احمد خاتمی: احمدی‌نژاد با رهبر 'زاویه' دارد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption احمد خاتمی در نماز جمعه هفته گذشته نیز از محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده بود

احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران، درباره اختلاف محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری با آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران توضیحاتی داد و گفت که رفتار آقای احمدی نژاد در روزهای اخیر "زاویه با ولایت" بوده است.

اظهارات آقای خاتمی در گفت و گو با هفته نامه "شما"، ارگان رسمی حزب موتلفه اسلامی بیان شده است که از تشکل های سیاسی هوادار دولت فعلی محسوب می شود.

او به اختلافات اخیر بر سر ابقای وزیر اطلاعات توسط رهبر این کشور پرداخت و گفت: "این قضیه که مقام معظم رهبری دستوری فرموده‌اند، ولی آن پاسخگویی بایسته انجام نشده است، چه توجیهی دارد؟ انتظار ایده‌آلی که مردم داشتند، این بود که در اولین جلسه هیات دولت، آقای احمدی‌نژاد می‌فرمودند که بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری و حکم حکومتی ایشان، آقای مصلحی همچنان وزیرند و من مقدمشان را گرامی می‌دارم و با ایشان کار می‌کنم. مردم این انتظار را داشتند، این ولایتمداری است و نپذیرفتن این امر، زاویه است. زاویه داشتن که تابلو نمی‌خواهد."

احمد خاتمی خطاب به محمود احمدی نژاد گفت: "جناب رئیس‌جمهوری که حداقل در دور دوم انتخابات با حمایت حامیان ولایت، به صحنه اجرائی کشور آمدند و در آخرین اظهار نظرشان که بعد از چند روز، در اولین جلسه هیات دولت ایراد کردند، به صراحت فرمودند که همراه با ولایت هستند. انتظار این بود که بلافاصله نظر حکومتی مقام معظم رهبری را تمکین کنند. این انتظار، انتظار بجا و به‌حقی بود که متأسفانه برآورده نشد. ایشان بعد از ۱۰ روز به ریاست جمهوری تشریف بردند، اما ما انتظار حتی یک دقیقه ناخشنودی را هم نداشتیم."

آقای خاتمی در ادامه با یادآوری اختلافات دو دهه گذشته آیت الله خامنه ای با میر حسین موسوی گفت: "مقام معظم رهبری، حداقل در دور دوم ریاست جمهوری خود، نخست‌وزیری آقای میرحسین موسوی را قبول نداشتند. برخی از بزرگان رفتند و با امام راحل صحبت کردند. امام فرمودند من تکلیف می‌دانم که در این عرصه این‌گونه وارد شویم. وقتی مقام معظم رهبری دیدند نظر امام این است، بلافاصله تمکین کردند."

احمد خاتمی در ادامه گفت با توجه به اینکه موضوع نزاع، حیدر مصلحی و وزارت اطلاعات بود، انتظار این بود که در جلسه هیات دولت، مردم آقای مصلحی را در جلسه ببینند. "در جلسه روز یکشنبه هیات گفته شد آقای مصلحی در قم بوده‌اند. البته هیچ کاری مهم تر از شرکت در جلسه هیات دولت نیست، اما به هر حال صلاح در این است که در جلسه بعدی، مردم جای آقای مصلحی را خالی نبینند. این انتظاری است که مردم از جناب رئیس‌جمهور دارند تا عملاً ببینند که ایشان تمکین کرده و وزیری که مقام معظم رهبری همچنان او را وزیر می‌شناسند، در هیات دولت حضور دارد."

این گفت و گو پیش از جلسه اخیر هیات دولت منتشر شده است که بر اساس بعضی گزارش ها، آقای احمدی نژاد در آن خواهان خروج آقای مصلحی از جلسه شده است.

این گزارش ها از سوی دفتر رئیس جمهوری تایید یا تکذیب نشد، اما عکس های منتشر شده از جلسه هیات دولت در سایت رسمی رئیس جمهوری ایران، نشان می داد که جای وزیر اطلاعات برای دومین بار پیاپی در هیات دولت خالی است.

'مردم حدس زدند در انتخابات، رهبری به آقای احمدی نژاد تمایل دارند'

مصاحبه کننده هفته نامه "شما" از احمد خاتمی درباره صحت نقل قولی پرسیده که برخی از سایت های هوادار دولت در دوران "قهر" محمود احمدی نژاد از او نقل کرده اند.

