بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۸ اردیبهشت

حضور احمدی نژاد در مراسم دفتر رهبری حق نشر عکس
Image caption عکس آقای احمدی نژاد در عزاداری بیت رهبر در بالای صفحه اول "ایران" روزنامه دولت

در حالی که بیشتر روزنامه های جناح اصولگرا سخنان امام جمعه موقت تهران را مهم دیده اند که گفته نه در حرف بلکه در عمل باید متابعت رییس دولت از رهبر ثابت شود، روزنامه دولت با چاپ عکسی که محمود احمدی نژاد را در عزاداری بیت رهبری در کنار آیت الله خامنه ای نشان می دهد از انعکاس هشدارها و تهدیدهای دولت خودداری کرده است. گزارش هائی از دستگیری و اعترافات افراد نزدیک به دفتر رییس جمهور، و فرار برخی از متهمان، لحن روزنامه ها نشان می دهد هنوز رییس دولت در وضعیت هشدارست. این ها، همراه با انتقادهائی از وضعیت اقتصادی و ناهماهنگی ها و بی ترتیبی های دولت از جمله گزارش های روزنامه های امروز تهران است.

"نگرانی های جدی اصولگرایان" تیتر اول روزگار است، کیهان از قول امام جمعه تهران نوشته "حرف کافی نیست، منتظر اقدام عملی رییس جمهور هستیم"، رسالت همین گزارش را با عنوان "مردم اجازه تسامح در مقابل حکم رهبری را نمی‌دهند" منعکس کرده و "هشدار مجدد علما به خط انحراف" در صدر اخبار ابتکار آمده است.

محمد رضا خباز در مقاله ای در روزگار نوشته در ابتدای مجلس هشتم آقای مطهری نامه ای برای سوال از رئیس جمهور طرح کردند که نیاز به ۷۵ امضا داشت تا رئیس جمهور برای پاسخگویی به آن به مجلس احضار شود. ولی سرانجام با لابی هایی که انجام شد، برخی نمایندگان امضاهای خود را پس گرفتند و موضوع از دستور کار مجلس در سال گذشته سوالی خارج شد. ایشان مجددا پیرامون تخلفات قانونی رئیس جمهور مطرح کردند ولی باز معطل ماند.

این نماینده اقلیت مجلس تاکید کرده با این شرایط وقتی موضع گیری های رئیس جمهور این اندازه صریح شده و نمایندگان احساس می کنند اینجا محل مماشات و سکوت نیست، بنده معتقدم زمینه جمع شدن امضاهای بسیار بیشتر از این فراهم است. البته این نامه باید با موارد جدید تطبیق داده شده باشد چون این موارد موضوعیت و اهمیت بیشتری از موارد سابق دارد. با توجه به شرایط فعلی جمع کردن امضا برای نامه سوال از تخلفات قانونی و موضعگیری های غیرقانونی رئیس جمهور کار دشواری نیست، چون امروز ماهیت ها روشن شده است.

کیهان در گزارش مفصلی از فعالیت گسترده و مشکوک چهار گروه - فرقه های رمالی، عرفانی، رسانه ای و رانت خوار – نوشته به موازات هم نقش زیادی در حذف نیروهای انقلابی، درگیری بین قوا و رواج عقاید انحرافی و شبه ناک داشته توانسته است با رانت دولتی برخی از مناصب حکومتی را به نفع خود مصادره کند.

این روزنامه در شرح عملکرد این سه گروه خبر داده که چندی پیش نیروهای اطلاعاتی نسبت به مراودات یک جریان خاص انحرافی در دولت با برخی از رمالان و جن گیرها مطلع می شوند و یکی از این افراد را دستگیر می نمایند. وی ضمن اعتراف ارتباط با برخی از مسئولین دولتی که مسئولیت جریان انحرافی را برعهده دارند به برخی از فعالیت های خود برای این جریان پرده برمی دارد. اما جریان انحرافی با فشار به مسئولین این نهاد امنیتی از رئیس جمهور می خواهند که شخصا مساله را پیگیری و خواهان آزادی آن شخص شود.

