بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت

ادغام: تصمیم عجولانه سیاسی، شکایت مجلس و دخالت دولت در انتخابات

حق نشر عکس a
Image caption کارتون روز: پایان بن لادن؛ حسین کشتکار، روزنامه جوان

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود سخن رییس مجلس را در غیرقانونی خواندن ادغام وزارت خانه ها توسط دولت اختصاص داده و بیشتر آن ها در گزارش ها و مقالات خود از این اقدام دولت انتقاد کرده اند، ادغامی که به نظر این روزنامه ها به ماه عسل چند روزه دولت و اصولگرایان خاتمه داد و بار دیگر آغازگر بحرانی شد.

گزارش هائی درباره گرانی و تورم، ابراز نگرانی از دخالت دولت در انتخابات آینده مجلس از جمله دیگر مطالب این روزنامه ها که از گفتگوهای وزیر خارجه ایران در مصر استقبال کرده و آن را حرکتی موفق در مقابله با سیاسیت های سعودی توصیف کرده اند.

"چالش در نحوه ادغام وزارت خانه ها" تیتر اول حمایت است، دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود از "واکنش به ادغام های ضربتی" نوشته، مردم سالاری از "اعتراض مجلس به اقدام دولت" خبر داده، روزنامه های جمهوری اسلامی و قدس از زبان رییس مجلس در صدر اخبار خود نوشته اند "ابلاغ ادغام وزارت خانه ها توسط دولت غیرقانونی است"، و جام جم، رسالت و آفرینش همین خبر را با عنوان ادغام ها باید به تصویب مجلس برسد" منعکس کرده اند.

دکترسیداحمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به تصمیم دولت برای ادغام وزارت های نفت و نیرو نوشته برای هر ایرانی، نقش و جایگاه نفت در اقتصاد ایران بی‌نیاز از توصیف است و پرسش اصلی این است که آیا امروز زمان مناسبی برای اجرای این تصمیم هست یا خیر؟ و آیا این تصمیم منجر به بهبود وضعیت کشور در بخش نفت و گاز می‌شود یا خیر؟ آیا این یک تصمیم اداری است یا یک انتخاب استراتژیک؟

به نظر این اقتصاددان با وجود توان بالقوه ایران در توسعه اقتصادی به اتکای منابع انرژی، روند نزولی سهم ارزش افزوده بخش نفت در تولید ناخالص داخلی نشان‌دهنده آن است که این بخش به عنوان نیروی محرک اقتصاد ملی از رشد مورد انتظار برخوردار نیست و کمبود سرمایه از مشکلات اساسی بخش نفت در اقتصاد ایران به شمار می‌آید.

سرمقاله دنیای اقتصاد سرانجام پرسیده آیا تصمیم به انحلال وزارت نفت در چارچوب تحقق همین اهداف است؟ و خود جواب داده امنیت در منطقه خاورمیانه تا اندازه زیادی با نفت پیوند خورده است و امروز که تقریبا تمامی کشورهای این منطقه دستخوش تغییر و پوست‌اندازی هستند و سیاست‌های متمرکز و باثباتی در زمینه تولید و استخراج نفت ندارند و قیمت‌های جهانی نفت دستخوش تغییر است، چرا ایران نمی‌تواند به اتکای منابع نفت و گاز و بهره‌برداری از موقعیت استراتژیک و نیروی انسانی، رشدی دائمی در این بخش داشته باشد؟

علی اکبر وحیدی آل آقا در سرمقاله روزگار نوشته در همین مدت زمان کوتاهی که از اعلام تصمیم دولت به ادغام وزارت نفت و نیرو می گذرد بسیاری به این مصوبه تاختند. اما یک سوال در این میان مطرح است: آیا ادغام این وزارتخانه در هم ایرادی دارد؟ من با صراحت به چنین پرسشی پاسخ میدهم: خیر« زیرا هماکنون در بسیاری از کشورهای دنیا وزارتخانه هایی با نام "انرژی" وجود دارند که نفت، گاز، برق و حتی انرژی هسته ای را دربرمی گیرد. در چنین وزارتخانه هایی هر شاخه انرژی یک معاون وزیر دارد.

