انتقاد کیهان از ارتباط 'غیر شفاف' برخی مقام های دولتی با خارج

احمدی نژاد - مشایی حق نشر عکس a

روزنامه کیهان با طرح ادعای همکاری برخی از منسوبان محمود احمدی نژاد با افراد متهم به ارتباط با مقام های آمریکایی، از آنها خواست تا از رفتار "غیرشفاف" در این زمینه بپرهیزند.

این روزنامه که مدیر مسئول آن توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران تعیین می شود، در سرمقاله چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) از "رفتارهای پرخطر" برخی همکاران رئیس جمهوری "به اسم تعامل با ایرانیان مقیم خارج از کشور" انتقاد کرد.

انتقاد کیهان در شرایطی مطرح می شود که مجلس ایران اخیرا بودجه پیشنهادی دولت برای "شورای ایرانیان مقیم خارج از کشور" به ریاست اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر آقای احمدی نژاد را به علت "استفاده ناصحیح از اعتبارات خود" حذف کرده است.

حدود سه هفته پیش، روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران ایران، بدون توضیح بیشتر، "جریان انحرافی اصولگرایان" را متهم کرده بود که در سال جاری ایرانی، پیگیری موضوعاتی همچون "ارتباط با آمریکا" و "دفاع از تبادل سوخت هسته‌ای" را در دستور کار خود قرار داده است.

"جریان انحرافی اصولگرایان" عنوانی است که از سوی گروهی از منتقدان محافظه کار دولت، برای توصیف اسفندیار رحیم مشایی و همفکران وی به کار می رود.

عده ای از مدافعان دولت دهم، اتهامات طرح شده علیه اسفندیار رحیم مشایی در زمینه های مختلف را تلاشی هدایت شده از سوی رقبای محافظه کار آقای احمدی نژاد برای تضعیف رئیس دولت می دانند.

ادعاهای اخیر واشنگتن پست

چند روز پیش، روزنامه آمریکایی واشنگتن ‌پست با اشاره به خبرهایی غیر رسمی در مورد "تلاش های اسفندیار رحیم مشایی برای گشودن باب مذاکره با آمریکا" مدعی شد که آقای مشایی "علائم متعددی [به ایالات متحده] فرستاده مبنی بر اینکه مایل به دیدار با مقام های آمریکایی است".

این روزنامه در ادامه به نقل از برخی "مقام های آمریکایی" افزود که دولت باراک اوباما تاکنون از تلاش های رئیس دفتر محمود احمدی نژاد برای مذاکره استقبال نکرده، "احتمالا به این علت که برای واشنگتن مشخص نیست که آقای مشایی چه کسانی را [در حکومت] نمایندگی می کند و هدف او برای مذاکره ممکن است چه باشد."

واشنگتن پست افزود: "اگرچه باراک اوباما هرگز از دعوت خود از ایران برای مذاکره صرف نظر نکرده، اما مذاکره کردن با یک جناح واحد در ایران، اقدامی ریسک آمیز است."

این روزنامه آمریکایی همچنین اظهارات "یک مقام ارشد دولت آمریکا" را نقل کرد که معتقد بود "محمود احمدی نژاد علاقه مند است تا در خارج از ایران به رسمیت شناخته شود و مشایی ابزار او برای انجام این کار است."

تاکنون هیچ منبع دیگری ادعاهای واشنگتن پست را در مورد تلاش های آقای مشایی برای نزدیک شدن به مقام های آمریکایی تایید نکرده است.

در آخرین روزهای سال ۱۳۸۹، خبرگزاری های ایران خبر از لغو سفر پیش بینی شده اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد به نیویورک برای شرکت در مراسم بزرگداشت جهانی نوروز در محل سازمان ملل متحد دادند.

در آن زمان، خبرگزاری مهر دلیل لغو این سفر را "مخالفت‌های صورت گرفته" با آن در داخل کشور ذکر کرد.

پیش از آن، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با بی‌بی سی تایید کرده بود که یک هیات سیاسی دولت ایران برای سفر به نیویورک تقاضای ویزا کرده است.

مطالب مرتبط