ابراز آمادگی ایران برای از سرگیری گفتگوهای اتمی

هیات مذاکره اتمی ایران حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دور قبلی گفتگوهای استانبول به شکست انجامید

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران که در ترکیه به سر می برد گفته است آماده از سرگیری مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵ در استانبول است.

وی گفت ایران "بزودی" به نامه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره از سرگیری گفتگوها پاسخ می دهد.

آقای احمدی نژاد روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: "امیدوارم این موضوع مهم در گفتگوهای استانبول به نتیجه نهایی خود برسد."

او نگفت که این مذاکرات کی قرار است آغاز شود.

آخرین دور گفتگوهای اتمی ایران در ژانویه گذشته و بدنبال عدم توافق طرفین بر طرح مبادله سوخت و نیز مسئله توقف غنی سازی اورانیوم به شکست انجامید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران خواسته است غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و این کشور را تاکنون مشمول چند دور تحریم کرده است.

رسانه های ایران چندی پیش گزارش دادند که خانم اشتون نامه ای به مقام های ایران ارسال کرده است.

پس از آن علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران گفت پاسخی برای خانم اشتون تهیه شده و منتظر نظرات آقای احمدی نژاد است تا آن را از طریق سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی که مذاکرات اتمی را بر عهده دارد ارسال کند.

او همچنین اختلاف نظر با آقای جلیلی را رد کرده است.

به گزارش شبکه خبر ایران، آقای احمدی نژاد گفت: "ما همواره خواهان گفتگو بوده و امروز هم آماده مذاکره هستیم. البته مذاکرات باید در چهارچوب عدالت، احترام و بر اساس همکاری باشد."

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه گفت واشنگتن از این مذاکرات حمایت می کند و همانطور که همیشه گفته رویکردی "دو مسیره" (مذاکره و تحریم) را دنبال می کند.

وی با اشاره به توقف غنی سازی اورانیوم گفت: "ما کاملا روشن کرده ایم که بدنبال چه هستیم."

آمریکا و کشورهای غربی ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای و یا توانایی نظامی اتمی می کنند.

ایران این اتهام را همواره رد کرده و غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند.

'جلیلی متولی برنامه هسته ای'

اظهارات محمود احمدی نژاد در حالی مطرح می شود که علی اکبر صالحی اخیرا ادعاهای مطرح شده در باره اختلاف با سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرده و آقای جلیلی را به عنوان " متولی برنامه هسته ای " ایران معرفی کرده است.

توضیحات آقای صالحی پس از آن ابراز شده که چند سایت خبری ایرانی از وجود اختلاف میان محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران و آقای جلیلی خبر داده بودند.

پیش از این چند سایت در داخل ایران ادعا کرده بودند که تلاش برای حذف آقای جلیلی از ریاست هیات گفت و گو کننده ایران در باره برنامه هسته ای این کشور به درخواست خانم اشتون انجام گرفته است.

آقای صالحی در حالی آقای جلیلی را به عنوان متولی برنامه هسته ای ایران خوانده است که در جریان اختلاف آقای احمدی نژاد با آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران ادعا شده بود که یکی از موارد اختلاف بر سر آقای جلیلی است.

در ماجرای خودداری آقای احمدی نژاد از شرکت در جلسات هیات دولت پس از برکناری حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران یک سایت حامی دولت از موافقت برای برکناری آقای جلیلی به عنوان یکی از درخواست های آقای احمدی نژاد از رهبری نام دانسته بود.

تکذیب دیدار در بروکسل

آقای صالحی همچنین انجام ملاقات با خانم اشتون در بروکسل در ماه فوریه گذشته را تکذیب کرده و گفته است "متاسفانه برخی رسانه ها اخبار اشتباهی را منتشر می کنند و بعد بر اساس آن خبر اشتباه تحلیل های عجیب و غریبی هم ارائه می دهند."

اشاره آقای صالحی به مطلب منتشره در پایگاه اینترنتی "ندای انقلاب" است که مدعی شده بود خانم اشتون در ملاقاتی در ماه فوریه 2011 در شهر بروکسل با آقای صالحی خواستار تغییر آقای جلیلی شده است.

ندای انقلاب مدعی شده است که خانم اشتون با توجه به آنچه این سایت " ایستادگی و انعطاف ناپذیری" آقای جلیلی در برابر خواسته های غرب خوانده ، خواهان تغییر آقای جلیلی بوده است.

جلیلی و تعیین زمان

آقای صالحی گفته است که نامه خانم اشتون به عنوان آقای جلیلی بوده و پاسخ آن با همکاری وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی تهیه شده و برای اعلام نظر رییس جمهوری ارسال شده است. آقای جلیلی می گوید تعیین زمان ارسال و ارسال نامه پس از تایید متن آن توسط آقای احمدی نژاد بر عهده آقای جلیلی است. رسانه های ایران می گویند این نامه در بهمن ماه سال 1389 و پس از مذاکرات استانبول میان ایران و غرب بر سر برنامه اتمی ایران، از طرف خانم اشتون برای آقای جلیلی ارسال شده است.

آقای صالحی گفته است از مفاد نامه آگاه است اما نمی تواند آن رااعلام کند.

از وزارت امورخارجه تا شورای امنیت ملی

رسانه های ایران اختلاف بر سر نامه ارسالی به آقای جلیلی را نمونه ای از بحث های مطرح در محافل سیاسی در مورد اختلاف نظر میان وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی تلقی کرده اند.

سایت خبری خبرآنلاین در گزارشی در این مورد نوشته است" آخرین ملاقات اشتون و یک مقام ایرانی مربوط به خود صالحی است که چندی قبل در حاشیه نشست کمیسیون شورای حقوق بشر در ژنو انجام شده و به گفته صالحی در آن دیدار در خصوص مسائل مختلف با هم رایزنیهایی داشته اند. رایزنی هایی که قاعدتا موضوع هسته ای ایران یکی از موارد بوده است."

چهار سال پیش و در دور اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد علی لاریجانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی ایران از کار کناره گیری کرد و ناظران آن را ناشی از اختلاف میان شورای عالی امنیت ملی و دولت ایران تلقی کردند.

هنوز واکنشی نسبت به ادعاهای مطرح شده از سوی رسانه های ایران از طرف خانم اشتون در دست نیست.

مطالب مرتبط