به نوشته این مقاله در مورد ایران و چنین ادغامی دو نکته بسیار مهم باید در نظر گرفته شود؛ نخست آنکه مساله نفت در ایران یک بحث بسیار تخصصی و البته عریض و طویل است. بهتر است از القاب و نامها و عناوین آن عبور کنیم.

معاون پیشین شرکت توسعه نفت در مقاله روزگار اظهار عقیده کرده بر چنین ادغامی باید فارغ از برخوردهای سیاسی، مطالعات بسیار گسترده ای انجام شود چون در غیر این صورت تبعات چنین ادغامی بسیار گسترده خواهد بود. مطالعات برای ادغام وزارتخانه نفت در وزارتخانه دیگری قطعاً بسیار گسترده است چراکه نفت یک کالای استراتژیک و مهم برای اقتصاد ایران به حساب میآید. شرکت ملی نفت ایران یک شخصیت حقوقی دارد که طبق قوانین نفت، مالکیتها، قراردادها و کارمندان زیادی دارد. تاسیسات و املاکی چه در ایران و چه خارج از ایران دارد. در این مطالعات باید شرایط حقوقی، رفاهی، بازنشستگی و بسیاری موارد دیگر در نظر گرفته شود.

ایران روزنامه دولت در برابر همه انتقادهائی که به تصمیم دولت در مورد ادغام شده است در صفحه اول خود نوشته حمایت بخش خصوصی از ادغام وزارت خانه. اما در دل این گزارش نقل قولی از رییسان اتاق های بازرگانی و صنایع ایران و تهران دیده می شود که ادغام وزارت خانه های بازرگانی و صنایع را درست و کارشناسانه دیده و تاکید کرده اند از آن جا که بهترست توجه دولت به بخش خصوصی بیشتر شود و هدف افزایش تولید باشد چه بهتر اگر امور بازرگانی و تولیدات صنعتی در یک جا متمرکز شود.

روزنامه دولت بدون اشاره به این که اصل انتقادها متوجه ادغام چهار وزارت خانه نفت و نیرو و راه و مسکن است در سرمقاله خود این ادغام ها را کارشناسی خوانده و نوشته دولت احمدی‌نژاد بر اساس ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم توسعه، اقدام به ادغام هشت وزارتخانه در یکدیگر و کاهش تعداد وزارتخانه ها مطابق تکلیف قانونی خود کرده است که این امر بیانگر اهتمام و توجه دولت به گام برداشتن در مسیر تحقق وظایف تعیین شده در این قانون است .

روزنامه دولت در پاسخ منقدان می نویسد دولت با نگاه کارشناسی و برخی از افراد با نگاه سیاسی به ارزیابی این فرایند پرداخته‌اند و این موضوع نشان دهنده آن است که مخالفان دولت با جدیت تمام در برابر دولتی که مصمم به انجام این مسئولیت سنگین و بزرگ است، صف آرایی کرده‌اند و چنین به نظر می رسد که آنها همه توان خود را برای انحراف این مهم، از مسیر کارشناسی به کار بسته‌اند.

ایران در سرمقاله خود به این سخن بسنده کرده که کارشناسان نیز بر این موضوع صحه می‌گذارند که معنای ادغام در بسیاری از مواقع صرفاً در حوزه ستادی است و زیرمجموعه‌های صفی کمتر امکان ادغام دارند. چنانچه کسی انتظار ندارد که شرکت برق یا شرکت آب و فاضلاب با زیرمجموعه‌ای از وزارت نفت همانند شرکت‌های گاز و نفت و پتروشیمی ادغام شوند ولو اینکه نام وزارتخانه جدید، انرژی باشد. از سوی دیگر آنچه تاکنون در موضعگیری‌های مخالفان دیده شده، غالباً بر مبنای جهت گیریهای سیاسی بوده و این نکته به روشنی در ادبیات و گفتمان آنها مستتر است.

