بررسی روزنامه های صبح تهران - دوشنبه ۲۶ اردیبهشت

انتقاد اکثر روزنامه ها از تغییرات دولت، واکنش محدود سخنان تازه محمود احمدی نژاد در برنامه ای تلویزیونی، ابراز نگرانی از آینده صنعت نفت و ریاست ایران بر اوپک از جمله مطالبی است که در روزنامه های امروز تهران با اهمیت دیده شده است. بخشی از عناوین اصلی روزنامه ها هم به مناسبت سالگرد تاسیس دولت اسرائیل به حمایت از فلسطینی ها و پیشگوئی شکست اسرائیل و غرب اختصاص دارد.

"اصولگرایی زیر تیغ جراحی" تیتر اول ابتکار است، مردمسالاری از "ارتباط جریان انحرافی با پرونده های اقتصادی" خبر داده، آرمان از "چهارصد میلیارد تومان خسارت به بیت المال" خبر داده است.

رسالت در سرمقاله خود با اشاره به شعار مهر ورزی دولت احمدی نژاد نوشته این چه مهر ورزی به مردم است كه وزارتخانه‌ای كه 80 درصد بودجه مملكت به واسطه یا بی‌واسطه به آن مربوط است در وزارت نیرو ادغام می‌شود. در این ادغام آن كه باید برود وزیر نیرو است نه وزیر نفت! آن هم وزیر نفتی كه پس از گذشت 38 سال رئیس اوپك است!

به نوشته این روزنامه، رئیس‌جمهور در دوره نهم و دهم تاكنون نزدیك به 20 تن از كسانی را كه برای همكاری در هیئت وزیران دعوت كرده بود، بدون حتی یك سطر توضیح به مردم بركنار كرد. وزرای بر كنار شده هم نجابت به خرج دادند و این بی‌مهری را پاسخ ندادند. آیا این نوع برخورد با رجال سیاسی كشور پرده‌ای از عمل به شعار مهرورزی آن هم از نوع حفظ وحدت و برادری است؟

رسالت پرسیده نادیده گرفتن تفسیر شورای نگهبان آن هم در حالی كه هنوز یك سطر از اهداف و شرح وظایف و حتی خود اصل مصوبه ادغام در هیئت دولت به رسانه‌ها داده نشده است، نشانه مهرورزی وی به ساختارهای قانونی نظام است؟

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به اعلام سال جاری به عنوان سال جهاد اقتصادی توسط رهبر نوشته هنوز دو ماه نگذشته وزارتخانه های اقتصادی کشور که در پیشانی حرکت دولت برای تحقق شعار جهاد اقتصادی قرار دارند، در برزخ و سردرگمی به سرمی برند و در بحث ادغام، معطل تعیین وزیر و سرپرست هستند. ماه ها از سرپرستی وزیر مسکن و شهرسازی بر وزارت راه و ترابری سپری می شود و وزارتخانه های نفت و نیرو، بازرگانی و صنایع و معادن و کار و رفاه ناگهان ادغام می شوند، سه وزیر عزل می شوند و احکام سرپرستی سه وزیر دیگر برای سه وزارتخانه دیگر، آن هم در شرایطی که همچنان وزیر وزارتخانه خودهستند موجی از سر درگمی را ایجاد می کند.

به نوشته این مقاله، اینکه دو یا سه وزیر، علاوه بر مسوولیت کنونی خود، سرپرستی وزارتخانه دیگر را هم برعهده بگیرند، نه تنها در فعالیتهای جاری وزارتخانه تحت امر آنها خلل ایجاد می شود، بلکه وزارتخانه دیگر هم در سرگردانی و بلا تکلیفی به سر می برد. اگر همان زمان که وزیر مسکن و شهرسازی سرپرست وزارت راه و ترابری هم شده بود و به شوخی به خبرنگاران می گفت به صورت زوج و فرد در دو وزارتخانه حاضر خواهد شد، با جدیت بیشتری در مقابل این وضعیت واکنش نشان داده می شد. شاید امروز شاهد نبودیم که شش وزارتخانه دیگر هم همان وضعیت را پیدا کنند.

ابتکار نوشته در دو سال اخیر، انکار شکاف و تشتت در اردوگاه اصولگرایی، نه‌ تنها باعث رفع آن نشده، که اعتبار انکارکنندگان را به‌شدت زیر سؤال ‌برده است. جالب اینکه طیفی این انکار و تکذیب‌ها را بیشتر به‌کار می‌برد که به جریان عقلای اصولگرا معروف شده و بیشتر در پی "آبروداری" بوده‌اند. اما آنچه در این ‌میان از آن غفلت شده، اعتماد آسیب‌دیده هواداران آنان در جامعه بوده است که صدای واقعیت‌ها را بسیار بلندتر از تکذیب و انکار می‌شنوند.

