گزارش سالانه عفو بین الملل در مورد ایران: ادامه نقض حقوق بشر

به روز شده:  17:09 گرينويچ - جمعه 13 مه 2011 - 23 اردیبهشت 1390

گزارش عفو بین الملل درباره نقض حقوق بشر در ایران

برخورد با معترضان و فعالان سیاسی و زندان، حتی شکنجه، دادگاه های ناعادلانه و شمار زیاد اعدامها، نقض حقوق زنان و اقلیتهای قومی و مذهبی،نمونه هایی است که در این گزارش آمده است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

عفو بین الملل، سازمان مدافع حقوق بشر، در گزارش سال ۲۰۱۱ خود در مورد ایران، به ادامه موارد نقض حقوق بشر و آزادی بیان، از جمله بازداشت روزنامه نگاران و فعالان مدنی و نقض حقوق اقلیت ها اشاره کرده است.

در این گزارش آمده است که حکومت ایران با اعمال کنترل بر رسانه های داخلی و محدود کردن دسترسی ایرانیان به رسانه های خارجی بیش از گذشته ارتباط آنها را با دنیای خارج قطع کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی اجرای ۲۵۲ مورد اعدام در سال گذشته را تایید کرده اند. با این وجود عفو بین الملل می گوید که گزارش های معتبری در دست دارد که نشان می دهد بیش از ۳۰۰ مورد دیگر اعدام در همین دوره در ایران انجام شده است.

عفو بین الملل

گزارش عفو بین الملل حاکی از ادامه موارد نقض حقوق بشر در ایران است

این سازمان حقوق بشری می افزاید محدودیت هایی که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در مورد برگزاری تجمعات و راهپیمایی ها در ایران اعمال شده بود همچنان پابرجاست و حتی میرحسین موسوی و مهدی کروبی هم چند ماهی است که عملا در بازداشت خانگی به سر می برند.

بازداشت های خودسرانه فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و فعالان حقوق شهروندی در ایران و حتی وکلای دادگستری، از جمله نسرین ستوده، از دیگر مواردی است که عفو بین الملل در گزارش اخیر خود به آن اشاره کرده است.

عفو بین الملل از برگزاری "محاکمه های ناعادلانه" در ایران در سال ۲۰۱۰ هم خبر داده است، دادگاه هایی بدون حضور وکیل مدافع یا استناد قاضی به اعتراف هایی که تحت فشار گرفته شده است.

این گزارش از شکنجه و بدرفتاری هم صحبت به میان می آورد. از فروکردن سر بازداشتی ها در کاسه توالت گرفته تا اعدام های ساختگی، حبس در اماکن تنگ و حتی تجاوز.

عفو بین الملل در گزارش خود نوشته است که در یک مورد، شخصی به نام غلام رضا بیات در کامیاران، غرب ایران، به دلیل خونریزی داخلی ناشی از ضربات وارده جان داده است.

بازداشت اعضای سندیکای کارگری، فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق زندانیان از دیگر نکات مورد اشاره در گزارش عفو بین الملل است.

عفو بین الملل در گزارش سالانه خود به طور مشخص از عمادالدین باقی و شیوا نظر آهاری، از فعالان حقوق بشر نام برده است.

حکومت ایران در این گزارش، همچنین به اعمال تبعیض علیه زنان، به ویژه محدودیت ها علیه ترتیب دهندگان کمپین یک میلیون امضا متهم شده است.

بازداشت اقلیت های قومی و اعمال تبعیض علیه اقلیت های مذهبی شامل نوکیشان مسیحی، سنی ها، روحانیان شیعه دگراندیش، دراویش و بهاییان و سرانجام مجازات مرگ از سرخط دیگر بخش های گزارش عفو بین الملل در مورد ایران در سال ۲۰۱۰ است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.