درخواست فرانسه از سوریه و ایران در مورد خبرنگار بازداشتی الجزیره

دوروتی پروز حق نشر عکس no credit
Image caption دوروتی پروز خبرنگار ایرانی الاصل شبکه الجزیره چند روز پیش در سوریه بازداشت شد

فرانسه از مقامات سوریه و ایران خواسته تا وضعیت دوروتی پروز، خبرنگارکانال انگلیسی شبکه تلویزیونی الجزیره که گفته می شود سیزده روز پیش در سوریه بازداشت شده و بعد به ایران تحویل داده شده است را مشخص کنند.

در همین رابطه برنارد والرو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته است: در بحبوحه سرکوب خشونت آمیز معترضان در سوریه که روزنامه نگاران خارجی و سوری هم از جمله اهداف این سرکوب ها هستند، فرانسه نگرانی اش را نسبت به وضعیت دوروتی پروز، خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره ابراز می کند.

آقای والرو همچنین می افزاید: فرانسه باردیگراز دولت بشار اسد می خواهد که به آزادی مطبوعات و تامین امنیت روزنامه نگاران در سوریه احترام بگذارد.

رضا معینی، مسئول دفترایران و افغانستان در سازمان گزارشگران بدون مرز درمورد واکنش فرانسه به این مسئله به بی بی سی فارسی گفت: ما از این که کشورهای دیگر هم در دفاع از آزادی بیان و آزادی گردش اطلاعات و وضعیت روزنامه نگاران در جهان از خود واکنش نشان بدهند ، استقبال می کنیم.

آقای معینی همچنین با اشاره به رابطه تاریخی فرانسه با کشورهای عربی مثل سوریه، لبنان و مصر گفت: تعجبی ندارد فرانسه به عنوان مسئولیتی که در فبال این کشورها حس می کند، درباره وضعیت خانم پروز ابراز نگرانی کند و از دو کشور سوریه و ایران بخواهد که وضعیت ایشان را مشخص کنند.

گفته می شود خانم پروز با این که گذرنامه های آمریکایی و کانادایی دارد با استفاده ازگذرنامه ایرانی اش که نیازمند روادید گردشگری برای ورود به سوریه نیست روز ۲۹ آوریل (نهم اردیبهشت ماه) وارد فرودگاه دمشق شد.

اما مسئولان امنیتی سوریه پس از این که متوجه شدند که خانم پروز برای کار خبرنگاری وارد سوریه شده پیش از آن که فرودگاه را ترک کند او را بازداشت کردند.

بازداشت خانم پروز در آن زمان اعلام نشد و شبکه الجزیره از ناپدید شدن او در سوریه خبر داد تا این که پس از یک هفته مسئولان سوری سرانجام بازداشت او را تائید کردند.

روزنامه سوری الوطن روز سه شنبه به نقل از "منبعی آگاه" خبر داد که دوروتی پروز دو روز پس از بازداشت سوریه را ترک کرده است.

در این خبر از مقصد دوروتی پروز پس از ترک سوریه خبری داده نشد و این در حالی بود که همچنان هیچ اطلاعاتی از وی در دست نبود.

شبکه الجزیره روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که خبردار شده است دوروتی پروز دو روز پس از آنکه در دمشق در بازداشت به سر برده به مسئولان ایرانی تحویل داده شده و مأموران کنسولی ایرانی او را سوار هواپیمای خطوط هوایی کاسپین کرده به تهران فرستاده اند و وی اکنون در تهران در بازداشت به سر می برد.

مسئولان ایرانی هنوز هیچ اظهارنظری در تأیید یا تکذیب این خبر نکرده اند.

رضا معینی دراین باره که سازمان گزارشگران بدون مرز تاکنون چه اقداماتی دراین باره انجام داده گفت که یک روز پس از آن که خانم پروز در فرودگاه دمشق دستگیر شد، سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشاراطلاعیه ای این خبر را منعکس کرد و همچنین با توجه به آن که خانم پروز ملیت های آمریکایی و کانادایی دارد در این رابطه نامه هایی به این دو کشور و همچنین به بعضی از مقامات بین المللی از جمله کشورهای اتحادیه اروپا ارسال کرد.

آقای معینی همچنین گفت که سازمان گزارشگران بدون مرز از مقامات سوریه خواسته اند تا دراین مورد که خانم پروز چگونه سوریه را ترک کرده توضیحاتی ارائه دهند.

سه روز پس از بازداشت دوروتی پروز و در حالی که هنوز خبر بازداشت او اعلام نشده بود، خبرنگار الجزیره در دوحه، پایتخت قطر، از علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران پرسید که آیا از ناپدید شدن خانم پروز در سوریه اطلاعی دارد که آقای صالحی ابراز بی اطلاعی کرد و گفت که موضوع را دنبال خواهد کرد و در صورتی که صحت داشته باشد از مقامات سوری خواهان پیگیری خواهد شد.

این در حالی است که آن گونه که الجزیره اعلام کرده، دوروتی پروز یک روز پیشتر به تهران فرستاده شده بود.

مطالب مرتبط