بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت

حق نشر عکس

اظهارات اخیر رهبر جمهوری اسلامی با این عنوان که «حرکت بیداری اسلامی تا قلب اروپا پیش می‌رود» در صدر اخبار و گزارش‌های بیشتر روزنامه‌های امروز تهران قرار دارد.

برخی از روزنامه‌ها چالش جدید مجلس و دولت در ماجرای معرفی کردن یا نکردن وزرای وزارتخانه‌های ادغام شده برای اخذ رای اعتماد را مورد توجه قرار داده‌اند.

همچنین توصیه‌هایی به مقامات مختلف کشور برای پیروی از رهبری از دیگر موضوعاتی است که بویژه با گفته‌های رییس قوه قضاییه درباره اینکه «مشروعیت مسولان نظام به التزام به ولایت فقیه است» در شماره امروز روزنامه‌ها برجسته شده است.

عصیان در برابر ولی فقیه خلاف شرع است

روزنامه جمهوری اسلامی اظهارات روز گذشته صادق لاریجانی درباره لزوم تبعیت مسولان از ولایت فقیه را مورد توجه قرار داده و از قول وی نوشته است که مشروعیت دینی و سیاسی تمام مسئولان نظام به التزام به ولایت فقیه است و سرپیچی و عصیان در مقابل ولی فقیه خلاف شرع و خلاف نص قانون اساسی است.

به نوشته این روزنامه، وی در توضیح این اظهاراتش افزوده است: "حضرت امام قدس‌الله نفسه زکیه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در عملی ساختن این نظریه با تمام وجود به صحنه آمدند و مقام معظم رهبری با اندوختن تجربیات گذشته آن راه را ادامه دادند. ولایت فقیه نظریه‌ای است مستند به کتاب و سنت و عقل و البته تقریر و تقریب هر یک نیازمند تفسیری است که باید در جای خود طرح شود. ما فقیهی نداریم که اصل ولایت فقیه را نپذیرفته باشد، منتها‌گاه در سعه و ضیق آن بحث کرده‌اند و آن هم بحث ظریف و فنی است که بسیاری اوقات رهزن کوته نظران شده است".

به گزارش جمهوری اسلامی، رئیس قوه قضاییه همچنین خاطر نشان کرد: "عدم پذیرش ولایت مطلقه فقیه از ناحیه برخی فقها به معنای مشروع بودن تصرفات غیر فقیه در نظام اسلامی نیست. ممکن است فقیهی ولایت مطلقه را نپذیرفته باشد ولی این نپذیرفتن، معنای خاصی دارد و به هیچ وجه معنایش این نیست که تصرفات غیر فقیه در نظام اسلامی مشروع است".

رسالت هم در مطلبی مرتبط با همین موضوع گفته‌های محمدتقی مصباح یزدی را برجسته کرده و از قول او نوشته است: "باید همیشه در خط ولایت فقیه حرکت کنیم و قدردان نعمت ولایت فقیه در عصر غیبت باشیم چراکه با ولایت فقیه می‌توانیم از بحران‌ها و فتنه‌ها به‎سلامت عبور کنیم".

این روزنامه، همچنین در مطلبی دیگر از قول احمد خاتمی یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری و از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز نوشته است: "ما در بحث سیاسی مطیع محض رهبری هستیم و همه باید پشت سر این فقیه، مجتهد، عادل و بصیر حرکت کنند".

سیاست دو سویه در برابر حوادث سوریه

ابتکار در سرمقاله امروزش سیاست دو سویه رسانه‌های رسمی و همچنین دستگاه دیپلماسی کشور در مقابل حوادث و اعتراضات مردم سوریه را دستمایه قرار داده و نوشته است: "از حوادث سوریه در رسانه‌های رسمی و دیپلماسی ایران، با سکوت و‌گاه جانبداری از رژیم سوری عبور شده است".