حق نشر عکس Arman
Image caption واکنش احمدی نژاد به انتقادها، صفحه اول آرمان

به نوشته این مقاله، در اتفاقات چند هفته گذشته، به ‌خصوص خانه ‌نشینی یازده ‌روزه احمدی‌نژاد، اگرچه حتی تکذیبی هم در کار نبود، اما سکوت مراجع رسمی و خبری، ضمن ایجاد سردرگمی در جامعه، تنها دستاوردی که داشته، بی‌ اعتباری خودشان بوده است. این در حالی است که بازگشت وی به جلسه هیئت ‌دولت با پوشش خبری وسیعی همراه بوده است.

ابتکار تاکید کرده اگر فرض کنیم که برخی از مردم تنها از طریق رسانه های داخلی از اوضاع و احوال کشور باخبر می‌شوند، به‌ یکباره با خبری مواجه می‌شوند که از پیشینه آن هیچ اطلاعی ندارند. به طور مثال برخی در حالی سخنان احمدی‌نژاد را در هیئت ‌دولت، از تلویزیون می‌شنیدند که به خانه ‌نشینی خود اشاره می‌کرد، درحالی‌که هیچ اطلاع رسمی از این موضوع نداشتند.

کسی موافق ادغام و تغییرات نیست

حمایت از زبان رییس سازمان بازرسی کشور نوشته "ادغام هشت وزارت خانه خلاف حسن جریان کار است" و "عزل وزیران به استناد ماده ای از قانون برنامه غیرقانونی است" به نقل از محمدرضا باهنر تیتر رسالت است.

مهرداد میهن‌دوست‌ در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به برکناری سه وزیر نوشته وقتی تاسف بارتر می‌شود که به ریاست دوره‌ای ایران بر اوپک توجه کنیم. پس از 37 سال وزیر نفت ایران نه با شایستگی شخص وزیر که به دلیل انتخاب دوره‌ای بر صندلی ریاست تکیه زد تا مانوری تبلیغاتی برای دولتی‌ها فراهم شود‌ اما گویی ریاست میرکاظمی بر اوپک نیز مانند صدارتش در وزارت نفت دولت مستعجل بود و او این پست را از دست داد. حال کشورهای عضو اوپک رییس جدید خود را نمی‌شناسند و معلوم نیست از این پس رییس اوپک چه کسی خواهد بود حتی نماینده دایمی ایران در اوپک نیز از این سردرگمی بی‌نصیب نمانده است.

به نوشته این مقاله خطیبی ابتدا در مصاحبه نامجو، وزیر نیرو را سرپرست موقت اوپک اعلام و تنها چند ساعت بعد حرف خود را پس گرفت تا او نیز مانند مردم و کارشناسان نداند چه در انتظار اوپک است. در این حال با معرفی سرپرست وزارت صنایع و رفاه از سوی احمدی‌نژاد معلوم شد که رییس دولت یا هنوز به جمع‌بندی برای معرفی سرپرست نرسیده و یا قرار است خود سرپرستی این وزارتخانه را به عهده گیرد که در هر دو حالت وجهه بین‌المللی کشورمان در میان کشورهای عضو اوپک با خدشه مواجه می‌شود.

جهان صنعت در نهایت نوشته اگر خوشبین باشیم باید بگوییم دیگران خبر از اختلافات و اتفاقات داخل ایران ندارند اما آنچه می‌بینند این است که ایران در انتخاب وزیر نفت و البته رییس اوپک بی‌ثبات‌ترین روزها را تجربه می‌کند. ای کاش دست‌کم سردرگمی یک کشور ایران را به 12 کشور دیگر (اعضای اوپک) سرایت نمی دادیم و عنوانی که پس از چند دهه و با سختی به ایران رسیده است را این چنین با چالش مواجه نمی‌ساختیم.

محمود رضا فیروزمند در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته خبر ادغام، انحلال یا حذف وزارت نفت از آن دست خبرهایی است که علاقه‌مندان به سرنوشت صنعت نفت کشور را دل‌نگران، بلکه بیمناک می‌کند. دل‌ نگران از آنچه سیاست ادغام یا انحلال ممکن است بر سر این صنعت استراتژیک بیاورد، سیاستی که هیچ‌کس حداقل در دو وزارتخانه نفت و نیرو حاضر نیست مسوولیت آن را بپذیرد که هیچ، حتی ظاهرا از آن مطلع هم نبوده‌اند. قبول ندارید، مصاحبه مسوولان بلندپایه هردو وزارتخانه طی چند روز اخیر را بخوانید که برخی آشکارا از این تصمیم اظهار بی‌اطلاعی کرده و برخی تلویحا از این تصمیم اعلام برائت كرده‌اند. اما چرا باید نگران بود؟

