واکنش رئیس پلیس ایران به تظاهرات ۲۵ اردیبهشت

احمدی مقدم حق نشر عکس ff
Image caption رئیس پلیس ایران از آمادگی پلیس برای برخورد با "فتنه گران" خبر داد

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران با بیان اینکه "فتنه سبز" پتانسیل و ظرفیت اجتماعی ندارد، از آمادگی نیروهای امنیتی برای مقابله با کوچکترین حرکتی از سوی "فتنه گران" خبر داد. فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در آستانه سالگرد ۲۵ اردیبهشت شاهد فعالیت قابل توجهی است.

آقای احمدی مقدم روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت (۱۲ مه) در گفت و گو با خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، "فتنه سبز" را در حال خاموش شدن دانست و گفت که اعلامیه ها و بیانیه های این گروه در فضای مجازی و در خارج از کشور توسط افراد "معاند نظام" تهیه و به نام "گروههای خاص" در داخل کشور منتشر می شود.

مقامات حکومتی ایران از معترضان به نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، با عنوان "فتنه گران" نام می برند.

فرمانده پلیس ایران درباره اخبار منتشر شده در سایتها مبنی بر برگزاری تجمع های احتمالی گفت: "من تصور نمی کنم که چنین اتفاقی بیفتد، ولی در هر صورت برای احتمالات حداقلی هم تهمیدات و تدابیر لازم را اندیشیده ایم."

به نظر می رسد سخنان رئیس پلیس ایران واکنشی به فراخوان فعالان دانشجویی در ایران باشد که برای برگزاری اعتصاب و اعتراض سراسری در روز ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری اعلام آمادگی کردند.

در این فراخوان تعدادی از دانشجویان ایرانی خواستار اعتراض به "فضای پادگانی" حاکم بر دانشگاه های ایران شده اند.

تابستان و مقابله با پوشش های 'نامناسب'

آقای احمدی مقدم همچنین به اجرای برنامه ویژه پلیس برای مبارزه با "بدحجابی" و "مفاسد اجتماعی" از اردیبهشت امسال اشاره کرد و گفت: "برخورد قاطع با این قضایا، وظیفه قانونی نیروی انتظامی است و این موضوع به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شده که نمایندگان مجلس نیز بر روی آن تاکید دارند."

او از اجرای برنامه های "خاص" پلیس در فصل گرما با توجه به تغییر پوشش مردم خبر داد.

پیش از این سرتیپ احمد روزبهانی، رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران از "چند برابر شدن" ماموریت های پلیس برای مقابله با بدحجابی خبر داده بود و گفته بود که "بیش از ۷۰ هزار" مأمور نیروی انتظامی برای اجرای طرح امنیت اجتماعی بسیج شده اند.

آقای روزبهانی گفته بود که "با توجه به آغاز فصل گرما، حضور پلیس و گشت‌های امنیت اخلاقی از این پس پررنگ‌تر خواهد شد."

او همچنین با اشاره به فعالیت "نامحسوس" مأموران پلیس امنیت اخلاقی، گفته بود که "هر خودروی شخصی می‌تواند گشت نامحسوس باشد."

مقابله با آنچه بدحجابی زنان نامیده می شود، در چارچوب "طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف" صورت می گیرد که از نخستین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در دولت نهم اجرا شد و وزارت کشور برای اجرای آن ستادی تشکیل داد.

اما از حدود یک سال پیش، به دنبال انتقاد بعضی از مقام های دولتی از نحوه اجرای طرح موسوم به "امنیت اخلاقی" که بخش مهمی از آن به کنترل پوشش زنان در اماکن عمومی اختصاص دارد، تردیدهایی در مورد ادامه اجرای این طرح ایجاد شده بود.

مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، این طرح شامل محورهای مختلفی می‌شود که از برخورد نیروی انتظامی با افراد "بدحجاب" گرفته تا تلاش برای "بالا بردن فرهنگ عفاف" توسط سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف را در بر می‌گیرد.

مطالب مرتبط