فریاد مجلس و احتمال دخالت دولت در انتخابات

حق نشر عکس a
Image caption کاریکاتور مشائی و بقائی در صفحه اول آرمان

در حالی که روزنامه های مختلف خبر از طرح شکایت نمایندگان از بقائی و رحیم مشائی معاون اجرائی و مشاور اصلی رییس دولت داده اند مقالات درباره کشمکش های درونی و وضعیت اردوی اصولگرایان و احتمال دخالت دولت در انتخابات مجلس آینده کم نیست.

علی محقق در سرمقاله ابتکار با نقل جمله رییس مجلس که "مملکت حساب و کتاب دارد، وزیر که نمیتواند سرش را بیاندازد پایین و برود خانه اش، باید پاسخگو باشد و به کارش برسد... مملکت قانون دارد" نوشته این روزها دیگر شنیدن انتقادهای تند و تیز دولتی ها و مجلسی ها علیه همدیگر و عباراتی از این دست، چندان عجیب و بی سابقه نیست.

به نوشته این مقاله اصولگرایان، همزمان با آغازبرگزاری جلسه هیئت دولت، بخاطرحضورهمه اعضای کابینه ازجمله مصلحی و احمدی نژاد، جشن وحدت گرفته بودند، اما این ماه عسل دیری نپایید و ساعتی بعد این جریان، برکناری سه وزیر تقریبا همسو و همچنین بی اعتنایی دوباره دولت به مجلس تداوم تفرقه در اردوگاه خود را به ماتم نشستند.

مهدی عباسی در مردم سالاری نوشته انتخابات مجلس نهم در حالی اسفند ماه سال جاری برگزار می شود که شائبه دخالت دولتی ها در این انتخابات وجود دارد و حتی بسیاری از اصولگرایان نسبت به این مساله واکنش نشان داده اند و این مساله ای نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت. اگر اموال و سرمایه های دولتی که متعلق به کل جامعه است برای یک طیف طرفدار دولت استفاده شود، فضای سیاسی کشور را نگران کننده می کند. چرا که دولت طبق قانون باید مجری انتخابات باشد و نباید نظرش را بر فضای سیاسی تحمیل کند.

نویسنده به یاد آورده که در آستانه انتخابات پیشین مجلس نیز اخباری درعرصه البته نه به این واضحی و بیشتر به صورت شنیده ها درخصوص دخالت دولت در انتخابات وجود داشت که در آن زمان وقتی خبرنگار مردم سالاری از احمدی نژاد پرسید وی این موضوع راتکذیب و بر عدم دخالت دولت در انتخابات تاکید کرد.اما تاکنون، دخالت دولت در امر انتخابات و تصمیم گیری در جناح راست نه تنها تکذیب نشده، بلکه عملا با ارائه لیست ۱۳ نفره به احمدی نژاد برای انتخاب ۹ نفر جهت تصمیم گیری در جناح راست، نشانه علنی دخالت در انتخابات است.

به نوشته مردم سالاری بهتر است دولت به برخی شایعات واظهار نظرهایی که بیشتر از سوی اصولگرایان مطرح می شود نیز پاسخ دهد تا ذهن افکار عمومی نیز روشن شود که این جریان متصل به دولت که می گویند قرار است انتخابات راحتی جدا از اصولگرایان مدیریت کند چه کسانی هستند؟

معالجه آب مروارید

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به این که جریان های آلوده همواره وزارت اطلاعات را سد راه خود دیده و البته بارها کوشیده اند رجال بزرگ را از ابتدای انقلاب، هزینه تقابل با حاکمیت کنند نوشته ماجرای اخیر با همه تلخی ها، خیر بی شماری به همراه خواهد داشت اگر عبرت آموز شود.

