هشدار هیأت پارلمان اروپا در مورد اردوگاه اشرف

حمله به اردوگاه اشرف حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایندگان پارلمان اروپا تعداد کشته‌شدگان حمله ماه گذشته ارتش عراق به اردوگاه اشرف را سی و پنج نفر اعلام کردند

یک هیأت پارلمان اروپا که به عراق سفر کرده بود، هشدار داد که اگر برای کاهش تنش در اردوگاه اشرف فورا اقدام نشود، احتمال وقوع یک "قتل عام تازه" و خطر کشتاری "به سبک سربرنیتسا" وجود دارد.

حدود ۳۵۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در این اردوگاه در شمال بغداد زندگی می کنند.

ماه گذشته میلادی بیش از ۳۰ تن از ساکنان این اردوگاه در جریان حمله سربازان ارتش عراق کشته شدند.

اعضای هیأت اعزامی پارلمان اروپا به عراق پس از بازگشت از این سفر وضعیت اردوگاه اشرف را در آستانه انفجار توصیف کردند.

این اردوگاه در محاصره ارتش عراق است و هیچ خبرنگار یا وکیلی اجازه ندارد وارد آن شود.

سربازان عراقی روز ۱۹ فروردین (۸ آوریل) در معیت خودروهای زرهی به اردوگاه نزدیک شدند و به سوی ساکنان آن تیراندازی کردند که به گفته اعضای هیأت پارلمان اروپا، ۳۵ مرد و زن ساکن اردوگاه در اثر این حمله کشته شدند.

دولت عراق مسئولیت اردوگاه اشرف را در سال ۲۰۰۹ از نیروهای آمریکایی تحویل گرفت و گفته است که تصمیم دارد آن را تا پایان سال جاری میلادی تعطیل کند.

اما اعضای سازمان مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت می گویند که دولت عراق به شدت تحت نفوذ حکومت ایران است و می خواهد با سرکوب اعضای مجاهدین به حکومت ایران خدمت کند.

اعضای هیأت پارلمان اروپا می گویند که تعطیل شدن اردوگاه اشرف اکنون با توجه به خواسته دولت عراق، اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

آنها برای اینکه این کار به صورت مسالمت آمیز انجام شود، خواهان یافتن راه حلی از طریق مذاکره هستند که شامل تضمین سکونت ۳۵۰۰ ساکن اردوگاه در اروپا، آمریکا و کشورهای دیگر باشد.

اعضای هیأت پارلمان اروپا می گویند که مقامات عراقی فعلا باید از اقدامات قضایی و اعمال محدودیت علیه اردوگاه اشرف خودداری کنند و به حقوق ساکنان آن بر اساس قوانین بین المللی احترام بگذارند.

مطالب مرتبط