یکی از آخرین مراحل راه اندازی نیروگاه بوشهر طی شد

به روز شده:  02:03 گرينويچ - چهارشنبه 11 مه 2011 - 21 اردیبهشت 1390

آغار فعالیت محدود نیروگاه بوشهر

به گفته شرکت روسی اتم استروی اکسپورت، پیمانکار احداث نیروگاه اتمی بوشهر در ایران، فعالیت این نیروگاه در سطحی محدود شروع شده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شرکت روسی سازنده نیروگاه اتمی بوشهر می گوید یک واحد رآکتور این نیروگاه روز یکشنبه به "حداقل سطح کنترل" رسید و فعالیت آزمایشی آن با موفقیت انجام شد.

شرکت روسی "اتم استروی اکسپورت" که احداث نیروگاه اتمی بوشهر را برعهده دارد، طی بیانیه ای با اعلام این خبر افزود آزمایش سیستم های عملیاتی و ایمنی یکی از آخرین مراحلی است که باید پیش از آغاز به کار این نیروگاه طی شود.

این شرکت هنوز تاریخی برای راه اندازی این نیروگاه اعلام نکرده است.

خبرگزاری فارس اخیرا اعلام کرد سوخت گذاری و عملیات هسته ای شدن نیروگاه اتمی بوشهر پایان یافته و این نیروگاه "رسما هسته ای" شده است.

این خبرگزاری گفته بود پس از پایان سوخت گذاری، نیروگاه به مدت دو هفته به شکل فعلی کار می کند و بعد از دو ماه، برق آن وارد مدار می شود.

نیروگاه بوشهر

هنوز تاریخی برای راه اندازی نیروگاه بوشهر اعلام نشده است

اما علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز دوشنبه به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت هنوز زمانی برای اتصال نیروگاه به شبکه سراسری تولید برق کشور اعلام نشده است.

او با اشاره به مشکلات اخیر در نیروگاه بوشهر گفت: "بر اساس اطلاعاتی که سازمان انرژی اتمی در اختیار ما قرار داده است ایراد مربوط به نیروگاه برطرف شده و مجددا سوخت‌گذاری انجام گرفته است."

غلامعلی میگلی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس و عضو کمیته بررسی نیروگاه بوشهر نیز روز دوشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت که این نیروگاه هنوز راه اندازی نشده، اما آزمایش های نهایی برای راه اندازی در حال انجام است.

او گفت: "هم اکنون پس از شست و شوی مجدد میله های سوختی که از قلب رآکتور بیرون کشیده و قرار دادن در قلب رآکتور، تست های نهایی در نیروگاه انجام می شود."

اوایل اسفند ماه سال گذشته مقام‌های ایران از خارج کردن سوخت داخل راکتور نیروگاه بوشهر "برای انجام برخی آزمایش‌ها و اقدامات فنی" برای مدتی محدود خبر داده بودند.

فرآیند سوخت گذاری رآکتور نیروگاه بوشهر پیش از این در اوایل سال گذشته انجام شده بود و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در سفر فروردین ماه خود به بوشهر گفته بود: "درِ رآکتور این نیروگاه بسته شده و همه چیز آماده و مهیا است تا در آینده نزدیک برق تولید شود."

اما تکمیل طرح نیروگاه بوشهر تا کنون بارها به تعویق افتاده و مشکلات فنی و مالی، دلیل تاخیر در راه اندازی این نیروگاه عنوان شده است.

اسرائیل و کشورهای غربی نگرانند که ایران بدنبال دستیابی به سلاح اتمی باشد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فوریه گذشته خود اعلام کرد که اطلاعاتی بدست آورده که حاکی از "جنبه نظامی احتمالی" برنامه اتمی ایران است.

اما ایران این اتهام ها را رد کرده و می گوید بدنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

یکی از موضوعاتی که طی ماه‌های گذشته اخبار و واکنش‌های زیاد و گاه متناقضی به همراه داشت، نفوذ کرم کامپیوتری استاکس‌نت به تاسیسات هسته ای ایران بود.

مقام های ایران تایید کردند که استاکس‌نت کامپیوترهای کارکنان راکتور اتمی بوشهر را آلوده کرده، اما در عین حال تاکید داشتند که این ویروس به سیستم های اصلی نیروگاه صدمه نزده است.

اما برخی مقام های روسیه گفتند استاکس نت ممکن بود فاجعه ای هسته ای مانند چرنوبیل در بوشهر به راه اندازد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.