به تاکید این روزنامه طی ۲سال اخیر در کارنامه خدمات کم نظیر و پرارج رئیس جمهور مکتبی و انقلابی و ولایی مان برادر احمدی نژاد عزیز، ۲بار لغزش هایی ثبت شد که انتظار نمی رفت. این کارنامه با وجود آن دو لغزش- یکی در ماجرای اخیر و دیگری در تأخیر یک هفته ای اجرای حکم رهبری درباره معاون اولی آقای مشایی و...- همچنان انباشته از نقاط مثبت و انقلابی است و نباید بیش از این مخدوش و ملکوک شود.

کیهان نوشته ملت و نخبگان وفادار به انقلاب با درایت می دانند که باید میان رئیس جمهور و جریان آلوده به رفتارهای پرخطر فاصله گذاری کنند. این، هم تکلیف رئیس جمهور و هم تکلیف اصولگرایان «حامی- منتقد» است. برای برداشتن آب مروارید که مزاحم بینایی می شود، نه چشم را تخلیه می کنند و نه سر را از گردن جدا می سازند. البته این مداوا و جراحی دقیق، تردید ناپذیر است تا پس از این، عارضه فرصت سوز به جانب کشور و حاکمیت بازنگردد.

واردات بی رویه و صندوق خالی ارزی و گرانی

مریم باستانی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته داستان حساب ذخیره ارزی ‌گویا تبدیل به قصه هزار و یک شب شده، صبحی نیست که شب نشود و در آن اشاره‌ای به حساب ذخیره ارزی و موجودی آن نگردد. جالب آن است که همیشه خبرهای منتشره درباره آن همدیگر را به شدت نقض می‌کنند.

به نوشته این مقاله یک روز مجلس به نقل از رییس کل بانک مرکزی عنوان می‌کند که این حساب خالی است، فردای آن روز رییس کل بانک مرکزی مصاحبه می‌کند و می‌گوید بیش از یکصد میلیارد تومان ذخایر ارزی داریم اگرچه در این رفت و برگشت و نقض اظهارات همیشه یک نکته در لفافه می‌ماند که بالاخره حساب ذخیره ارزی پرو پیمان است یا ذخایر ارزی؟ فرق این دو به سادگی جابه‌جا کردن دو واژه است اما در عمل این کجا و آن کجا.

به نوشته سرمقاله جهان صنعت اگر به اصل سخنان آقای رییس کل بانک مرکزی مراجعه شود این نکته پیداست و او درست گفته است اما با مقداری چرخش کلام که هر دو منظور را برساند. بانک مرکزی پشتوانه نظام پولی هر کشور محسوب می‌شود. بی‌تردید منابع ارزی دارد که طی سال‌های گذشته به دلیل آنکه دولت نیازمند ریال بوده از فروش ارزهای نفتی، ذخیره کرده است. این ارزها به صورت سپرده و ذخیره در اختیار بانک مرکزی است و پشتوانه اقتصاد کشور محسوب می‌شود که دولت حق برداشت از آن را ندارد.

مولود حاجی‌زاده در گزارشی در سیاست روز نوشته معضل واردات بی رویه میوه به کشور در کنار اعمال سیاست های تعرفه ای غیرکارشناسی، طی سال های اخیر تولیدات داخلی را تحت الشعاع قرار داده است. این در حالی است که مسئولان مربوطه همواره از پذیرش مشکل واردات بی رویه میوه به کشور امتناع می کنند.

به نوشته این گزارش ضعف حمایت ها از بخش تولید، عدم اختصاص تسهیلات مالی، بی توجهی به روند مدرن سازی تجهیزات و شیوه های کشاورزی و مهمتر از همه سیاست های اعمال شده در حوزه واردات محصولات کشاورزی به ویژه میوه و مرکبات، از جمله مسائلی بوده که در سالهای اخیر چالش های زیادی ایجاد کرده و کشاورزان را نسبت به ادامه فعالیت های خود ناامید کرده است.

گزارش سیاست روز نشان می دهد واردات بی رویه میوه به کشور از سال ۱۳۸۴ بیش از گذشته پررنگ شد، این واردات در حالی صورت می گرفت که محصولات مشابه در باغات داخل کشور به میزان کافی تولید می شد. و سال ۸۶ ورود بی رویه میوه به کشور وارد فاز تازه ای شد و این که این معضل در سال ۸۸ باز هم قوت گرفت تا جایی که چالشی از این باب میان وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی ایجاد شد که حتی رفت و آمدهای وزرای این دستگاه ها به مجلس برای پاسخ دادن به سوالات نمایندگان نیز راهگشا نبود.

