آمریکا درباره ماهیت مجاهدین خلق تصمیم می گیرد

حق نشر عکس AP
Image caption سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۰۳ سلاح های خود در عراق را به آمریکا تسلیم کرد

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که این وزارتخانه حداکثر تا شش ماه دیگر نظرش درباره ماهیت سازمان مجاهدین خلق را اعلام خواهد کرد.

دانیل بنجامین، مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده در امور ضد تروریسم، جمعه در یکی از هیات های زیرمجموعه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این مطلب را بیان کرد.

او گفت: "ما به سرعت مشغول تکمیل یک بازبینی هستیم که دادگاه تجدید نظر فدرال دستور آنرا داده است."

یک دادگاه فدرال تابستان گذشته به وزارت امور خارجه آمریکا دستور داد که تصمیم خود مبنی بر تروریست بودن سازمان مجاهدین خلق ایران را مورد بازنگری قرار دهد.

سازمان مجاهدین خلق که از گروه های مخالف جمهوری اسلامی است اتهام تروریسم را رد می کند و می گوید که این اتهام با انگیزه های سیاسی علیه این گروه در واشنگتن مطرح شده است.

دانیل بنجامین گفت که دفتر وی بر اساس حکم دادگاه، در حال تدوین بازنگری در وضع حقوقی سازمان مجاهدین خلق است و حداکثر تا شش ماه دیگر نظر خود را به هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه اعلام خواهد کرد تا درباره این قضیه تصمیم نهایی اتخاذ شود.

او گفت: "من نمی توانم که تاریخ دقیق آنرا مشخص کنم اما می توانم بگویم که در کمتر از شش ماه."

سازمان مجاهدین خلق می گوید که از سال ۲۰۰۱ تاکنون هیچ عملیات نظامی علیه ایران انجام نداده و خشونت را محکوم کرده است.

این گروه می گوید سلاح های خود را نیز در سال ۲۰۰۳ که آمریکا به عراق حمله و صدام حسین را سرنگون کرد به ارتش آمریکا تسلیم کرد.

سازمان مجاهدین در سال ۲۰۰۸ خواهان بازنگری در وضع حقوقی خود شده بود، اما کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه وقت آمریکا با آن مخالفت کرد.

دادگاه تجدید نظر می گوید که خانم رایس آیین دادرسی را رعایت نکرده و به سازمان مجاهدین خلق فرصتی برای دفاع از اتهام تروریست بودن نداده بود.

اتحادیه اروپا سازمان مجاهدین را از فهرست گروه های تروریستی خود خارج کرده است.