حق نشر عکس
Image caption سخن فرمانده سپاه، در صدر گزارش های ابتکار

به نوشته کیهان این نهاد امنیتی بدون توجه به فشارها و بدگویی های سیاسی عملیات شناسایی اعضای شبکه جریان انحرافی و مرتبطین با آنها را آغاز کرده است و کلیه فعالیتهای آشکار و پنهان این جریان را تحت رصد قرار می دهد. همچنین گروهی که تحت عناوین دروغین عرفان و نزدیکی به امام زمان(عج) تحت حمایت جریان انحرافی بودند شناسایی و دستگیر شدند.

روزنامه جوان خبر داده یکی از سرکردگان این جریان انحرافی دارای ارتباطات پنهان فامیلی، قومی و رانت جویانه با برخی از مسئولین جریان انحرافی است، او به عنوان ایدئولوگ این فرقه فعال بوده انتصاب اخیر یکی از افراد در پست های دولتی را زمینه ساز تشکیل دولت انتظار ارزیابی کرده است.

این روزنامه که تاکنون هوادار دولت بوده در گزارش خود اشاره کرده که این فرد که اینک فراری است و قصد خروج از کشور را دارد دارای محکومیت های قضایی و حتی حکم انفصال از خدمات دولتی است قائل به نظریه «حجتیه نوین» بوده و گفته است که حکومت مستضعفین با ابزار فقه اداره می شود اما در حکومت حق کسانی باید حاکمیت جامعه را برعهده بگیرند که واجد قدرت خاصه نیز باشند.

سوم؛ این جریان انحرافی همچنین از یک پشتوانه رسانه ای قدرتمند که به شخص اول این جریان متصل بوده است بهره مند است.

این جریان رسانه ای با عضوگیری و شناسایی نیروهای توانمند در عرصه اطلاع رسانی اقدام به ارسال اخبار و اطلاعات با تکنیک های متعدد رسانه ای کرده اند.

کیهان از یک تیم رسانه ای رسانه ای مرتبط با آقای «میم» خبر داده و نوشته این تیم حتی فعالیت سایت های مختلف علیه «میم» را نیز مغتنم شمرده و به نفع وی ارزیابی می کنند و معتقدند این مسائل منجر به افزایش محبوبیت وی می شود و انجام این اقدامات تخریبی و یا پخش مطالبی مبنی بر شرکت وی در مجالس و جلسات غیرمتعارف باعث ایجاد محبوبیت وی نزد گروهها و اقشار مختلف اجتماع خواهد گردید.

به ادعای این روزنامه این تیم رسانه ای جریان انحرافی در ایام غیبت دکتر احمدی نژاد در محل کار با شانتاژ خبری اقدام به رواج شایعات و درج اخبار محرمانه به سایت ها و رسانه های متعدد می نمودند تا این فرضیه در ذهن برخی از مسئولین شکل بگیرد که دشمن در منازل و دفاتر برخی از مسئولین شنود کار گذاشته است.

علی میر فتاح در ته مقاله روزگار با اشاره به فیلم ارباب حلقه ها نوشته جدال بر سر حلقه های جادویی که قدرت می بخشید و صاحب حلقه را فرمانروای عالم می کرد. داستان آقای تالکین فقط ظاهرش من درآوردی است وگرنه همان دعوایی است که در قصه های اولیه ما، میان نسناس ها و اجنه و دیوان و آدمیان رخ میدهد و سرانجام حکمرانی و شرافت به اشرف المخلوقات میرسد.

به نوشته این مقاله تصوری که ما از جنگ و جدال داریم، همین رفتار متداولی است که فقط ۲۰ ،۱۰ درصد کلیت جنگ را عیان میکند. عین کوه یخ که فقط تکهای از آن قابل رویت است، ۹۰ ،۸۰ درصدش شیوه های عجیب و غریبی است که اذهان بسیط ما توانایی درکش را ندارند. صورت ظاهری ماجرا شمشیر است و توپ و خمپاره و رجزخوانی و تاکتیک و خدعه و مهارت، اما باطنش همان نبردی است که از زمان داستانهای اساطیری تا به امروز تغییر نکرده. به همان شکلی است که توی ارباب حلقه ها به تصویر کشیده شده.