سید عباس صالحی در این مقاله سپس با احتیاط به بررسی نظرات موافقان و مخالفان رژیم سوریه پرداخته و از جمله نوشته است: "موافقان رژیم سوریه می گویند که اکثریت جامعه سوری، مدافع رژیم اسد هستند و معترضان، جمعیت اندکی هستند که از چند درصد جمعیت سوریه تجاوز نمی‌کنند. بنابراین نمی‌توان حوادث سوریه را با وقایع مصر، لیبی، یمن، تونس، بحرین و... تشبیه کرد".

او سپس در ادامه نوشته است: "مخالفان رژیم سوری می گویند که در حوادث اخیر سوریه، تعداد قابل توجهی از مردمان معترض کشته شده‌اند. رقم کشته شدگان به چند صد تن می‌رسد. این ارقام، در حوادث مصر، یمن و... نیز بی‌سایقه است. بنابراین، حجم کشتار در سوریه، قساوت و دد منشی رژیم حاکم را می‌نمایاند".

نویسنده مقاله در ادامه با مقایسه ۱۰ مورد این چنین در پایان از سکوت مطلق رسانه‌های رسمی و دستگاه دیپلماسی کشور انتقاد کرده و نوشته است: "به نظر می‌رسد که راه دیپلماسی و رسانه ایران در قبال حوادث سوریه، سکوت مطلق نیست بلکه بایستی با مجال‌آفرینی‌های مثبت، امکان راه‌یابی به مسیر درست در موضع‌گیری سیاسی - رسانه‌ای را جست‌وجو کرد".

چه اینکه نباید منافع ملی و مسؤولیت اخلاقی - دینی را در هاله‌ای از مبهمات و تقدیرات وانهاد.

هاشمی قصد کناره گیری از مجمع را ندارد

آرمان در گزارشی به تکذیب خبر کناره گیری آیت الله هاشمی رفسنجانی از مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخته و نوشته: "شایعات درباره آیت الله هاشمی رفسنجانی گویا تمامی ندارد. دیروز خبری از مرتضی نبوی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره موافقت هاشمی با کناره گیری از ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد که از سوی دفتر آیت الله هاشمی به شدت تکذیب شد".

علی زمانی در این گزارش نوشته: "معلوم نیست هدف از انتشار این اخبار چیست اما هر چه باشد بیش از همه نشانه نوعی غرض ورزی سیاسی است که برخی خواسته یا ناخواسته به دنبال دامن زدن به آن هستند و با انتشار اخبار کذب در صدد تخریب شخصیتهای بزرگ نظامند. هاشمی رفسنجانی آن قدر در سیاست، خرد ورز است که اگر بخواهد مساله ای را بیان کند شخصا و شفاف ابتدا با مردم آن را در میان می‌گذارد. نمونه اخیر آن هم انتخاب رئیس مجلس خبرگان بود که ایشان حاضر نشدند با آیت الله مهدوی کنی رقابت کنند و فضای سنگینی که برای القای اختلاف در بین مسوولان بلند پایه نظام ایجادشده بود با درایت ایشان هدایت شد و تمام بدخواهان را مایوس کرد".

به نوشته این روزنامه، مرتضی نبوی در جلسه هفتگی انصارحزب الله در مورد حضور آقای هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود: "من هم شنیده‌ام که ایشان نزد مقام معظم رهبری رفته‌اند و گفته‌اند که در مجمع نباشند ولی خبر دقیقی از رفتن ایشان ندارم. آن چیزی که آدم می‌فهمد این است که مقام معظم رهبری سعی دارند ایشان را نگه دارند، همان طور که سعی دارند بقیه را نگه دارند. شاید بعضی‌ها که موثر هم هستند انتظارشان این بود که در این مقطع برخورد صریحی با رئیس جمهور می‌شد، اما مقام معظم رهبری دنبال حجت شرعیه الهیه هستند و مثل حضرت امام سعی می‌کنند تا جایی که ممکن است مسئولین را حفظ کنند، منجمله ایشان می‌خواهند آقای هاشمی حفظ شود و جدای جرگه انقلاب نشود".

