بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۵ اردیبهشت

صفحه اول دنیای اقتصاد حق نشر عکس a
Image caption صفحه اول دنیای اقتصاد : سه وزیری که برگ پایان ماموریت گرفتند

یک روز بعد از آن که اکثر روزنامه های تهران از پایان اختلاف دولت و مجلس بر سر ادغام وزارت خانه ها، با پذیرش نظر قوه مقننه دولت توسط رییس دولت خبر داده بودند، بیشتر روزنامه های امروز عزل سه وزیر به دستور احمدی نژاد را آغاز مناقشه تازه ای در کشور دیده و نسبت به آن ابراز تعجب کرده اند.

تنها روزنامه رسمی دولت به دفاع از رییس جمهور پرداخته است. تصمیم های تازه ای درباره مسکن و راه های تازه برای کاستن از طلب بانک ها بخش کوچکی از فضای روزنامه ها را به خود اختصاص داده که در ضمن از نزدیکی ایران و مصر به عنوان ائتلافی علیه اسرائیل نوشته و مقالاتی علیه سلطنت نشین های عربی دارند.

تهدید دولت و مجلس به فاصله یک روز

"عزل همزمان ۳ وزیر از سوی احمدی نژاد" تیتر اول مردم سالاری است، روزنامه جمهوری اسلامی "عزل سه وزیر و واکنش نمایندگان مجلس" را مهم دیده، آرمان در عنوان اصلی خود نوشته "عزل سه وزیر به دستور احمدی نژاد"، قدس در صدر اخبار خود نوشته "وزارت خانه هائی که نه وزیر دارند نه سرپرست"، سیاست روز نوشته "سه وزیر از رییس جمهور پایان کار گرفتند"، ابتکار از "برکناری سه وزیر و ادامه ماجرای ادغام" نوشته، دنیای اقتصاد از "تودیع رسمی سه وزیر" خبر داده، تیتر بزرگ روزگار "عزل وزرا در سکوت قانون" است و ایران از قول رییس مجلس نوشته "نحوه ادغام وزارت خانه ها برعهده دولت است".

مژگان فرجی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته جابه‌جایی یا برکناری در کابینه حق قانونی رییس‌جمهور است اما این حرکت جدید دولت سوالات فراوانی را به وجود آورد از آن جمله اینکه آیا وی از کسب آرای موافق مجلس در خصوص ادغام وزراتخانه‌های موردنظر خود مطمئن است که وزرای آن را برکنار کرد یا اینکه دولت تا زمان بررسی و تصویب لایحه در مجلس باید برای این وزارتخانه‌ها سرپرست تعیین کند. مساله دیگر این که چرا رییس‌جمهور واقعا وزرا را برکنار کرد، آیا نمی‌توانست آنان را تا زمان مورد نظر نگه دارد و بعد از تعیین تکلیف وزارتخانه‌ها در مورد برکناری‌ها تصمیم گیرد.

به نوشته این روزنامه به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد به شدت دنبال عملی شدن خواسته اولیه خود است اما جای هیچ ابهامی وجود ندارد که این امر هزینه‌ای بر دوش وی خواهد گذاشت که با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی فعلی کشور به صلاح نخواهد بود علاوه بر اینکه به نظر می‌رسد برای شخص رییس دولت هم هزینه آن بیش از سودش خواهد بود.

محمدحسین فرهنگی در مقاله ای در روزگار نوشته از آن جا که برکناری سه وزیر تنها دو روز بعد از دیدار آقایان احمدی نژاد و لاریجانی بر سر چگونگی ادغام وزارتخانه ها صورت گرفت، ممکن است این شائبه به وجود بیاید که رئیس جمهور خلاف توافق عمل کرده است که باید گفت بر سر عزل و نصب وزیران توافق خاصی نشده بود. آنچه طرفین بر سر آن توافق کردند این بود که اولاً شرح تشکیل وزارتخانه های جدید به صورت لایحه تقدیم مجلس شود و ثانیاً وزرای جدیدی که برای وزارتخانه های جدید معرفی می شوند از مجلس رای اعتماد بگیرند.

