور بسیار نزدیک است" خبر داده اند که در آن، ادعا می شود دوران غیبت امام دوازدهم شیعیان به زودی پایان خواهد یافت.

مطالب مرتبط