توکلی: اگر مجلس تعطیل نبود، با عزل وزرا برخورد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد

احمد توکلی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای توکلی علت برکناری این سه وزیر را "مسئله داشتن آنان با آن چهره مشهور، منحرف و مسئله دار" دانست

ساعاتی پس از برکناری سه وزیر رفاه، صنایع و نفت، از سوی رئیس جمهور ایران واکنش ها به این برکناری از سوی مقامات ایرانی آغاز شد.

در اولین واکنش احمد توکلی، نماینده مجلس ایران، عزل سه وزیر مهم اقتصادی و اجتماعی را حاوی "پیام بی ثباتی" به جامعه داخلی و جهانی دانست و گفت که اگر مجلس تعطیل نبود با این قضیه برخورد می کرد.

آقای توکلی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "ما چیزی به نام پایان ماموریت نداریم. اصل ۱۳۵ قانون اساسی می گوید وزیران تا زمانی که عزل نشده اند و یا بر اثر استیضاح یا درخواست رای اعتماد، مجلس به آنها رای عدم اعتماد نداده است در سمت خود باقی می ماند."

او گفت : "تا زمانی که وزرا مورد اعتماد مجلس هستند به کار خود ادامه می دهند مگر آنکه رئیس جمهور آنها را عزل کند."

محمود احمدی نژاد امروز صبح ۲۴ اردیبهشت با صادق محصولی، علی اکبر محرابیان و مسعود میرکاظمی وزرای رفاه، صنایع و نفت خداحافظی کرد.

آقای احمدی نژاد در نامه های خداحافظی خود به وزرای مذکور نوشت که پایان مسئولیت آنها نتیجه ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم در مورد کاهش تعداد وزارتخانه ها و مصوبه هیأت دولت در اجرای آن بوده است.

طبق مصوبه هیئت دولت وزارت نفت با نیرو، صنایع با معادن و کار با رفاه ادغام خواهند شد.

مخالفت مجلس

رئیس و تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ابلاغ مصوبه هیأت دولت در مورد ادغام وزارتخانه ها پیش از تصویب مجلس اعتراض کرده بودند.

شورای نگهبان هم که نهاد مسئول تفسیر قانون اساسی در ایران است، از نظر مجلس حمایت کرد و گفت که هم ادغام وزارتخانه ها باید به تصویب مجلس برسد و هم وزرای وزارتخانه های جدید باید از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

رئیس مجلس ایران گفته بود که وزرای فعلی موظفند کار خود را تا زمان تصویب ادغام ها در مجلس ادامه دهند.

اما مقامات دولتی می گویند که ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم دولت را موظف کرده که تعداد وزارتخانه ها را از ۲۳ به ۱۷ کاهش دهد و دولت حق داشته در مورد ادغام آنها تصمیم بگیرد.

به گفته آنها، شرح وظایف وزارتخانه های جدید و وزرای پیشنهادی برای تصدی سمت وزارت بعدا برای تصویب به مجلس فرستاده خواهد شد.

آقای توکلی برکناری مسعود میرکاظمی وزیر نفت ایران را در زمانی که ایران بعد از ۳۶ سال به ریاست دوره ای سازمان تولید کننده کشورهای تولید کننده نفت _ اوپک_ رسیده است را نیز مضر خواند.

او گفت که ممکن است مجلس بعدا ادغام وزارتخانه های نفت و نیرو را نپذیرد، آنوقت وزارت نفت بدون وزیر خواهد ماند.

بعضی از خبرگزاری ها و سایت های خبری ایران صبح امروز و پیش از انتشار نامه های خداحافظی رییس جمهوری با سه وزیر برکنار شده از بازگشت آقای میرکاظمی به دفترش در وزارت نفت خبر داده بودند.

آقای توکلی وجه مشترک سه وزیر برکنار شده را "مسئله داشتن با آن چهره مشهور منحرف و مسئله دار دانست" و گفت که این اقدامات زمانی انجام می گیرد که مجلس تعطیل است.

به نظر می رسد منظور آقای توکلی، اسفندیار رحیم مشائی مشاور رئیس جمهوری ایران است که پیش از این هم بر سر برکناری وزیر اطلاعات ایران از او نام برده شده بود.

تصمیمات آقای احمدی نژاد در مورد اعضای کابینه در هفته های اخیر بحث برانگیز بوده است.

حدود یک ماه قبل، کنار گذاشتن حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات توسط او و مخالفت آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران با این تصمیم به قهر چند روزه آقای احمدی نژاد و کشمکشی کم سابقه در صحنه سیاست ایران منجر شد.

مطالب مرتبط