خداحافظی با سه وزیر؛ احمدی‌نژاد کوتاه نیامد

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس Reuters
Image caption تصمیمات رئیس جمهوری ایران در مورد ترکیب کابینه در هفته‌های اخیر جنجال برانگیز بوده است

در حالی که گفته می‌شد رئیس جمهوری ایران نظر مجلس و شورای نگهبان را در مورد ادغام وزارتخانه‌ها پذیرفته است، او رسما از صادق محصولی، علی اکبر محرابیان و مسعود میرکاظمی وزرای رفاه، صنایع و نفت خداحافظی کرد.

آقای احمدی نژاد در نامه های خداحافظی به وزرای مذکور نوشت که پایان مسئولیت آنها نتیجه ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم در مورد کاهش تعداد وزارتخانه ها و مصوبه هیأت دولت در اجرای آن بوده است.

این در حالی است که رئیس و تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ابلاغ مصوبه هیأت دولت در مورد ادغام وزارتخانه ها پیش از تصویب مجلس اعتراض کرده بودند.

شورای نگهبان هم که نهاد مسئول تفسیر قانون اساسی در ایران است، از نظر مجلس حمایت کرد و گفت که هم ادغام وزارتخانه ها باید به تصویب مجلس برسد و هم وزرای وزارتخانه های جدید باید از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

رئیس مجلس ایران گفته بود که وزرای فعلی موظفند کار خود را تا زمان تصویب ادغام ها در مجلس ادامه دهند.

اما مقامات دولتی می گوید که ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم دولت را موظف کرده که تعداد وزارتخانه ها را از ۲۳ به ۱۷ کاهش دهد و دولت حق داشته در مورد ادغام آنها تصمیم بگیرد.

به گفته آنها، شرح وظایف وزارتخانه های جدید و وزرای پیشنهادی برای تصدی سمت وزارت در آنها بعدا برای تصویب به مجلس فرستاده خواهد شد.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران دیروز گفته بود که آقای احمدی نژاد در دیدار با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پذیرفته است که ادغام وزارتخانه ها مطابق نظر مجلس و شورای نگهبان انجام شود.

بعضی از خبرگزاری ها و سایت های خبری ایران صبح امروز از بازگشت آقای میرکاظمی به دفترش در وزارت نفت خبر داده بودند، اما انتشار نامه های خداحافظی با آقایان محصولی، محرابیان و میرکاظمی توسط آقای احمدی نژاد نشان می دهد که او نظر مجلس و شورای نگهبان را نپذیرفته است.

تصمیمات آقای احمدی نژاد در مورد اعضای کابینه در هفته های اخیر بحث برانگیز بوده است.

حدود یک ماه قبل، کنار گذاشتن حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات توسط او و مخالفت آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران با این تصمیم به قهر چند روزه آقای احمدی نژاد و کشمکشی کم سابقه در صحنه سیاست ایران منجر شد.

مطالب مرتبط