اعتراض به بازداشت فعالان ملی – مذهبی در 'سراسر کشور'

علیرضا رجایی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علیرضا رجایی پیشتر به ۴ سال حبس و ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده است

بیش از ۲۰۰ فعال سیاسی و اجتماعی، با امضای بیانیه‌ای مشترک در اعتراض به دستگیری علیرضا رجایی، از "بازداشت نفر به ‌نفر و بازجویی‌های گسترده‌" اعضا و هواداران جریان ملی- مذهبی "در سراسر کشور" انتقاد کردند.

امضا کنندگان این بیانیه، که امروز ۱۸ اردیبهشت (۸ مه) در سایت جرس نزدیک به مخالفان دولت به چاپ رسیده، با یادآوری عضویت علیرضا رجایی در شورای فعالان ملی- مذهبی و هیأت مدیره‌ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، هدف از برخورد با او و همفکرانش را "خاموش کردن صدای دموکراسی‌طلبی و ملیت‌خواهی" در ایران دانسته اند.

آقای رجایی دو هفته پیش به اتهام ارتکاب "جرایم امنیتی" در تهران و توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و این در حالی است که در هفته های اخیر، فشار بر فعالان جریان "ملی – مذهبی"، یکی از قدیمی ترین جریان های منتقد حکومت در ایران، شدت گرفته است.

در ماه های اخیر علاوه بر علیرضا رجایی، هدی صابر و تقی رحمانی از دیگر اعضای شناخته شده این جریان و همچنین هاله سحابی، دختر عزت الله سحابی رئیس شورای فعالان ملی – مذهبی، بازداشت و زندانی شده اند.

پرونده یازده ساله رجایی

علیرضا رجایی پیشتر به اتهام عضویت در ائتلاف نیروهای ملی – مذهبی، اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه حکومت ایران، توسط دادگاه انقلاب به ۴ سال حبس و ۵ سال محرومیت از تمامی حقوق اجتماعی و حق عضویت در تشکل‌های سیاسی و نهادهای مدنی محکوم شده بود.

آقای رجایی، در اسفند سال ۱۳۷۹ همراه با بیش از ۴۰ نفر از فعالان ملی - مذهبی بازداشت شده و در زمستان سال ۱۳۸۱ در دادگاه انقلاب مورد محاکمه قرار گرفته بود.

امضا کنندگان بیانیه منتشر شده در اعتراض به بازداشت علیرضا رجایی، تاکید کرده اند: "بازداشت و زندانی کردن اندیشمندان، هنرمندان و شخصیت‌های ملی، بیش از آنکه نماد اقتدار و توانایی دستگاه‌های امنیتی باشد، نشانه‌ نگرانی آنها نسبت به گسترش دامنه‌ بحرانی است که این روزها دامنگیر دولت اقتدارگرا شده است."

این امضاکنندگان همچنین از علیرضا رجایی به عنوان "نماینده‌ واقعی مردم تهران در مجلس ششم" یادکرده اند، که اشاره ای به نتایج اولیه انتخابات مجلس در اسفند ۱۳۷۸ در ایران است.

در اشاره ای جداگانه به این انتخابات، هفته پیش نیز جبهه مشارکت ایران اسلامی، از تشکل های اصلاح طلب ایران، در بیانیه ای در اعتراض به بازداشت علیرضا رجایی، وی را فردی توصیف کرده بود که "وقتی حق مسلم او در انتخابات مجلس ششم ناجوانمردانه ضایع و ناعادلانه به (غلامعلی) حداد عادل هدیه شد، برای تداوم اصلاحات خم به ابرو نیاورد و محکم و استوار در کنار همه اصلاح طلبان به فعالیت مضاعف اهتمام ورزید."

علیرضا رجایی بر اساس نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات مجلس ششم، جزو منتخبان پایتخت برای راهیابی به قوه مقننه بود، اما پس از ابطال حدود ۷۰۰ هزار رای توسط شورای نگهبان، غلامعلی حداد عادل به جای او به مجلس راه یافت.

در پی این انتخابات، مصطفی تاج‌زاده، رئیس وقت ستاد انتخابات وزارت کشور علیه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان به اتهام "دستکاری در آرای مردم تهران" شکایت کرد که تاکنون به این شکایت رسیدگی نشده است.

مطالب مرتبط