علی لاریجانی: دولت حق ندارد ادغام وزارتخانه‌ها را ابلاغ کند

مجلس - دولت حق نشر عکس a
Image caption به گفته علی لاریجانی، وزاریی که از مجلس رای اعتماد گرفته اند تا عزل نشده اند باید به کار خود ادامه دهند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هشدار داد که ابلاغ مصوبه دولت برای ادغام وزارتخانه ها قبل از تصویب مجلس، "هزینه زیادی" خواهد داشت و باید جلوی آن گرفته شود.

به گزارش سایت خبرآنلاین، آقای لاریجانی امروز ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه) گفت که اگر دولت تصمیم خود مبنی بر ادغام هشت وزارتخانه را برای اجرا ابلاغ کرده باشد، خلاف قانون عمل کرده است.

هیات وزیران ایران دیروز اعلام کرد که وزارتخانه های "راه و ترابری" با "مسکن و شهرسازی"، "نیرو" با "نفت"، "صنایع و معادن" با "بازرگانی" و "رفاه و تامین اجتماعی" با "کار و امور اجتماعی" ادغام خواهند شد.

مطابق قانون پنجمین برنامه پنج ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران که اجرای آن از سال جاری شروع شده، دولت مکلف است که یک یا چند وزارتخانه را به گونه ای در وزارتخانه‌های دیگر ادغام کند که تا پایان سال دوم برنامه، تعداد کل وزارتخانه‌ها از ۲۱ به ۱۷ کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری فارس، احمد توکلی نماینده تهران امروز در واکنش به اخبار غیر رسمی حاکی از ابلاغ ادغام وزارتخانه ها از سوی دولت هشدار داد: "وزرای کار، بازرگانی و نیرو باید بدانند که [رای] اعتماد مجلس و نمایندگان به آنها فقط در مورد همان وزارتخانه‌ها بود و هیچ حقی برای هیچ دستوری در مورد دیگر وزارتخانه‌ها برای آنها دیده نشده و آنها مسئولیت تصمیمات خود را بر عهده دارند."

خداحافظی وزرا

به نوشته خبرآنلاین در جلسه امروز مجلس، در حالی که علی لاریجانی تصور می کرد که دولت دیروز تنها به "تصمیم گیری" درباره ادغام برخی وزارتخانه ها پرداخته، با تذکرات نمایندگان متوجه شد که این ادغام ها از سوی رئیس جمهوری به وزرا ابلاغ شده و برخی از آنها وزارتخانه های خود را ترک کرده اند.

در پاسخ به درخواست توضیح رئیس مجلس از دولت در مورد این خبر، محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی محمود احمدی نژاد گفت: "دولت به اصل صریح قانون برنامه پنجم عمل کرده و در مورد ادغام ها تصمیم گرفته و آن را به وزرای مربوطه ابلاغ کرده؛ همان طور که به مجلس هم برای تطبیق قوانین ابلاغ کرده است."

علی لاریجانی با اعلام آنکه این ابلاغیه هنوز به دست او نرسیده است، به آقای میرتاج الدینی گفت: "شما می دانستید که درباره این موضوع از قبل هم اختلاف بود. از این رو باید ابتدا از مجلس مصوبه می گرفتید و بعد آن را ابلاغ می کردید."

خبر آنلاین در شرایطی از اظهارات معاون پارلمانی دولت در مورد "ابلاغ" ادغام وزاتخانه ها خبر می دهد که به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت نفت امروز با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است: "بر اساس مصوبه هیات وزیران تاکنون صرفا کلیات ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو تصویب شده و جزئیات ادغام این دو وزار‌تخانه هنوز نهایی نشده است." این در حالی است که پیش از انتشار بیانیه وزارت نفت در مورد "نهایی نشدن" ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو، دیروز خبرگزاری مهر از صدور "نخستین حکم مدیریتی سرپرست جدید وزارت نفت و نیرو" خبر داده بود. خبر مهر حکایت از آن داشت که "مجید نامجو، سرپرست وزارت نفت و نیرو با صدور نخستین حکم مدیریتی خود حمید چیت چیان، مشاور عالی وزیر نیرو را به عنوان نماینده تام الاختیار این وزارتخانه در تدوین وظایف، اختیارات و ساختار وزارتخانه جدید انرژی منصوب کرده است".

'مملکت حساب و کتاب دارد'

خبرآنلاین نوشته که نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس "توسط پیامک" از "خداحافظی وزیر نفت از معاونانش" مطلع و متعجب شده اند که چگونه قبل از تصویب ادغام وزارت نفت و نیرو، وزیر نفت خداحافظی کرده است.

علی لاریجانی در مقابل، با اظهار بی اطلاعی از این موضوع تذکر داده است: "کسی نمی تواند کارش را ترک کند. وزاریی که از مجلس رای اعتماد گرفته اند تا عزل نشده اند باید به کارشان ادامه دهند. مگر آنکه رئیس جمهوری آنها راعزل کرده باشد."

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه "مملکت حساب و کتاب دارد" افزوده است: "وزیر که نمی تواند سرش را بیندازد پایین و برود خانه اش. باید پاسخگو باشد و به کارش برسد."

چندی پیش، عده ای از نمایندگان مجلس اعلام کرده بودند که در حال پیگیری طرح سوال از رئیس جمهوری هستند که یکی از موارد آن، "اقدامات غیر قانونی دولت و معرفی نشدن وزرای وزارتخانه های ادغام شده" است.

مطالب مرتبط