لاریجانی: ادغام وزارتخانه ها در حضور رهبری بررسی شد

به روز شده:  17:37 گرينويچ - شنبه 14 مه 2011 - 24 اردیبهشت 1390
علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران

آقای لاریجانی پیش تر گفته بود که وزرای فعلی موظفند کار خود را تا زمان تصویب ادغام ها در مجلس ادامه دهند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران می گوید که 'مشکل ادغام وزارتخانه ها' در جلسه ای با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران "حل شده" و دولت باید وزرای جدید را برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی کند.

آقای لاریجانی روز شنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) گفت: "این دیدار برای تنظیم روابط بین قوا و در محضر رهبر انقلاب انجام شد. "

رئیس مجلس ایران همچنین افزود: "اختلاف نظر در مسائل تخصصی بین مجلس و دولت، غیر طبیعی نیست. روشن است که مرجعیت این اختلاف، باید بر اساس قانون اساسی انجام شود و این مرجعیت همان شورای نگهبان است."

آقای لاریجانی که تنها چند ساعت پس از خداحافظی آقای احمدی نژاد از سه وزیر رفاه، صنایع و نفت سخن می گفت، تاکید کرد که "برکناری وزرا از اختیارات رئیس جمهور است و این جنبه بحث مورد اختلاف ما نیست."

وی در ادامه افزود: "ولی وزرایی که در طرح ادغام قرار دارند باید از مجلس رای اعتماد بگیرند."

این در حالی است که آقای احمدی نژاد امروز رسما از صادق محصولی، علی اکبر محرابیان و مسعود میرکاظمی وزرای رفاه، صنایع و نفت خداحافظی کرد.

چالش دولت با مجلس بر سر ادغام وزارتخانه‌ها

دو هفته از آرام گرفتن ظاهری جدال بر سر استعفاء و ابقای وزیر اطلاعات ایران نگذشته، به نظر می‌آید دوباره آیت الله خامنه ای مجبور شده برای پایان دادن به غائله ای دیگر وارد میدان شود.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آقای احمدی نژاد در نامه های خداحافظی به وزرای مذکور نوشت که پایان مسئولیت آنها نتیجه ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم در مورد کاهش تعداد وزارتخانه ها و مصوبه هیأت دولت در اجرای آن بوده است.

برکناری سه وزیر دولت دهم در حالی صورت می گیرد که رئیس و تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ابلاغ مصوبه هیأت دولت در مورد ادغام وزارتخانه ها پیش از تصویب مجلس اعتراض کرده بودند.

شورای نگهبان هم که نهاد مسئول تفسیر قانون اساسی در ایران است، از نظر مجلس حمایت کرد و گفت که هم ادغام وزارتخانه ها باید به تصویب مجلس برسد و هم وزرای وزارتخانه های جدید باید از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

آقای لاریجانی هم پیش تر گفته بود که وزرای فعلی موظفند کار خود را تا زمان تصویب ادغام ها در مجلس ادامه دهند.

تصمیمات آقای احمدی نژاد در مورد اعضای کابینه در هفته های اخیر بحث برانگیز بوده است.

حدود یک ماه قبل، کنار گذاشتن حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات توسط او و مخالفت آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران با این تصمیم به قهر چند روزه آقای احمدی نژاد و کشمکشی کم سابقه در صحنه سیاست ایران منجر شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.