شورای همکاری خلیج فارس 'از جمله درباره ایران بحث می کند'

نمایندگان در شورای همکاری خلیج فارس حق نشر عکس AP
Image caption گفته شد که در این نشست درباره ایران نیز بحث می شود

به گزارش خبرگزاری فرانسه رهبران کشورهای امیرنشین خلیج فارس روز سه شنبه در ریاض دیدار کردند تا درباره روابط متشنج با ایران، طرح متوقف شده انتقال قدرت در یمن و قیام های عمومی در کشورهای عربی بحث کنند.

یک مقام شورای همکاری خلیج فارس که نخواست نامش فاش شود به این خبرگزاری گفته است که در این اجلاس درباره "تحولات در یمن و میانجیگری شورای همکاری خلیج (فارس)، وضعیت لیبی و سایر کشورهای عرب" گفتگو خواهد شد.

به گفته این مقام این گروه همچنین درباره "روابط با ایران" و سفر منطقه ای اخیر علی اکبر صالی وزیر خارجه ایران بحث خواهد کرد.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، قطر، عمان و بحرین تشکیل دهنده شورای همکاری خلیج هستند.

روابط ایران و کشورهای عربی منطقه خلیج فارس اخیرا به شدت به وخامت گراییده است. در پی بروز ناآرامی ها در شماری از کشورهای عربی، گروه شورای همکاری خلیج فارس ایران را متهم به تلاش برای بی ثبات کردن حکومت های عربی کرده است.

ایران به شدت از عربستان سعودی به خاطر اعزام نیروی نظامی به بحرین برای کمک به دولت آن کشور در برابر معترضان انتقاد کرده است.

در بحرین شیعیان، که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، علیه حکومت سنی دست به اعتراض زده اند. بحرین و کویت تعدادی از دیپلمات های ایرانی به جاسوسی متهم کرده و اخراج کرده اند.

روزنامه الوطن چاپ عربستان روز سه شنبه نوشت که رهبران شورای همکاری خلیج فارس باید درباره "تلاش های ایران برای دخالت در امور داخل خود" بحث کنند.

از زمان آغاز ناآرامی‌ها در بحرین، که بخشی از موج اعتراضات در کشورهای خاور میانه و شمال آفریقاست، دولت بحرین ایران را به حمایت از گروه‌های ناراضی شیعه این کشور متهم کرده است.

دولت ایران همواره این اتهامات را رد کرده، اما دولت بحرین را به دلیل نحوه برخورد با تجمع‌های اعتراضی مورد انتقاد شدید قرار داده است.

روزنامه الوطن همچنین این شورا را ترغیب کرد "برای متوقف کردن خونریزی در یمن از طریق ابتکار عمل شورا که شامل استعفای علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن بود" بیشتر بکوشد.

تلاش شورای همکاری خلیج فارس برای جلب توافق آقای صالح با یک طرح انتقال قدرت با مخالفان پارلمانی بی نتیجه ماند و آقای صالح آن طرح را امضا نکرد.

مطالب مرتبط