تازه ترین واکنش ها به اختلاف میان احمدی نژاد و رهبر ایران

محمود احمدی نژاد و آیت الله علی خامنه ای
Image caption اعتراض‌ها به محمود احمدی نژاد برای "اطاعت محض" از رهبر ایران در چند روز اخیر به اوج خود رسیده است

اعتراض ها به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، به خاطر آنچه "نشان ندادن التزام عملی" به اطاعت از رهبر ایران خوانده شده، همچنان ادامه دارد و در روزهای اخیر شدت گرفته است.

پرویز سروری از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، در باره اختلافات اخیر میان محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری و آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، بر سر وزیر اطلاعات گفته است: رییس جمهور پس از اعلام رسمی رهبری در خصوص ابقای (آقای) مصلحی نباید مسئله ای ایجاد می کرد و باید حکم را می پذیرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای سروری در نشست جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی اقدام خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا در تاخیر انتشار خبر ابقای حیدر مصلجی توسط آیت الله خامنه ای را برخوردی نامناسب توصیف کرد.

آقای سروری گفته است با توجه به شرایط خاص منطقه، برکناری حیدر مصلحی صحیح نبود.

پرویز سروری در صحبت های خود به "جریان انحرافی" در دولت نیز اشاره کرد و گفت این جریان با پرچم اصولگرایی علیه اصولگرایان حرکت می کند و خود را به صورت خزنده به اصولگرایان نزدیک کرده است.

اصولگرایان منتقد دولت از اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر محمود احمدی نژاد و نزدیکان او با عناوینی چون "جریان انحرافی درون دولت" یاد می کنند.

از سوی دیگر، محمدتقی رهبر، نماینده اصفهان در مجلس به خبرگزاری فارس گفته است مردم رای خود را از کسی که از ولی‌فقیه اطاعت نکند پس می‌گیرند.

آقای رهبر گفت ولی فقیه از اعتبار مردم سالاری دینی برخودار است زیرا نمایندگان مردم یعنی اعضای مجلس خبرگان او را انتخاب می کنند.

حدود سه هفته پیش، موافقت محمود احمدی نژاد با استعفای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، مخالفت آیت الله خامنه ای با این استعفا و در نهایت بر سر کار ماندن آقای مصلحی، موجب بروز اختلافاتی میان رییس جمهور و رهبر ایران شد و غیبت آقای احمدی نژاد از جلسات هیات دولت را در پی داشت.

وی یکشنبه گذشته در جلسه هیات دولت شرکت کرد اگرچه که آقای مصلحی در آن جلسه حاضر نبود.

جلسه روز چهارشنبه (۱۴ اردیبهشت) هیات دولت نیز به ریاست محمود احمدی نژاد تشکیل و اعلام شد که آقای مصلحی هم در این جلسه شرکت داشته است. اما در عکس هایی که سایت رسمی ریاست جمهوری ایران و سایت های خبری ایران از جلسه چهارشنبه هیأت وزیران و حواشی آن منتشر کردند، اثری از وزیر اطلاعات دیده نمی شد. برخی گزارش های تایید نشده حکایت از آن داشت که آقای مصلحی به خواست آقای احمدی نژاد این جلسه را ترک کرد.

'مقبولیت، منوط به تبعیت از رهبری'

در همین حال، کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران گفته است که منتظر اقدام عملی محمود احمدی نژاد برای نشان دادن "تبعیت کامل از ولایت" است.

آقای صدیقی قبل از آن هم آقای احمدی نژاد را به اطاعت از رهبری دعوت کرده بود.

ابوالقاسم خزعلی، از روحانیون بلندپایه و عضو مجلس خبرگان رهبری در ایران نیز روز شنبه، ۱۷ اردیبهشت، در مشهد گفت: اگر کسی ۲۰ میلیون که نه اگر ۴۰ میلیون نیز رای بیاورد اما ولی‌فقیه آن را تنفیذ نکند آن ۴۰ میلیون رای برای آن شخص اعتباری به همراه ندارد.

ابوالقاسم خزعلی همچنین خطاب به دولت گفت: بسیار خوب است که دولت بعضی از افراد را که قصد نفوذ در بدنه دولت را دارند، شناسایی کرده و جلوی آنان را بگیرد.

آقای خزعلی روز گذشته نیز گفت که "حکم نایب امام زمان واجب الاطاعه است."

این عضو مجلس خبرگان پیشتر نیز از محمود احمدی نژاد خواسته بود که جلوی "نفوذ جریان انحرافی در دولت" را بگیرد.

اسدالله ایمانی، از دیگر اعضای مجلس خبرگان رهبری، نیز مشروعیت سران قوا را منوط به رضایت رهبر ایران از عملکرد آنها و تبعیت از ولی‌فقیه خوانده است.

وی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: "همه مسئولان از جمله سران قوا بهتر از دیگران می‌دانند که بدون رضایت رهبر انقلاب و تبعیت از ایشان ذره‌ای ‌مقبولیت و محبوبیت در بین مردم ندارند."

نماینده استان فارس در مجلس خبرگان گفته است نظر ولی فقیه طبق قانون و شرع، "فصل الخطاب" است.

مطالب مرتبط