احتمال کاهش یارانه نقدی

روزنامه ابتکار در گزارشی احتمال کاهش یافتن یارانه نقدی را مورد توجه قرار داده و نوشته: "تشکیک تحقق درآمدهای پیش‌بینی‌شده از سوی دولت در راستای اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها در سال ۹۰ باعث شد مجلس بررسی مجدد میزان سهم هر بخش از منابع هدفمندسازی را در دستور کار کمیسیون تلفیق قرار دهد تا نتیجه نهایی این جلسات در پایان بررسی بودجه دوباره در صحن به رأی گذاشته شود، به‌طوری‌که در جلسات کمیسیون تلفیق برای بازبینی اجزای بودجه هدفمندسازی، احتمال طرح کاهش میزان یارانه نقدی نیز مطرح شده است".

به گزارش این روزنامه کاظم دلخوش یکی از اعضای کمیسیون تلفیق، در این باره گفته: "احتمال کاهش رقم ۶۲هزارمیلیارد تومانی که در لایحه بودجه به‌عنوان میزان درآمد حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها ذکر شده، می‌رود".

ابتکار در ادامه نوشته: "نکته اصلی اینجاست که نمایندگان مجلس بیان می‌کنند که تحقق ۶۲هزارمیلیارد تومان درآمد حاصل از هدفمندسازی، درصورتی ممکن خواهد بود که دولت در سال ۹۰ قیمت حامل‌های انرژی را بیش از ۲۰ درصد افزایش دهد و این در حالی است که نمایندگان مجلس افزایش بیش از ۲۰ درصد قیمت حامل‌های انرژی را در سال جاری برای مردم مشکل‌ساز می‌دانند؛ کما اینکه هنوز مشکل مردم درباره قیمت‌های نجومی قبض‌های گاز وجود دارد و با نزدیک‌شدن به فصل گرما با قیمت‌های فعلی برق پیش‌بینی می‌شود مردم مشکل مشابهی با آنچه در زمینه قبوض گاز داشتند، در ماه‌های آینده با قبوض برق تجربه کنند".

این روزنامه همچنین نوشته: "در حال حاضر، کاهش ۸ تا ۱۲هزارمیلیارد تومانی رقم هدفمندسازی در بودجه مطرح است که در این صورت حداقل بخشی از این کاهش باید از طریق کاهش سهم خانوار‌ها تأمین شود، درغیراین‌صورت یا سهم بخش تولید به‌شدت کاهش پیدا خواهد کرد یا سهم دولت به صفر نزدیک خواهد شد. البته ناگفته پیداست که در بین چهار بخشی که سهمی در منابع حاصل از هدفمندسازی برای آن‌ها تعریف شده، یعنی دولت و صنعت و کشاورزی و خانوار‌ها، حساس ترین بخش از نظر اقتصادی و سیاسی بخش خانوار‌ها هستند و هیچ یک از قوای مجریه و مققنه حاضر نیست تبعات کاهش میزان یارانه نقدی را به گردن بگیرد که این مسئله خود دلیل اصلی تلاش برای افزایش میزان یارانه پرداختی به هر قیمتی بوده و هست".

چالش بالقوه دولت و مجلس

روزنامه جهان صنعت در گزارشی سرانجام ادغام چند وزارتخانه در کابینه دولت دهم را چالش جدیدی بین دولت و مجلس دانسته و نوشته: "اگر بنا باشد دولت وزرای وزارتخانه‌های ادغام شده را برای رای اعتماد به مجلس نفرستد، بی‌تردید باید منتظر چالش‌های جدید بود".

به نوشته این روزنامه پس از تصمیم دولت مبنی بر ادغام وزارتخانه‌های مسکن و شهرسازی با راه‌وترابری، علی نیکزاد، سرپرست این وزارتخانه در هم ادغام شده عنوان کرده که نیازی به اخذ رای اعتماد از مجلس ندارد که این موضوع با واکنش نمایندگان مواجه شده به طوری که دیروز نماینده مردم زاهدان در مجلس با بیان اینکه سرپرستی علی نیکزاد بر وزارت راه از دو روز گذشته غیرقانونی است، تاکید کرد که سازمان بازرسی کل کشور باید در این موضوع وارد شود و اقدامی عملی انجام دهد.

