بازرسی خانه بهزاد نبوی توسط نیروهای امنیتی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بهزاد نبوی در کنار یک مامور نیروی انتظامی در دادگاهی که پس از اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری برای رهبران معترضان برگزار شد

نیروهای امنیتی ایران خانه بهزاد نبوی عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را مورد بازرسی قرار داده و اسنادی را از خانه او برده اند.

آقای نبوی روز چهارشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۹ همزمان با پایان زمان مرخصی از زندان، بار دیگر به زندان اوین منتقل شد.

آقای نبوی یکی از رهبران اصلاح طلبان معترض به انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ است که یک روز پس از برگزاری انتخابات بازداشت شد.

بنا برگزارش جرس یکی از سایت های نزدیک به رهبران اعتراضات در ایران، در شامگاه پنجشنبه پانزده نفر از نیروهای امنیتی به خانه آقای نبوی مراجعه و پس از بازرسی خانه، کتابها، جزوات، کیس کامپیوتر، دست نوشته ها و کلیه مدارک متعلق به آقای نیوی را با خود برده اند.

آقای نبوی هفتاد ساله است و بنا بر گزارش ها از ناراحتی های جسمانی رنج می برد که منابع اصلاح طلب آن را ناشی از سالها شکنجه در زندان های قبل و بعد از انقلاب ایران می دانند.

آقای نبوی که گفته می شود به بند دو – الف زندان اوین منتقل شده در دادگاه بدوی به تحمل ۶ سال زندان محکوم شد اما دادگاه تجدیدنظر حکم او را به ۵ سال کاهش داد.

آقای نبوی یکی از هفت چهره اصلاح طلب است که طی نامه ای از یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران شکایت کردند و یک سخنرانی پخش شده این فرمانده سپاه را نشانه ای از مداخله سازمان یافته سپاه در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ دانستند.

در پاییز سال ۱۳۸۸ یک نوار صوتی با صدای فردی منتشر شد که منابع داخل ایران او را "سردار مشفق" معرفی کردند.

در فایل صوتی سردار مشفق اتهامات تندی به بعضی از سرشناس ترین چهره های سیاسی ایران وارد شده و نحوه مقابله نهادهای نظامی و اطلاعاتی متمایل به جناح اصولگرا با این افراد و چگونگی دخالت این نهادها در انتخابات تشریح شده است.

فایل صوتی این سخنرانی که گفته می شود در پائیز سال ۱۳۸۸ توسط یکی از فرماندهان قرارگاه ثارالله سپاه در جمع گروهی از روحانیان در شهر مشهد ایراد شده، به طور گسترده در اینترنت منتشر شد.

مطالب مرتبط