مقاله آخر روزگار تاکید دارد پرده را که کنار بزنید در مبارزه قانون و قاعده ای نیست خاصه وقتی آدم مستاصل میشود و دستش به دم گاوی بند نمیشود، بهره گیری از علوم خفیه و نیروهای ماورایی هم راهی است که گاهی جواب می دهد- و البته گاهی هم جواب نمی دهد. نه فقط غریق که هر کس سودای قدرت در سر دارد، برایش موجه است که به هر حشیشی متشبث شود. این حشیش می تواند هیپنوتیزم و مثبت اندیشی و تصویر ذهنی باشد، می تواند رمالی و دعانویسی و علوم غریبه و جفر و... باشد.

تقابل روحانیت و رییس دولت

ایران از قول رئیس‌ دولت نوشته "معادله تبعیض‌آمیز جهان را تغییرمی‌دهیم" و روزنامه جمهوری اسلامی از زبان یکی از استادان حوزه نوشته "استقلال حوزه مورد غفلت قرار گرفته است".

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته این واقعیت را بپذیریم که خطر جریان‌های افراطی و نوع برخوردهای ما با افکار و عملکردهای مختلف بقدری زیاد است که عواقب آن می‌تواند ما را نیز به همان گرفتاری‌ها مبتلا کند. اینکه فردی را در مکتبی بودن و اطاعت از ولایت فقیه و اخلاص و فداکاری و ده‌ها فضیلت دیگر به اوج می‌رسانند و طوری صحبت می‌کنند که گوئی در شجاعت مالک اشتر، در ساده زیستی سلمان فارسی و در ستیز با دشمن ابوذر است و حتی مخالفت با او را خلاف شرع و اطاعت از او را همچون اطاعت از خدا واجب می‌دانند.

این روزنامه بدون نام بردن از فرد یا گروهی نوشته در مسئولیت دادن به افراد نیز همین اشتباه را مرتکب می‌شویم. کسانی را که ظرفیت محدودی دارند، بدون در نظر گرفتن عوارض و عواقب، به مناصبی می‌گماریم که نمی‌توانند از عهده آنها بر آیند. چنین افرادی هنگامی که در چنین جایگاه‌هائی قرار می‌گیرند، حرف‌هائی می‌زنند و کارهائی می‌کنند که هیچکس با هیچ قدرت و هیچ وصله و پینه‌ای نمی‌تواند لطمات وارده را توسط آنها را جبران کند.

سقوط قیمت ها و نفس های آخر تولید

"تدبیر مجلس برای جلوگیری از یارانه نقدی" تیتر اصلی جام جم است، "تغییرات در تقسیم یارانه‌ها" در صدر اخبار دنیای اقتصاد آمده، جهان صنعت نوشته " قانون هدفمندی توسط دولت‌ نقض شد"، قدس از "سقوط آزاد قیمت نفت و طلا" خبر داده و سیاست روز "فرسایش تولید با استراتژی واردات" را در عنوان اصلی خود آورده است.

محمد حسین عادلی در مقاله ای در روزگار مهمترین علائم تورم حاد و مهار نشده را چنین توصیف کرده: اول اینکه مردم به طور گسترده برای پس اندازهای خود و ذخیره دارایی ها پول خارجی نگهداری کنند، دوم اینکه ارزش اشیا و کالاها به پول خارجی در ذهن مردم نقش بسته باشد و سوم اینکه پدیده ای به نام شاخص بندی قیمت ها یا ایندکسیشن یا تغییر قیمت خرید و فروش بر اساس شاخص اعلام شده رسمی به طور روزانه، هفتگی یا ماهانه در بسیاری از موارد رایج شده باشد. یعنی دستمزد کارگران روزانه یا هفتگی با شاخص اعلام شده افزایش می یابد، قیمت کالاها به طور روزانه یا هفتگی تغییر پیدا می کند، قبوض آب و برق و گاز و تلفن بر همین اساس رسماً بالا می روند.

رییس پیشین بانک مرکزی در مقاله روزگار به یادها آورده که وقتی در دهه گذشته به ترکیه سفر می کردند نرخ ارز در روز ورود با نرخ ارز در روز خروج تفاوت زیادی کرده بود. مردم عادی ترکیه که پول خود را اغلب به دلار نگهداری می کردند هر وقت که نیاز به لیره ترک داشتند به صرافی ها مراجعه می کردند و لذا جلوی صرافی ها همیشه شلوغ بود.