این عضو هیات رییسه مجلس نتیجه گرفته اقدام آقای احمدی نژاد نسبت به برکناری برخی وزرا را نباید به عنوان زیر پا گذاشتن توافق تلقی کرد، بلکه باید آن را به عنوان یک راه حل دید تا وضعیت برخی اشخاص در هیات دولت مشخص شود و بحث را به سمت نامه اخیر مجلس به برخی وزرا بکشانند که در آن خطاب به وزرا گفته شده بود باید بر سر کار خود حاضر باشند.

نویسنده مقاله روزگار تاکید کرده این روزها شایعات زیادی درباره ادغام ها وجود دارد. نمیتوان با استناد به این شایعات تحلیلی ارائه کرد اما چون عده ای از صنعتگران نگران شده اند که با ادغام صنایع در بازرگانی احتمال تقدم تجارت بر تولید وجود دارد باید گفت جای هیچ نگرانی نیست چون براساس اصل ۴۴ بسیاری از شرکت های زیرمجموعه وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن واگذار شده اند. وزارتخانه جدید تنظیم تولید و بازار را برعهده خواهد گرفت و سیاستگذاری ها آسانتر خواهد شد.

این نوشته در زمانی به چاپ رسیده که به نوشته روزنامه آرمان همین نماینده مجلس گفته است عزل وزیر بدون تعیین سرپرست معنا ندارد.

مجلس عقب نشینی کرد نه دولت ایران

علی اکبر جوانفکر در سرمقاله روزنامه ایران با اشاره به گفته رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در این باره که رئیس‌جمهور نظر مجلس را در ارتباط با مساله ادغام پذیرفت، این حرف را تکذیب کرده و خلاف واقع خوانده و از قول رییس مجلس نوشته ادغام وزارت خانه و تنظیم نحوه آن به عهده رییس جمهور است.

مشاور رسانه ای رییس جمهور در دنباله این مقاله مدعی شده احمد توکلی و علی لاریجانی در مواضع خود علیه اقدام دولت اشتباه کرده‌اند و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس برای مصادره به مطلوب کردن نتیجه نشست سران دو قوه در محضر رهبر، بسیار شتاب‌زده و دون شأن نمایندگی مجلس عمل کرده است. از آقای توکلی انتظار می‌رفت که با روشن شدن حقیقت، از رئیس‌جمهور محترم به دلیل دادن نسبت‌های دروغ به ایشان عذرخواهی کند اما او نه تنها چنین نکرد بلکه بار دیگر بر مواضع افراطی خود علیه دولت اصرار ورزیده است.

سرمقاله دولت مدعی شده در حالی که رهبر جمهوری اسلامی برای رفع اختلاف قوای کشور تلاش کرده و جلسه تشکیل داده اما آقای توکلی همچنان در شیپور اختلاف می‌دمد و حاضر نیست از مواضع افراطی خود دست بردارد. پس نمایندگان مجلس باید یک بار و برای همیشه به ایشان بیاموزند که باید حدود خود را به رسمیت بشناسد و به موضع گیری از طرف تمامیت مجلس خاتمه دهد.

سرمقاله ایران روزنامه دولت وقتی اهمیت می یاد که به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی رییس مجلس در واکنش به عمل احمدی نژاد گفته نمی خواهم برای عزل سه وزیر ارزشی قائل شوم و زارعی یکی از نمایندگان هوادار مجلس گفته این عمل به مصلحت کشور نیست و در عین حال احمد توکلی گفته است عزل سه وزارت خانه مهم در این شرایط دادن پیام بی ثباتی به جامعه داخل و جامعه جهانی است موضع مجلس مانند گذشته نخواهد بود.

حمید رضا عسگری در سرمقاله آفرینش نوشته از روزهای آغازین سال جدید مدام شاهد بروز تنش های سیاسی در کشور بوده ایم و هیچ دستاوردی جز دادن خوراک به رسانه های بیگانه نداشته ایم . خوشبختانه به واسطه ساختار نظام جمهوری اسلامی هیچ بن بستی در امور کشور پیش نمی آید اما تا هنگامی که اوضاع به روال عادی برگردد بسیاری از رسانه های خارجی در بوق و کرنا فریاد اختلاف در میان لایه های اصلی نظام را سر می دهند.

