نامه جلیلی ملاقات تازه ای را 'توجیه نمی کند'

کاترین اشتون حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اتحادیه اروپا می گوید با مقام های ایران برای "ایجاد مبنای مذاکرات جدید" در تماس خواهد بود

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است نامه سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی ایران، به خودی خود نکات جدیدی ندارد و نیاز به ملاقات دیگری را توجیه نمی کند.

بنا بر گزارش رسانه های ایران، آقای جلیلی پیشتر در پاسخ به نامه کاترین اشتون در باره چگونگی ادامه گفت و گو بر سر برنامه اتمی ایران، بار دیگر بر بسته پیشنهادی سه سال پیش این کشور تاکید کرده و خطاب به خانم اشتون نوشته بود" از بازگشت شما به گفت وگو برای همکاری حول نقاط مشترک استقبال می کنم."

مقام های ایران همچنین طی چند روز گذشته از آمادگی برای از سرگیری گفتگوهای اتمی سخن گفته اند.

اما مایا کاسیجانسیک، سخنگوی خانم اشتون روز چهارشنبه گفت: "ما از شنیدن اینکه ایران سخن از ملاقات می کند تعجب کرده ایم."

وی با اشاره به نامه اخیر آقای جلیلی به اتحادیه اروپا گفت که پیشنهاد ایران "هیچ چیز" جدیدی ندارد که توجیه کننده ملاقات تازه ای باشد.

وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است که اگر "دلیلی" نیست، نباید ملاقاتی انجام شود.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که ایران باید پاسخگوی خواسته های شورای امنیت درباره برنامه اتمی اش بپردازد.

آخرین دور گفت وگوهای اتمی ایران در ژانویه گذشته و بدنبال عدم توافق طرفین بر طرح مبادله سوخت و نیز مسئله توقف غنی سازی اورانیوم به شکست انجامید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران خواسته است غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و این کشور را تاکنون مشمول چند دور تحریم کرده است.

خانم اشتون در نامه خود که در بهمن ماه به مقام های ایران ارسال شد گفت که هدف مذاکرات جدید باید کاهش نگرانی از برنامه های اتمی ایران باشد.

اما مقام های اتحادیه اروپا می گویند که ایران در نامه خود از پاسخ طفره رفته و در عوض صحبت از احترام به مردم و حقوق ملت ایران برای دستیابی به فناوری هسته ای کرده است.

با این وجود سخنگوی خانم اشتون گفته است که با مقام های ایران برای "ایجاد مبنای مذاکرات جدید" در تماس خواهد بود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه نوزدهم اردیبهشت در ترکیه گفته بود که ایران آماده از سرگیری مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵ در استانبول است.

آقای احمدی نژاد اظهار "امیدواری" کرد که موضوع اتمی ایران در گفت وگوهای استانبول به نتیجه نهایی خود برسد.

همزمان مجتبی ثمره هاشمی، دستیار ارشد رئیس جمهوری ایران گفته است ایران از "بازگشت مجدد" گروه ۱+۵ بر سر میز مذاکرات استقبال می کند.

او با اشاره به تصمیم ایران بر حل مشکلات در چارچوب "احترام متقابل"، گفت: "ایران بر روی پیشنهاد خود مبنی برمیزبان بودن استانبول تاکید دارد."

مطالب مرتبط