تلاش برای تعیین نماینده آمریکا در امور حقوق بشر ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption کاخ سفید یا وزرات امور خارجه آمریکا هنوز به این پیش نویس واکنش نشان نداده است

تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا پیش نویس طرحی را ارائه کرده اند که به گفته آنها هدفش دفاع از حقوق بشر و فعالان دموکراسی خواه در ایران است.

این طرح وزارت امور خارجه آمریکا را موظف به تعیین نماینده ویژه ای در امور حقوق بشر و دموکراسی در ایران می کند که از اختیار تحریم شرکت هایی برخوردار خواهد بود که با خدمات و کالاهای خود به دولت ایران به سرکوب مخالفان کمک می کنند.

سناتور جمهوریخواه مارک کرک، سناتور دموکرات کریستین جیلیبراند و تد دویچ، عضو دموکرات مجلس نمایندگان از جمله حامیان اصلی این طرحند.

سناتور کرک روز چهارشنبه گفت: "ما آمریکایی ها باید به طور مستقیم با مردم ایران که برای آزادی و دموکراسی مبارزه می کنند صحبت کنیم و به آنها اطلاع دهیم که از حمایت کامل ما برخوردارند."

این سناتور و همکارانش بر تعیین یک استراتژی جامع برای دسترسی آزاد شهروندان ایران به اینترنت تاکید کرده اند.

در کنفرانس خبری روز چهارشنبه آنها در کنگره، ویدیوی کوتاهی درباره دستگیری و محاکمه نوید خانجانی، فعال حقوق بشر، نسرین ستوده وکیل دادگستری و جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی پخش شد.

این نمایندگان کنگره در گذشته بارها خواهان تشدید تحریم ها علیه مقام های ارشد جمهوری اسلامی به اتهام نقض حقوق بشر شده اند.

دولت باراک اوباما تاکنون ۱۰ مقام ایرانی از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و محمد رضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده است.

ایران با سیاسی خواندن این تحریم ها، اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند.

برخی چهره های محافظه کار در واشنگتن می گویند که آیت الله خامنه ای، رهبر ایران و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور نیز باید تحریم شوند.

کنگره تابستان گذشته در حین تشدید تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه ایران، وزارت امور خارجه آمریکا را به شناسایی و تحریم "ناقضان" حقوق بشر در ایران موظف کرد.

مطالب مرتبط