به گزارش این روزنامه، همچنین به گفته لطف‌الله فروزنده، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور، دولت تصمیم گرفت پس از ادغام وزارتخانه‌های راه با مسکن و صنایع با بازرگانی در یکدیگر، وزارتخانه‌های نفت با نیرو و وزارتخانه‌های کار با رفاه را با هم ادغام کند که به‌زودی نیز کمیته‌ای برای تدوین شرح وظایف وزارتخانه‌های جدید تشکیل خواهد شد.

مریم باستانی در سرمقاله جهان صنعت نیز همین موضوع را مورد توجه قرار داده و نوشته: "دولت دیروز در اقدامی تعجب‌برانگیز وزارت رفاه و تامین اجتماعی را با وزارت کار و امور اجتماعی ادغام کرد. اگرچه حاصل مصوبه دیروز دولت ادغام چهار وزارتخانه بود، اما ادغام دو وزارتخانه یاد شده بسیار تامل برانگیز بود به این دلیل که وزارت رفاه و تامین اجتماعی یکی از وزارتخانه‌های تازه تاسیس است که از سن تشکیل آن حدود هشت سال می‌گذرد. این وزارتخانه قرار بود ساختار اجرایی به منظور برخورداری عادلانه ایرانیان و همه کسانی که در پهنه جغرافیایی ایران زندگی می‌کنند، فراهم کند، به‌گونه‌ای که هر کسی امکان دریافت خدمات مربوط را به فراخور شرایط اجتماعی و اقتصادی خود از نظام رفاه و تامین اجتماعی داشته باشد".

نویسنده این مقاله اضافه کرده "به نظر می‌رسد ادغام این دو وزارتخانه امری شتابزده است به این دلیل که اگر وزارت رفاه نتوانسته اسباب رفاه تمام مردم ایران را فراهم کند، این ناکامی در اجراست. مگر می‌شود با پاک کردن صورت مساله به پاسخ رسید؟ ادغام این وزارتخانه با وزارت کار و امور اجتماعی که درگیر مشکلات بسیاری با کارگران و کارفرمایان است و هر سال با موج جدیدی از تقاضای کار مواجه می‌شود، چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟ مگر ممکن است یک وزارتخانه هم به دنبال اشتغالزایی باشد و هم رفاه؟ چه کسی جوابگوی اشتغال خواهد بود؟"

ضرورت تامل بیشتر

دکتر سید احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد به افزایش غیر طبیعی شاخص بورس در سالهای اخیر پرداخته و نوشته: "تغییرات نرخ رشد شاخص بورس که سال ۸۷ نسبت به سال قبل روندی منفی داشت، در سال ۸۸ نسبت به سال قبل رشدی ۴/۵۷ درصدی داشته و در سال ۸۹ نیز نسبت به سال قبل ۸/۸۵ درصد رشد می‌کند؛ یعنی دو سال کاملا استثنایی! همین شتاب در فروردین سال جاری نیز با شدت تمام دنبال می‌شود. باید از متصدیان بازار سوال کرد آیا واقعا این رشد‌ها با شاخص‌های کلان اقتصاد کشور هماهنگی و همخوانی دارد؟ آن هم در شرایطی که همه اقتصاد کشور با اجرای طرح تحول اقتصادی و بسته پولی بانک مرکزی سعی در تطبیق خود دارد؟"

نویسنده مقاله سپس پرسیده: "در ۳۰ روزه فروردین که در عمل نیمی از آن تعطیل بوده، این رشد غیرعادی در بازار چگونه توجیه می‌شود؟ آیا تحولی در اقتصاد کشور یا در شرکت‌های پذیرفته شده رخ داده است؟ در خبر‌ها آمده که سقوط شاخص در اردیبهشت ماه در حدی بوده است که بازار به شرایط هفته اول فروردین برگشته و نرخ بازده از ۱۴ درصد به ۶ درصد تنزل کرده است؛ ناظران بازار اگر برای افزایش اولیه توجیهی ندارند، این برگشت روند بازار را چگونه تفسیر می‌کنند؟"