در این گزارش آمده پاملو ترکیه‌ای، سیب فرانسوی، سیب ترکیه‌ای، سیب شیلی، پرتقال مصری، توت فرنگی ترکیه، شلیل و آلوی چینی، لیموترش ترکیه، سیر چینی، آناناس آفریقایی و هندی، شاه بلوط و زنجبیل چینی و گلابی شیلی میوه‌هایی هستند که در سایه بی توجهی مسئولان و سیاست های نامتعارف تجاری محصولات کشاورزی، اینجا بازاری برای خود دست و پا کرده اند.

حق نشر عکس a
Image caption سردرگمی خریداران مسکن تیتر اول جهان صنعت

روزنامه جمهوری اسلامی هم در سرمقاله خود به انتقاد نوشته افزایش قیمت‌ها در هفته‌های اخیر که هر روز بیشتر خود را نمایان می‌سازد پدیده‌ای ناگهانی و پیش‌بینی ناپذیر نبود؛ از مدتها قبل و در آستانه آغاز مرحله اصلاح قیمت‌ها، کارشناسان متعددی مواجه شدن با چنین شرایطی را محتمل می‌دانستند و نسبت به وقوع آن هشدار می‌دادند، با این حال به نظر می‌رسد در شرایط فعلی گذشته از کم و کیف پیش‌بینی‌ها و میزان تحقق آنها، رشد شاخص قیمت‌ها خصوصاً در حوزه کالاهای مصرفی، افکار عمومی و کارشناسان را دچار نگرانی‌هایی کرده است که پاسخگویی به آنها درحال حاضر از اولویت‌های مسئولان اجرایی به حساب می‌آید.

نویسنده مقاله علل افزایش شاخص قیمت‌ها را سه تا دیده اول رشد نقدینگی که بنابر آمارهای رسمی منتشر شده توسط بانک مرکزی در آذر ماه سال گذشته ۱/۲۴% افزایش یافته است. دیگر این که آمارهای معتبر جهانی نشان می‌دهند متوسط سطح قیمت‌ها در سراسر جهان رو به افزایش است و سرانجام اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و سوخت که سهم عمده‌ای در قیمت تمام شده کالاها و خدمات تولید داخل دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی اضافه کرده تأثیرگذاری حذف یارانه های سوخت به حال کمتر مجال بروز یافته است اما بی‌تردید در آینده بیش از این خود را بر هزینه‌های تمام شده تحمیل خواهد کرد و این برخلاف وعده‌هائی است که بعضی مسئولین ارشد کشور با قاطعیت تمام می‌دادند و می‌گفتند در سال ۹۰ نه تنها چیزی گران نمی‌شود بلکه ارزان هم خواهد ‌شد.

بازی با تیترها

روزنامه ابتکار در ستون تیترهای پنهان نوشته:

- حمید بقایی: سازمان میراث فرهنگی را به مجموعه‌ای چابک تبدیل کردم [حرکاتشو نگاه کنین. آدم حظ می‌کنه]

- ساختمان سازمان هواشناسی پلمب شد [مردم ! خودتون به آسمون نگاه کنین بهتر پیش بینی می‌کنین!]

- غفوری فرد: در موضوع بودجه دولت و مجلس را لجباز نمی‌دانم [کلا طبیعت شون اینجوریه]-

- استاندار تهران: گرانی و بیکاری نداریم [برین از اونایی که دارن بپرسین]

- بادامچیان:مجلس در مسائل اخیر آماده اقدام نهائی بود [قرار بود شروع کنیم به نصیحت]

- حدادعادل: فعالیت کمیته ۳ نفره اصولگرایان متوقف نشده [اونا اصلا فعالیت نمی‌کنن]

مطالب مرتبط