حق نشر عکس Roozegar

در دنباله مقاله آمده در باب اینکه تصمیم در خصوص ادغام این دو وزارتخانه حاصل چه فرآیندی است، دو سناریوی کلی قابل تصور است که تنها سناریوی ممکن این است که بنا به مصلحتی که از دید کارشناسان و اهل فن مغفول مانده است، تصمیم‌گیران در دولت به این نتیجه رسیده‌اند که بدون نیاز به رجوع به آرای کارشناسی کسانی که بیشترین اهلیت و صلاحیت را برای اظهارنظر در این باره دارند، سلیقه خود را ملاک تصمیم در خصوص آینده صنعت نفت کشور قرار دهند.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده اعمال سلیقه‌ای که می‌تواند ضربات سنگینی بر آینده صنعت نفت، بلکه بر آینده نظام اقتصادی کشور که به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است، وارد آورد. آیا انتقادات کارشناسان به این سیاست، حتی از درون بدنه دولت را نمی توان دلیلی بر "سلیقه‌ای بودن" این ادغام‌ تلقی كرد؟

طلای فوتبال در اصفهان

روزگار در زیر عکسی از تیم سپاهان در صفحه اول خود نوشته سپاهانی ها دیروز در حالی كه هوای اصفهان مطبوع و بهاری بود جشن قهرمانی گرفتند. سالهای سال است كه اصفهانی ها بدون جنجال در حال هزینه كردن هستند و البته در كنار آوردن نام ها و ستاره ها به اصفهان، توسعه فوتبال را به صورت متوازن پیش برده اند.

به نوشته این روزنامه موفقیت های ذوب آهن و سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا و همینطور نایب قهرمانی ذوب آهن در سال گذشته لیگ قهرمانان آسیا نشان داد حداقل بازگشت معنوی سرمایه، قهرمانی و بالا بردن جام و طلایی شدن فوتبال اصفهان است. سپاهان با این قهرمانی پرافتخارترین تیم لیگ برتر ایران شد.

صلاحیت روزنامه نگار

نویسنده سرمقاله روزگار پیشنهاد کرده برای تشكیل سازمان نظام رسانه ای انجمن صنفی روزنامه نگاران مسوولیت این امر را بر عهده گیرد و سوال اصلی تر این است كه با وجود كمبود اصناف صنفی، جایگاه كنونی انجمن صنفی روزنامه نگاران بعد از پلمب به كجا خواهد رسید؟ وقتی قرار است این مسائل دولتی شود، مساله به هیچ عنوان دلگرم كننده نخواهد بود چرا كه دولت تاكنون در دولتی كردن امور رسانه ای تجربه موفقی نداشته و باید از اصرار بر این وضع دست بردارد چرا كه تا به حال كارآمدی نیز نداشته است.

حق نشر عکس Mardomsalari
Image caption دانش آموختگان بی کار، طرح علی کاشی، مردم سالاری

ماشالله شمس الواعظین در این مقاله خطاب به نمایندگان مجلس نوشته چرا به جای تلاش برای توسعه آزادی بیان، انتشار آزاد اطلاعات، تامین و تضمین امنیت شغلی روزنامه نگاران و اجرای دادرسی عادلانه برای روزنامه نگارانی كه محكوم شده اند، آنقدر بر محدود كردن حوزه های از پیش محدود شده مطبوعات ایران تاكید می ورزند.

در پایان مقاله روزگار آمده صلاحیت من، قلم و توانایی ام در امر نوشتن و به تقریر درآوردن واقعیت است و هیچ نهاد و ارگانی نمی تواند بر این امر اولی تر از آزادی بیان باشد.

طنز روزهای ادغام

ابراهیم رها در ستون طنز روزگار در تفسیر بیت حافظ "اگر غم لشگر انگیزد كه خون عاشقان ریزد/ من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم" نوشته:

در امتداد هویج بستنی كردن وزارتخانه ها، سه وزیر عزل شدند و... یعنی عزل شدند! مسوولان گویا تا اطلاع ثانوی یكدونه زرد می زنن، روش یكی آبی می بافن! آدم چیزهایی می شنود یا می خواند یا به دلش الهام می شود كه استرس می گیرد و امان از این استرس! حافظ هم یحتمل استرس داشته كه گفته اگر غم لشگر انگیزد. یك كسی هم به لشگر منتقدان دولت یك حرفهایی زده.

در ادامه طنز روزگار آمده: راستش همانطور كه یك آقای جریان انحرافی داریم، یك آقای جریان انحرافك! هم داریم كه در حال حاضر شش تا سمت و مقام با هم دارد و گفته كسانی كه دولت را تخریب می كنند لااقل آدم باشند! عرض می كنم آقای جریان انحرافك؛ اون وقت آدم سنجش كیه؟! لسان الغیب آورده "كه خون عاشقان ریزد" و مسوولان وزارت علوم هم جدی گرفته اند، گفته اند: "ملزم به تفكیك جنسیتی دانشگاهها هستیم." حق دارند، میوه فروشی نیست كه درهم باشد. ما پیشنهاد می دهیم كلاس های دانشگاه كه سهل است كلا همه جا و همه كس و همه جور را دیوار بكشند، خالص!

مطالب مرتبط