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد یادآور شده: "البته می‌توان پاسخ‌های ساده‌ای برای هر کاهش یا افزایشی پیدا کرد و بر صحت آن اصرار ورزید، اما نکته این است که طی سال‌های اخیر بار‌ها و بار‌ها با روند صعودی در قیمت‌ها و شاخص‌های بازار مواجه بوده‌ایم و متاسفانه این موج‌ها عمدتا به بسترهای سوداگری و شکل‌گیری حباب‌های قیمت‌منجر شده‌اند و شاهد فرآیندهای نوسان‌گیری و حضورهای کوتاه‌مدت مقطعی برخی سرمایه‌گذاران در بازار بوده‌ایم... چرا متصدیان بازار در حفظ اعتماد مردم و سرمایه‌گذاران و فعالان بورس که به زحمت به دست می‌آید، به جد نمی‌کوشند؟ ‌آیا نباید تامل بیشتری داشت؟"

بهار کتاب در خزان نمایشگاه

حمیدرضا عسگری در سرمقاله آفرینش برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب را دستمایه پرداختن به وضعیت نشر، کتاب و کتابخوانی در کشور کرده و نوشته: "بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همچون سال‌های گذشته در اردیبهشت ماه آغاز به کار کرد. شروع بکار بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی خاورمیانه در حالی صورت می‌گیرد که در چند سال اخیر مشکلات بسیاری برای طیف مرتبط با کتاب به وجود آمده است. از ندادن مجوز به ناشران و تعلیق درآوردن حق چاپ آن‌ها، گرانی بیش از اندازه کتاب برای خوانندگان و در دسترس نبودن برخی کتب، و از این دست مشکلات گریبان هسته اصلی شکل دهنده کمال و سعادت جامعه را گرفته است که تبعات بسیار سنگینی برای جامعه خواهد داشت."

نویسنده این مقاله ادامه داده: "عدم فراهم بودن زمینه برای گرفتن مجوز چاپ و یا نوبت‌های طولانی برای به چاپ رسیدن مطالب نویسندگان و همچنین افزایش قیمت کاغذ و سیر سعودی قیمت کتاب، همه و همه کاهش میزان مطالعه و میل به کتاب خوانی را در جامعه ترویج می‌کند. بر اساس آمار‌ها میزان سرانه مطالعه در کشور کمتر از ۱۸ دقیقه در روز است که با توجه به نزدیکی به مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ اندکی کم و زیاد هم می‌شود."

محمدحسین روانبخش نیز در سر مقاله مردم سالاری با اشاره به همین موضوع نوشته: "وقتی تیراژ کتاب در ایران به هزار یا پانصد نسخه می‌رسد معلوم است که سرانه مطالعه کتاب حتی از آنچه اعلام شده هم کمتر است. شاید در این خصوص گفته شود که بعضی کتاب‌ها در این سال‌ها به چاپ‌های متعدد رسیده است (که حرف درستی است) اما گاهی عدم تحلیل درست از این موضوع ما را به نتیجه اشتباه می‌کشاند. باید توجه داشت که در وهله اول تیراژ کتاب‌های مرجع مورد تحلیل قرار گیرد و براساس آن میزان تاثیرگذاری و ارزشمندی افزایش تیراژ‌ها مشخص شود، نه اینکه کتاب‌های کمک آموزشی و خاطره و رمان‌های عاشقانه (با میزان ارزش‌های مختلف) را در کنار هم قرار داده و نتیجه‌ای عجیب بگیریم، در حالی که واقعیت چیزی جز این است."

سرمقاله نویس مردم سالاری خاطر نشان کرده: "نمایشگاه کتاب هم البته چنین وضعیتی دارد. بررسی اینکه چه کسانی و با چه انگیزه‌ای در نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند، می‌تواند به ما در تحلیل میزان تاثیرگذاری آن کمک کند، ضمن اینکه در کنار همه این موضوعات دغدغه‌ها و مشکلا تی که روز به روز بیشتر دامان ناشران آثار فاخر و مرجع را می‌گیرد نیز باید بررسی کرد و نباید دل خوش داشت که تعداد ناشران بیشتر شده یا تعداد نمادین کتاب‌های چاپ شده یا به عبارت بهتر «کتاب سازی» بیشتر شده است."

مطالب مرتبط