هشدار نسبت به تکرار 'فاجعه زندان کهریزک'

زندان اوین حق نشر عکس
Image caption همگی زندانیان سیاسی زن در زندان اوین به بند قرنطینه منتقل شده اند.

جمعیت "مادران عزادار" نسبت به بروز فاجعه ای دیگر در زندان های ایران هشدار داده و همزمان گزارش هایی در مورد انتقال همه زندانیان سیاسی زن زندان اوین به قرنطینه بند زنان این زندان منتشر شده است.

بر اساس گزارش سایت "کلمه"، نزدیک به میرحسین موسوی، زندانیانی چون هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و نسرین ستوده، حقوقدان، که چندی بود در انفرادی نگهداری می شدند به این بند منتقل شده اند.

در حال حاضر بهاره هدایت، نسرین ستوده، لیلا توسلی، عاطفه نبوی، مهدیه گلرو، نازنین حسن نیا، هنگامه شهیدی، فاطمه درویش، پروین جواد زاده، عالیه اقدام دوست، هانیه فرشی شتربان، لادن مستوفی، شعله طائب، منیژه نصرالهی، صهبا رضوانی، سوسن تبیانیان، نازیلا دشتی، فرح واضحان، کفایت ملک محمدی، زهرا جباری و فاطمه خرمجو که یا از فعالان دانشجویی هستند یا فعال حوزه زنان و حقوق بشر و یا روزنامه نگار، همگی در بند قرنطینه زندان اوین نگداری می شوند.

در روزهای گذشته خبرهای زیادی مبنی بر دور تازه ای از فشارها بر زندانیان سیاسی زن در ایران منتشر شده است.

از جمله انتقال برخی از آنها از زندان رجایی شهر کرج به زندان قرچک ورامین که خانواده آنها ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نزدیکانشان در این زندان، از آن به عنوان "کهریزک دوم" نام برده اند. نام زندان کهریزک پس از انتخابات ریاست جمهوری و بروز اعتراضات بر سر زبانها افتاد و وضعیت وخیم آن زندان حتی رهبر جمهوری اسلامی را به مداخله شخصی واداشت که دستور آیت الله خامنه ای به تعطیلی آن منجر شد.

در روزهای گذشته همچنین خانواده های زندانیان سیاسی زن در قرچک ورامین، با نوشتن نامه ای به "کمیسیون حقوق بشر اسلامی" از در جریان بودن یک "فاجعه انسانی" در این زندان خبر داده اند و در بخشی از نامه خود با اشاره به نگهداری از "حدود ۶۰۰ زن با اتهام های مختلف" در زندان قرچک، از ضرب و شتم شدید زندانیان و عدم تغذیه مرتب آنها توسط مسئولان زندان خبر داده اند.

مادران عزادار که جمعی از زنانی هستند که فرزندان و یا همسران شان را در جریان رویدادهای پس از انقلاب و همچنین بعد از انتخابات ۲۲ خرداد ایران از دست داده اند هم در بیانیه ای نسبت به بروز "فاجعه ای دیگر" هشدار داده اند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "کهریزک را همه به خاطر داریم، زندانی در جنوب غربی تهران که پس از خیزش اعتراضی مردم ایران در سال 88، به اردوگاه مرگ تبدیل شده‌بود. اردوگاهی که بهترین جوان‌های ما را در بدترین شرایط زیستی در آن جای‌دادند و زجرکش کردند. امروز این فاجعه در زندان دیگری به نام قرچک ورامین در جنوب شرقی تهران یا شاید در زندان‌های شناخته و ناشناخته دیگری در کشورمان در شرف وقوع است."

در روزهای اخیر، چند نامه در مورد شرایط دشوار زندان های ایران انتشار یافته که موضوع یکی از آنها، وقوع تجاوز جنسی در برخی از زندان‌هاست. از جمله می توان به نامه مهدی محمودیان عضو جبهه مشارکت به آیت الله خامنه ای اشاره کرد که در آن، از رواج تجاوز جنسی علیه زندانیان عادی در زندان رجایی شهر کرج سخن به میان رفته است.

اخبار منتشر شده در رابطه با وضعیت زندانیان به ویژه در زندان قرچک ورامین و رجایی شهر کرج نگرانی خانواده های آنان و همچنین فعالان حقوق بشر را برانگیخته است.

مطالب مرتبط