جذب۹۰ هزار پیش آهنگ در هلال احمر ایران

پیش آهنگ حق نشر عکس isna
Image caption نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۶۴ با تصویب یک ماده واحده سازمان ملی پیش آهنگی ایران را منحل کردند

سازمان جوانان هلال احمر ایران از جذب ۹۰ هزار دختر و پسر به عنوان پیش آهنگ در سال جاری خبر داده است.

علی منیری معاون این سازمان گفته که از این تعداد ۵۰ هزار نفر خردسال پیش دبستانی خواهند بود.

به گفته آقای منیری تاکنون ۲۵ هزار از کودکان پیش دبستانی در سازمان هلال احمر عضو شده اند.

پیش آهنگی جنبشی بین المللی برای امداد و کمک رسانی در مواقع اضطراری است که در سال ۱۹۷۰ میلادی توسط بادن پاول در بریتانیا پایه گذاری شد و به سرعت در جهان گسترش یافت.

پیش آهنگی به دو گروه ۶ تا ۱۱ سال و ۱۴ تا ۱۶ سال تقسیم می شود و یکی از اهداف آن ایجاد اعتماد به نفس در پیش آهنگ و تقویت روحیه کمک به همنوع در میان مردم است.

آقای منیری به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که در حال گفتگو با مسئولان آموزش و پرورش است تا در صورت موافقت آنها از آغاز سال تحصیلی جدید فعالیت پیش آهنگی را در مدارس آغاز کنند.

تاریخچه پیش آهنگی ایران

گفته می شود که پیش آهنگی در ایران در سال ۱۲۹۸ خورشیدی توسط سفیر اسپانیا شناسانده شد، اما اندیشه تشکیل سازمان پیش آهنگی ایران را احمد امین زاده در دوره رضا شاه مطرح کرد و بعد وزارت معارف در ۱۲ آذر ۱۳۰۴ طرح او را پذیرفت و آقای امین زاده به ریاست این سازمان منصوب شد.

در سال ۱۳۵۳ مجلس شورای ملی قانون اصلاح سازمان ملی پیش آهنگی ایران را تصویب کرد و طبق ماده ۴ این قانون، وزیر آموزش و پرورش تحت عنوان نایب رئیس شورای عالی پیش آهنگی ایران مسئولیت های این سازمان را بر عهده گرفت.

بعد از وقوع انقلاب اسلامی، مجلس ایران در سال ۱۳۶۴ این سازمان را منحل کرد، انگیزه طراحان این قانون، علاوه بر طاغوتی بودن سازمان پیش آهنگی ایران، نیاز سپاه و بسیج به اموال و دارایی های این سازمان ذکر شد.

با وجود این هشت سال پیش در سال ۱۳۸۲ یک سازمان غیردولتی به نام سازمان پیش آهنگی ایران در وزارت کشور به ثبت رسیده است.

اما جمعیت هلال احمر نیز برنامه هایی را با عنوان پیش آهنگی ارائه کرده که این برنامه ها با کمک دولت اجرا می شود.

مطالب مرتبط