انتقاد گروهی از نمایندگان مجلس از اظهارات علیه شورای ایرانیان

مجلس ایران حق نشر عکس Majlis
Image caption گروهی از نمایندگان مجلس سخنان نماینده دیگری را توهین به مجلس و شوای عالی ایرانیان خواندند

گروهی از نمایندگان مجلس ایران، اظهارات یک نماینده دیگر در مورد فعالیت شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و ارتباط آن با برخی از نمایندگان را رد کرده و آن را اهانت به مجلس دانسته اند.

روز پنجشنبه، ۲۲ اردیبهشت (۱۲ مه)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گزارش کرد که یکصد و ده تن از نمایندگان مجلس، سخنان پرویز سروری، نماینده تهران، در مورد پیشنهاد برخی از ایرانیان خارج به شماری از نمایندگان برای "مدیریت بر پروژه های یک میلیارد یورویی" را رد کردند و آن را اهانت به شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و مجلس دانستند.

خبرگزاری ایرنا، با ذکر اسامی این یکصد و ده نماینده، نوشته است که این نمایندگان "این اظهارات را رد کردند و دور از شان نظام، مجلس و نمایندگان خواندند."

چند روز پیش، برخی سایت های اینترنتی وابسته به محافظه کاران منتقد دولت، متن اظهارات پرویز سروری را منتشر کردند که در آن گفته بود که هنگام رسیدگی مجلس به لایحه بودجه، تلاش هایی برای جلب نظر موافق نمایندگان به اعتبار مربوط به شورای عالی ایرانیان خارج از کشور صورت گرفته بود.

آقای سروری در مصاحبه با سایت خبری "برهان"، گفت که هنگام رسیدگی به لایحه بودجه در مجلس، گروهی از نمایندگان پیامک هایی را دریافت کردند که وعده می داد در صورت حمایت از تصویب اعتبار این شورا، به آنان مدیریت و نظارت بر طرح های یک میلیارد یورویی واگذار خواهد شد.

وی تلویحا این پیامک ها را نشانه تلاش افراد وابسته به شورای عالی ایرانیان خارج از کشور برای جلب نظر نمایندگان از طریق پرداخت "نوعی رشوه" تلقی کرده بود.

در پی انتشار این مصاحبه، شورای عالی ایرانیان خارج از کشور با صدور بیانیه ای، چنین اظهاراتی را تهمت و افترا توصیف کرد و گفت که چنین اظهاراتی "نشانه بارز و آشکاری است از عادت گروهی از افراد به دروغ پردازی و اتهام زنی که نشانه نومیدی آنها نسبت به نتیجه گیری از توطئه هایشان است."

حق نشر عکس aa
Image caption موقعیت شورای امور ایرانیان خارج از کشور در دولت احمدی نژاد تقویت شده است

این شورا، سخنان پرویز سروری را که کسانی به نمایندگان پیشنهاد کرده اند برای دریافت چند میلیون تومان، مدیریت طرح هایی چند صد میلیارد تومانی را برعهده گیرند، غیرمعقول توصیف کرده و گفته بود که آقای سروری "هم به نمایندگان مجلس اهانت کرده و هم به اعضای کمیته تحقیق و تفحص مجلس."

بیانیه شورا، که در سایت اینترنتی این نهاد انتشار یافته، یادآور شده است که چندی پیش، الیاس نادران، از دیگر نمایندگان اصولگرای منتقد دولت، شورای ایرانیان خارج کشور را به "سرو کردن مشروبات الکلی و رقص در جریان برگزاری کنگره ایرانیان" متهم کرده بود که به شکایت شورا و طرح پرونده ای در این زمینه در دادگاه منجر شد.

این شورا هشدار داده است که "اظهارات سخیف آقای سروری را از طریق محاکم قضایی، پیگیری" خواهد کرد.

هنگام مذاکرات نهایی مجلس پیرامون لایحه بودجه، آقای سروری ظاهرا از حذف ردیف بودجه شورا حمایت کرد اما این نظر با مخالفت جمع دیگری از نمایندگان مواجه شد.

مخالفت با شورای ایرانیان خارج از کشور

پرویز سروری، که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است، با تشکیل کمیته تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان خارج کشور، به عضویت این هیات درآمد اما هفته گذشته برخی منابع خبری منتقد دولت گفتند که وی همراه با الیاس نادران، از عضویت این کمیته کناره گرفته است.

براساس این گزارش ها از آقایان سروری و نادران به عنوان طراحان اولیه تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان خارج کشور نام برده شده بود که ظاهرا در اعتراض به ترکیب این کمیته و نگرانی از نحوه رسیدگی به موضوع کار خود، به کار در این کمیته ادامه ندادند.

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در اواخر سال ۱۳۸۳ به عنوان نهادی وابسته به وزارت خارجه شکل گرفت و هدف خود را استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج و مشارکت آنان در "آبادانی ایران" و همچنین، رفع مشکلات این گروه از ایرانیان عنوان کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption احمدی نژاد با وجود انتقادهای شدید از مشائی همواره از او حمایت کرده است

با آغاز وره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، این شورا به نهاد ریاست جمهوری منتقل شد و رئیس جمهوری ریاست آن را برعهده گرفت.

از همان زمان، اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر ریاست جمهوری، به عنوان جانشین رئیس شورا منصوب که در حال حاضر همچنان این سمت را در اختیار دارد و محمد شریف ملک زاده، از معاونان رئیس جمهوری نیز دبیرکل شوراست.

اعضای دیگر این شورا شامل تعدادی از وزیران، از جمله وزیران امور خارجه، اطلاعات، علوم، بهداشت و همچنین رئیسان تعدادی از سازمان ها و نهادها مانند صدا و سیما، میراث فرهنگی، و فراکسیون امور ایرانیان خارج از کشور در مجلس است.

طی سال های گذشته، این شورا به برگزاری همایش هایی مبادرت کرده و از برخی از ایرانیان مقیم خارج برای حضور در آنها دعوت به عمل آورده که در مواردی، برنامه های اجرا شده در جریان همایش ها و افراد دعوت شده به آنها با انتقاداتی به خصوص از سوی اصولگرایان منتقد دولت همراه بوده است.

مواضع و اظهارات اسفندیار رحیم مشائی هدف انتقادات تند اصولگرایان منتقد دولت و در مواردی، حتی طرفداران محمود احمدی نژاد قرار داشته اما وی همواره از حمایت قاطعانه آقای احمدی نژاد برخوردار بوده است.

مطالب مرتبط