به نظر این اقتصاددان اگر بررسی عمیق تری در شرایط کشورهایی که دست به جراحی هائی مانند امروز ایران زدند بکنیم، متوجه تفاوت های زیادی بین آن ها و شرایط خود می شویم. آنگولا وقتی در سال ۱۹۹۰ دست به تغییر مبنای پول زد موفق نشد، و دوباره در سال ۱۹۹۵ مجبور شد یک بار دیگر این کار را بکنند ولی باز هم ناموفق بودند و بالاخره برای بار سوم در سال ۱۹۹۹ این کار را کردند. بنابراین تضمینی برای مجددا موفقیت وجود ندارد. نمی توان گفت این کار حتماً با موفقیت توام است.

مقاله روزگار تاکید کرده پول ملی دچار بیماری است و نیاز به درمان های مهمی دارد ولی با این جراحی بزرگ نظر موافق ندارم زیرا ریشه مشکلات موجود پولی کشور،افزایش نقدینگی ناشی از بی انضباطی مالی است و معالجات موجود برای تشخیص حالت تورم حاد کافی نیست و لذا این درمان مضرست. به فرض آنکه تشخیص درست باشد فقط بسته ای از درمان های مختلف می تواند موفق باشد.

محسن علی‌نژاد در سرمقاله جهان صنعت نوشته اقتصاد یک سیستم به هم پیوسته است. اگر قیمت در یک بخش اصلا‌ح شود، در بخش دیگر وضعیت غیرتعادلی می‌شود. بخش مهمی از جابه‌جایی‌هایی که در اثر آزادسازی قیمت به وجود می‌آید مستقیما به بخش غیرتعادلی منتقل شده و ناکارایی‌‌های جدیدی را ایجاد می‌کند هرچند که ثابت بودن تقریبی نرخ ارز در طول سال‌های اخیر باعث ارزان‌تر شدن نسبی محصولا‌ت خارجی نیز شده است. با این همه این نرخ همچنان زیر نرخ واقعی ارز است و مانع از ترجیح جدی محصولا‌ت خارجی می‌شود؛ در نتیجه واردات رشد فزاینده داشته است.

به نظر جهان صنعت این امر موجب بروز یک عدم تعادل در تراز پرداخت‌های خارجی شده بنابراین شکاف بین صادرات غیرنفتی و واردات بیشتر و بیشتر شده است؛ اتفاقی که در تراز تجاری ایران با کشورهای مختلف قابل بررسی است. این عدم تعادل در تراز تجاری به خصوص در سال‌های اخیر با کشورهای حاشیه خلیج فارس افزایش یافته است. اگر دولت برای اصلا‌ح نرخ ارز اقدام نکند بی‌تردید آخرین نفس‌های تولید هم به شماره خواهد افتاد کما اینکه صدای به شماره افتادنش این روزها به گوش می‌رسد.

ویرانه‌های جنگ؛ جاذبه‌ گردشگری؟

حق نشر عکس
Image caption ویرانه های جنگ

جام جم در گزارشی نوشته خانه‌های و اماکن زخم خورده از جنگ تحمیلی اکنون به خرابه‌هایی تبدیل شده اند که برخی حضور آنها را باعث زشت شدن چهره شهر می دانند این در حالی است که کارشناسان گردشگری معتقدند این ویرانه ها می توانند جاذبه گردشگری جنگ را رونق دهد.

به گزارش این روزنامه هنوز در کوچه پس کوچه ها و خیابانهای خرمشهر خانه هایی وجود دارد که بر چهره خود سند هشت سال جنگ با عراق را نگه داشته اند اما برخی تصور می کنند که این خانه ها و ابنیه خرابه هایی هستند که فقط چهره شهر را زشت کرده و باید با تخریب و نوسازی شوند و نمای شهر را از وجود این خانه ها تمیز کرد!

جام جم از قول یک فعال میراث فرهنگی در خوزستان نوشته بخشی از مسافران و گردشگرانی که به خوزستان مسافرت می کنند وقتی می بینند که چطور این شهرها در زیر توپ قرار گرفته اند، متاثر می شوند ولی از سوی دیگر این سوال در ذهنشان بوجود می آید که چرا مسئولان شهری به فکر توسعه این شهر و بازسازی این بناها نمی افتند.