نویسنده مقاله آفرینش پرسیده این همه کش و قوس دراین چند وقت اخیر چه حاصلی برای کشورداشته است. آیا جایگاه ما را در عرصه سیاست خارجی ارتقا داده است؟ آیا در روند مسئله هسته ای ما اتفاق خاصی رخ داده، آیا به لحاظ اقتصادی توانستیم امرارمعاش مردم را سامان دهیم ، آیا ...؟

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته روز گذشته ۳ وزیر از کار برکنار شدند بدون این که سرپرستی برای وزارتخانه هایشان تعیین شود! یک وزارتخانه دیگر هم هست که وزیر ندارد اما یک سرپرست غیرقانونی دارد که یک روز درمیان، وزیر مسکن است و سرپرست غیرقانونی وزارت راه! یک وزارتخانه دیگر هم هست(یعنی باید باشد!) که نه وزیر برایش معرفی می شود و نه سرپرست دارد و فعلا بین هوا و زمین معلق است! سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز هم رئیس دارد و هم رئیس ندارد! با همه این اوصاف دولت دارد بدون هیچ مشکلی کار خودش را می کند.

طنز پرداز این روزنامه اضافه کرده می گویند که یک بنده خدایی چندین سال در اداره ای مشغول به خدمت بود ولی حاضر نمی شد که حتی یک ساعت هم به مرخصی برود. یکبار همسرش پرسید که چرا از مرخصی های قانونی ات استفاده نمی کنی؟ طرف هم که آدم واقع بینی بود، جواب داد: می ترسم مرخصی بگیرم و در غیاب من، بقیه به این نتیجه برسند که بود و نبودم خیلی فرقی ندارد! البته امیدوارم این حکایت را به دورکاری ۱۱ روزه و تعطیلی سفرهای استانی ربط ندهید و آن را به همان موضوعات مطرح شده قبلی محدود کنید و نتیجه بگیرید که خیلی تفاوت ندارد که در هیات دولت چند نفر باشند، بلکه «دو عضو مهم سیار» و «یمین» که باشند کفایت می کند!

همه مردان رییس جمهور

حق نشر عکس a
Image caption همه مردان رییس جمهور، صفحه اول ابتکار

ابتکار در گزارشی نوشته درحالی‌ که در هفته‌های گذشته حملات شدیدی علیه احمدی‌نژاد در عرصه سیاسی کشور ساماندهی شده است، سه نفر از نزدیک‌ترین افرادش این روزها به میدان آمده و دفاع از وی را برعهده گرفته‌اند. سه نفری که به‌نظر می‌رسد خود از جمله عواملی هستند که انتقادات چهره‌های اصولگرا را به رئیس‌جمهور برانگیخته‌اند.

به نوشته این گزارش محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور که بارها از سوی منتقدان رئیس‌جمهور متهم به دست‌داشتن در پرونده‌ای مالی در قوه‌قضاییه شده است؛ حمید بقایی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس (احتمالاً فعلاً سرپرست) سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، رئیس مناطق آزاد و مشاور احمدی‌نژاد در سیاست خارجی که از سوی برخی دیگر متهم به سوءمدیریت و در دست‌داشتن چندین شغل دولتی است و بالاخره اسفندیار رحیم مشایی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور که به‌نظر می‌رسد حجم زیادی از حملات چندماهه اخیر، به خاطر حضور این چهره نزدیک به رئیس‌جمهور در هیئت‌دولت و سخنان جنجالی وی درباره مسائل مختلف بوده است.

ابتکار نوشته اما پس از برکناری وزیر اطلاعات و خانه‌نشینی چند هفته‌ای و چالش‌هایی که با مجلس بر سر نحوه ادغام وزارتخانه‌ها داشته است، اینک که محمود احمدی‌نژاد هدف انتقادات شدید علما و ائمه جمعه و نمایندگان مجلس قرار گرفته است، این سه نفر که اکنون از نزدیک‌ترین افراد به وی محسوب می‌شوند، به میدان آمده و از رئیس خود دفاع کرده‌اند. رئیسی که به‌نظر می‌رسد اکنون در حال پرداخت هزینه دفاع از این همکاران خود است.