حق نشر عکس a
Image caption ادامه اختلاف نظر رئیس جمهور با رهبر ایران بر سر ابقای وزیر اطلاعات کابینه، به مهمترین موضوع سیاسی این کشور بدل شده است

هفته نامه شما پرسیده است: "این روزها زمزمه‌هایی می‌شنیدیم که برخی معتقدند آقای دکتر احمدی‌نژاد ۳۵ میلیون رأی داشته و به علت ولائی بودنش ۱۰ـ۱۲ میلیون رأی را از دست داده و اگر حمایت ولایت نبود، شاید ایشان رأی بیشتری می‌آورد. برخی معتقدند همین خط فکری منجر به جدائی رئیس‌جمهوری از رهبری شده است. آیا به نظر شما چنین چیزی محتمل هست که قشر خاکستری، بدون حمایت رهبری، حمایت پررنگی از این جریان داشته باشد؟"

آقای خاتمی در پاسخ گفته است که محمود احمدی نژاد را متهم نمی کند، اما اگر این نقل قول درست باشد، "جفاکارانه‌ترین حرف" است. "یعنی اگر بخواهیم یک مصداق جفا به رهبری را پیدا کنیم، آن مصداق همین است. جناب رئیس‌جمهوری و همراهانشان بهتر از همه می‌دانند که اگر حمایت‌های چهار سال گذشته مقام معظم رهبری نبود، هیچ کاری پیش نمی‌رفت... مقام معظم رهبری هرگز نه به‌طور خصوصی و نه عمومی نگفتند که به چه کسی رأی می‌دهند، ولی مردم ما حدس زدند که مقام معظم رهبری به آقای احمدی‌نژاد تمایل دارند و بر اساس این حدس، پای صندوق‌های رأی رفتند و رأی بالایی هم به ایشان دادند. قطع و یقین دارم که اگر حمایت رهبری نبود، قطعا آقای رئیس‌جمهور ریزش آرای فراوانی داشتند."

آیت الله خامنه ای رهبر ایران بیست و پنج روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری بحث برانگیز سال ۱۳۸۸ که با اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد همراه بود، در جریان سفر به کردستان از مردم خواسته بود با شرکت در انتخابات به نامزدی رای بدهند که "مانع از سر کار آمدن کسانی شوند که بخواهند در مقابل دشمن تسلیم شوند و آبروی ملت را ببرند."

بسیاری از ناظران مسائل ایران، گفته های آیت الله خامنه ای را حمایت از محمود احمدی نژاد تعبیر کردند.

طرفداران دو نامزد اصلاح طلب انتخابات، یعنی میرحسین موسوی و مهدی کروبی هم حمایت های مستقیم احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و محمد یزدی، اعضای این شورا از آقای احمدی نژاد را خلاف قانون و نقض بی طرفی شورای نگهبان در انتخابات خواندند.

آقای خاتمی در این باره به هفته نامه "شما" گفته است که "بنده تلاشم در جهت رأی به جناب احمدی‌نژاد فقط به خاطر تمکین از نظر مقام معظم رهبری بوده است و بس و فکر می‌کنم اکثریت آرا ایشان از همین قبیل، یعنی آرا کسانی بود که عاشق مقام معظم رهبری هستند."

او در مورد تحلیل همفکران خود از احتمال پیروزی میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفته است: " تحلیل ما هم تحلیل درستی بود. برداشت ما این بود که اگر جریان فتنه رأی می‌آورد، مشکلات عدیده داشتیم."

احمد خاتمی در ادامه این گفت و گو از مخالفتش با اسفندیار رحیم مشایی سخن گفته و او را "آدم حاشیه داری" خوانده که رئیس جمهور حضور او را "به رخ" می کشد.

او گفته است که صلاح نمی داند فعلا وارد موضوع شود، اما "اگر روزی روزگاری قرار شد پرده ها کنار برود" به تفصیل به آن خواهد پرداخت.

آقای خاتمی ابراز امیدواری کرده است که محمود احمدی نژاد این گفت و گو را با دقت بخواند و باور کند که تمام تلاش این است که دو سال باقی مانده از ریاست جمهوری او با موفقیت به پایان برسد.