چند سال پیش ساختمانی در منطقه انکس آبادان که به دلیل سازه بتنی بنا موج انفجار در پوششهای آن به خوبی مشهود است، مرمت شد و در سال ۸۶ به عنوان یکی از آثار جنگی در فهرست ملی به ثبت رسید. این بنا که متعلق به اواخر دوره پهلوی اول است، به عنوان اقامتگاهی برای میهمانان خارجی شرکت نفت ساخته شده بود و مدتی پیش به عنوان یک فضای فرهنگی برای برگزاری جشنواره فیلمی در خوزستان انتخاب شد. برگزاری این برنامه در چنین ساختمانی باعث شد تا خاطره آن روز در یاد همه بماند.

کمک از لغت نامه دهخدا

"اظهارات خانم وزیر به روایت علامه دهخدا" عنوان طنز نوشته سیاست روز است که در اول آن نظر وزیر بهداشت را نقل کرده که گفته موضوع رهایی بیماران در بیابان‌های اطراف تهران به هیچ وجه واقعیت ندارد.

نویسنده این ستون با اشاره به این که عکس دو بیمار رها شده در دفتر روزنامه دارد تاکید کرده در برابر خواهر دستجردی و اظهارنظرهای حکیمانه ایشان، حرفی برای گفتن ندارد و به خاطر همین به فرهنگ لغت دهخدا مراجعه کرد تا از بیانات ایشان سردربیاورد.

موضوع: به ضم میم و سکون واو ـ مسئله ـ هر چیز بی‌اهمیتی که رسانه‌های معاند بیهوده به آن دامن می‌زنند ـ اباطیل ـ سخنانی که به درد جرز دیوار هم نمی‌خورد اما روزنامه و خبرگزاری‌ها به آن می‌پردازند ـ سیاه‌نمایی ـ حرف مفت

رهایی: به فتح «ر» و سکون «ی» ـ ول کردن ـ نیمه شب کسی را در کشتزار به حال خود رها کردن ـ نشر اکاذیب و تشویش افکار عمومی به قصد هتک حیثیت جامعه پزشکی ـ در بعضی از لغتنامه به معنای «آزادی» هم آمده که واقعیت ندارد و نوعی غلط مصطلح به شمار می‌رود.

بیماران: به سکون «نون» ـ جمع بیمار ـ ‌جماعتی که کاری جز تضعیف مسئولان خدوم وزارت بهداشت ندارند ـ اشخاص مرض‌دار ـ درگذشته به آنان «بیمار‌نما» هم اطلاق می‌شد ـ برانداز ـ مخملی ـ کسانی که نیمه شب پتوی بیمارستان‌ها را سرقت می‌کنند و با رها کردن خود در کشتزارهای اطراف تهران، دست به سیاه‌نمایی می‌زنند ـ جماعتی که همیشه شدیدا با آنان برخورد می‌شود .

بیابان‌های اطراف تهران: به سکون «ط» و کسر «ر» ـ محل وقوع حوادث مربوط به تخریب چهره مسئولان خدوم نظام ـ جایی که بیمارنماها خود را در آنجا رها می‌کنند ـ در فرهنگ لغات تالیف سرکار خانم دستجردی از آن به عنوان کشتزار نیز نام برده شده ـ دشت ـ هامون ـ مکانی که در آن دختران جوان از مردان قلچماق زورگیری می‌کنند ـ جایی که هر اتفاقی در آن بیفتد واقعیت ندارد ـ در برخی فرهنگ‌ها «آسیاب استکباری» را مترادف آن دانسته‌اند.

واقعیت: به کسر «قاف» و تشدید «ی» ـ چیزی که هرگز وجود نداشته و ندارد و نخواهد داشت ـ اکاذیب ـ خبرنگار نما ـ رسانه‌نما ـ ‌نوعی دروغ که رسانه‌ها می‌گویند و مسئولان را تضعیف می‌کنند ـ روابط عمومی وزارت بهداشت ـ برو ببینم بابا حال نداری ـ در برخی فرهنگ‌ها مترادف آن را «دیوار بلند حاشا» نوشته‌اند که صحیح به نظر نمی‌رسد.

کارتون روز

حق نشر عکس
Image caption نمایشگاه کتاب، کیوان زرگری، شرق

مطالب مرتبط