مشاور احمدی نژاد: رئیس جمهوری ولایت پذیری ذاتی دارد

حق نشر عکس AP
Image caption انتقاد اصولگرایان از رئیس جمهوری ایران و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر وی ادامه دارد

علی زارعی نجفدری، از مشاوران رئیس جمهوری ایران، گفته است که محمود احمدی نژاد "ولایت پذیری ذاتی" دارد و رابطه پدر و فرزندی اش با آیت الله خامنه ای، از نوع "مرید و مرادی" است.

به نظر می رسد که این اظهارات واکنشی به سخنان دوشنبه گذشته مجتبی ذوالنور، جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران باشد که درباره "جریان انحرافی" علیه رهبر ایران هشدار داده بود.

مجتبی ذوالنور با رد سخنان نسبت داده شده به محمود احمدی ‌نژاد که رابطه خود با رهبر جمهوری اسلامی را "پدر و فرزندی" توصیف کرده بود گفت: "رابطه با رهبر انقلاب باید رابطه امام و مأموم باشد، رابطه مطیع و مطاع، رابطه مقلِد و مقلَد."

وب سایت خبرآنلاین به نقل از مشاور آقای احمدی نژاد گزارش می دهد که علی زارعی نجفدری در جلسه شورای مشاورین رئیس جمهوری گفته است که آقای احمدی نژاد از "ولایت پذیری ذاتی" برخوردار است.

بنابر این گزارش وی گفت: "ولایت مداری و ولایت پذیری دو دسته است؛ ذاتی و عرضی. ما شیعیان و مسلمانان و دلباختگان مکتب اهل بیت (ع) بر اساس باورهای دینی و اعتقادی مان ولایت پذیری مان ذاتی است. اساسا در جوهر ما بحث ولایت پذیری جا افتاده است."

او می افزاید: "حق قضیه این است که جناب دکتر احمدی نژاد از این نوع ولایت پذیری دارند. بنده شهادت می دهم که من این نوع ولایت پذیری و ولایت مداری را در ایشان دیده ام."

این مقام دولتی "ولایت پذیری عرضی" را آنچه که در قوانین ایران آمده است دانست و گفت: "در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اصلی است مبنی بر ولایت فقیه که من آن را قبول دارم. بنابراین بر من عرض شده است."

علی زارعی نجفدری همچنین درباره رابطه رئیس جمهوری و رهبر ایران گفت: "آنگونه که من از دکتر شناخت دارم نوع رابطه پدر و فرزندی ایشان را مرید و مرادی، امام و مامومی، مقلد و مقلدی می دانم. اگر گفته شد که رابطه رهبری با آقای احمدی نژاد رابطه پدر و فرزندی است یعنی از جنس مرید و مرادی است."

با وجود این اظهارات انتقاد مخالفان محافظه کار دولت از رئیس جمهوری ایران و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر وی همچنان ادامه دارد.

محمد تقی مصباح یزدی، روحانی مورد حمایت آیت الله خامنه ای و نمایندگان مجلس به طور جداگانه رئیس جمهوری ایران را به فاصله گرفتن از "جریان انحرافی" و تبعیت از رهبر فراخوانده اند.

اصولگرایان منتقد آقای احمدی نژاد اسفندیار رحیم مشایی و حامیان او را "جریان انحرافی" می دانند.

طی دو هفته گذشته و پس از بالا گرفتن مناقشه میان آیت الله خامنه ای و آقای احمدی نژاد بر سر کنار گذاشتن حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات، رسانه های ایران بازتاب دهنده جنگ لفظی شدید بین هواداران دو طرف بوده اند.

مطالب مرتبط