انتقاد از 'اقدام علیه ولایت' در حضور احمدی نژاد و رهبر ایران

احمدی نژاد و خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption علیرضا پناهیان، سرنوشت "خوارج" و نیز "نافرمانی ابلیس پس از شش هزار سال عبادت" را عبرت آموز دانسته است

علیرضا پناهیان از اساتید حوزه علمیه قم در سخنرانی خود در حضور آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد، با تاکید براینکه ولایت پذیری حتی از عدالت هم مهم تر است گفت "نباید عدالت را بهانه‌ای برای اقدام علیه ولایت قرار داد".

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای پناهیان شب گذشته در مراسم عزاداری فاطمه دختر پیامبر اسلام، "نافرمانی ابلیس پس از شش هزار سال عبادت" را عبرت آموز دانست و سرنوشت "خوارج" را نمونه ای از "عدالت‌زدگی منهای ولایت" توصیف کرد.

اشاره علیرضا پناهیان به سرنوشت "خوارج"، که بنا بر روایات تاریخی علیه امام اول شیعیان قیام کرده و او را به قتل رساندند، دیشب ۱۷ اردیبهشت (۷ مه) و در جریان یک مراسم عزاداری به میزبانی آیت الله خامنه ای صورت گرفته که در آن، بسیاری از مقام های ارشد حکومت ایران حضور داشته اند.

حضور محمود احمدی نژاد در مراسم دیشب در حالی صورت گرفت که وی در سه شب قبل از آن، در مراسم عزاداری برگزاری شده در محل اقامتگاه و دفتر رهبر جمهوری اسلامی حضور نداشت و برخی از ناظران، این غیبت را در ادامه واکنش های اعتراضی او به ابقای وزیر اطلاعات دانسته بودند.

به دنبال ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات برکنار شده دولت توسط آیت الله خامنه ای در سه هفته پیش، محمود احمدی نژاد تاکنون حاضر به همکاری با آقای مصلحی نشده است.

انتقاد شدید از احمدی نژاد در اولین شب عزاداری

در اولین شب از مراسم عزاداری در حضور آیت الله خامنه ای، کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در انتقادی صریح از رئیس دولت گفته بود: "ما از فردی که در زمان انتخابات گفته می‌شد هیات ها و حسینیه‌ها دفا‌تر تبلیغاتی او بوده‌اند و همچنین داعیه ولایی بودن داشته انتظار چنین رفتاری را نداشتیم."

وی افزوده بود: "بنده اطلاع دارم، حتی اطرافیان نزدیک آقای احمدی‌نژاد هم از رفتار اخیر او به شدت ناراضی و ناراحت هستند."

آقای صدیقی دو روز پیش نیز در مراسم نماز جمعه تهران، با تاکید بر لزوم اطلاعت از دستورات ولی فقیه، به نقل از "یکی از وزرای کابینه" گفته بود: "اگر حضرت آقا [آیت الله خامنه ای] حکم طلاق همسر آقای رئیس جمهور را ‌بدهد، همسر رئیس جمهور برایش حرام می‌‌شود و رئیس جمهور نمی‌تواند به او دست بزند".

در یک واکنش خیرساز دیگر در همین زمینه، اخیرا ویدیویی از مرتضی آقاتهرانی از حامیان سرسخت محمود احمدی نژاد در مجلس هشتم منتشر شده که در بخشی از آن می گوید که آقای احمدی نژاد شخصا به وی گفته است که آیت الله خامنه ای برای رئیس دولت مهلتی را تعیین کرده تا یا همکاری با وزیر اطلاعات را بپذیرد و یا استعفا کند.

دفتر رئیس جمهوری ایران، دیروز با صدور اطلاعیه ای اظهارات مرتضی آقاتهرانی را تکذیب کرده و از رسانه ها خواسته است که از انتشار "هرگونه خبر غیر رسمی" در خصوص رئیس دولت خودداری کنند.

مطالب مرتبط