'جبهه پیروان خط امام و رهبری باید مجوز بگیرد'

عسگر اولادی حق نشر عکس yyy
Image caption حبیب الله عسگراولادی، دبیر کلی جبهه پیروان خط امام و رهبری را دارد

حمیدرضا فولادگر، نماینده مجلس و عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در ایران، گفت که تشکل‌هایی مانند جبهه‌ها و ائتلاف‌ها باید برای فعالیت انتخاباتی مجوز بگیرند.

آقای فولادگر روز شنبه ۲۴ اردیبهشت به خبرگزاری فارس گفت که نمایندگان مجلس تلاش خواهند کرد قانون احزاب را که به گفته او "جایگزین طرح انتخابات مجلس است"، پیش از انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی که قرار است زمستان امسال برگزار شود، آماده کنند.

او گفت که جبهه پیروان خط امام و رهبری با قانون جدید مشکلی برای فعالیت انتخابات ندارد ولی پیش از آن باید مجوز بگیرد.

جبهه پیروان خط امام و رهبری که از چند گروه اصولگرا تشکیل شده و دبیر کل آن حبیب‌الله عسگراولادی است، در جریان انتخابات ریاست جمهوری از محمود احمدی نژاد حمایت کرد، اما پس از انتخابات با انتقاد شدید از رفتار و گفتار اسفندیار رحیم مشایی خواستار استفاده ‌نکردن از وی در پست‌های حساس مانند دفتر ریاست جمهوری شد.

خانه احزاب باید انتخابات مجدد برگزار کند

آقای فولادگر درباره خانه احزاب هم گفت: "با توجه به اشکالات قانونی که در قانون فعلی به فعالیت این نهاد گرفته شده، نظر کمیسیون ماده ۱۰ این است که در دوره جدید، انتخابات مجدد داشته باشد."

او گفت که خانه احزاب در آخرین کنگره خود "تخلفاتی" داشته و موارد قانونی در آن رعایت نشده است که در نتیجه باید انتخابات مجدد برگزار کنند.

سال گذشته محمود عباس زاده مشکینی، دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب نیز گفته بود که فعالیت خانه احزاب ایران قانونی نیست.

خانه احزاب ایران نهادی است که در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی با حضور نمایندگان احزاب دارای مجوز تشکیل شد و هیات مدیره آن از راه انتخاباتی که نمایندگان این احزاب در یک مجمع عمومی برگزار می کنند، انتخاب می شوند.

خانه احزاب در آخرین انتخابات مجمع عمومی، حسین کاشفی، عضو شواری مرکزی جبهه مشارکت را به عنوان رئیس این نهاد انتخاب کرد.

پیش از این هم بهادر ولی زاده، یکی از بازرسان خانه احزاب ضمن درخواست از وزارت کشور برای رسیدگی به وضعیت خانه احزاب گفت: "تمامی اعضای اصولگرای خانه احزاب خواستار رسیدگی هر چه سریعتر وزارت کشور به اوضاع فعلی خانه احزاب هستند."

او گفته بود که دبیر کل و اعضای شورای مرکزی خانه احزاب جزء احزاب "منحله" هستند و هرگونه فعالیت سیاسی آنان غیرقانونی است.

سال گذشته فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت ایران اسلامی، دو تشکل اصلی جناح اصلاح طلب ایران از سوی کمیسیون ماده ۱۰ و دادستانی کشور ممنوع اعلام شد، اما اعضای این دو حزب این تصمیمات را غیر قانونی دانستند.

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب کمیسیونی است که برای نظارت بر فعالیت های گروه ها و احزاب در وزارت کشور ایران تشکیل می شود.

این کمیسیون وظیفه بررسی درخواست احزب و گروه های سیاسی برای صدور مجوز و همچنین نظارت بر فعالیت آن ها را بر عهده دارد.

نماینده دادستان کل، نماینده شورای عالی قضایی، نماینده وزارت کشور و دو نماینده مجلس ایران اعضای این کمیسیون را تشکیل می دهد.