کیهان گزارشی دارد که در آن با اشاره به معاملات بزرگی برای ساخت مجتمع های بزرگ در کیش مدعی شده که این معاملات با دخالت مقام بالای دولت و دفتر رییس جمهور صورت گرفته و میلیاردها تومان بدون انجام تشریفات قانونی به فردی که همراه دخترش از خارج از کشور وارد شده پرداخت گریده است.

همزمان با این گزارش مدیر روزنامه کیهان در مقاله ای به نقد گفته های تازه اسنفدیار رحیم مشائی رییس دفتر رییس جمهور پرداخته و ضمن دفاع از قهر یازده روزه رییس دولت گفته بر ضرورت شرعی و قانونی تبعیت ایشان از حکم ولی فقیه تاکید ورزیده و گفته برخی از خواص به علت برداشت غلط از سکوت چند روزه رئیس جمهوری، به صورتی شتابزده واکنش نشان دادند و منویات درونی خود را بروز دادند!

حسین شریعتمداری در مقاله کیهان حطاب به رحیم مشائی نوشته ماجرا بسیار روشن تر از آن است که با این پرگویی های دم دستی قابل توجیه باشد. آقای احمدی نژاد در یک اقدام نسنجیده- و گفته می شود در پی گزارش های ساختگی جریان انحرافی- وزیر اطلاعات را عزل کرد و رهبر معظم انقلاب که این اقدام را یک حرکت انحرافی و زمینه ساز آسیب های جدی می دانستند، ادامه حضور ایشان به عنوان وزیر اطلاعات را ضروری تشخیص داده و طی حکمی برخاسته از جایگاه دینی و قانونی ولی فقیه بر ابقای آقای مصلحی تاکید ورزیدند. ماجرا به همین سادگی است و معلوم نیست، آسمان و ریسمان کردن های آقای مشایی برای چیست؟ آیا لازمه پیروی از ولی فقیه و اعتقاد به قانون اساسی که رئیس جمهور در این بستر انتخاب شده است، اجرای بی وقفه حکم ولی فقیه نیست؟

به نوشته نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان آقای مشایی، اگر همانگونه که ادعا می کند، پیروی از ولی فقیه را لازمه اعتقاد به ولی عصر می داند، باید بلافاصله پس از آن که ولی فقیه، حضور ایشان به عنوان معاون اول رئیس جمهور را به مصلحت ندانستند، از این پست کناره می گرفتند، نه آن که بعد از یک هفته تعلل و به اجبار کنار گذاشته شود و در عوض، بیش از ۱۸ پست حساس و کلیدی دیگر را در دولت قبضه کند، یعنی پدرجد معاون اولی؟ و یا نباید بعد از تاکید آقا بر اجتناب از موازی کاری در سیاست خارجی، عنوان «نماینده ویژه رئیس جمهور» را به «مشاور ویژه» تبدیل کند و باز هم همان بازی را ادامه دهد که نمونه آن دعوت از ملک عبدالله اردنی و- به قول خودشان- «سفیانی» برای شرکت در جشن های نوروزی است... و این رشته سر دراز دارد!

در عین حال روزگار از قول عباس سلیمی نمین رییس مرکز پژوهش های انقلاب نوشته ممکن است اسفندیار رحیم مشائی دستگیر شود.

سقوط پادشاهی های منطقه تسریع شده است

"حمله بالگردهای آپاچی به نمازگزاران بحرینی" در صدر اخبار خراسان آمده، کیهان از "ائتلاف علیه اسرائیل، اعلامیه مشترک ایران و مصر" نوشته و رسالت از قول صدای آمریکا از "ترور دانشمندان توسط آمریکا برای توقف برنامه هسته ای ایران" خبر داده است .

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به طرح شورای همکاری های خلیج فارس برای افزودن بر اعضای خود پرداخته و نوشته این آرزوی سعودی هاست که اوضاع را به نفع خود به پیش ببرند ولی تجربه نشان داده است که وابستگی رژیم‌های پادشاهی به یکدیگر، باعث افزایش آسیب پذیری آنها از تحولات منطقه می‌شود و دقیقاً به عکس طرح اولیه، هر حادثه‌ای به تضعیف و انزوای روزافزون رژیم‌های پادشاهی و مشخصاً عربستان خواهد انجامید. در واقع اگر آل سعود، سرنوشت مبارک، بن علی، علی عبدالله صالح و آل خلیفه را به سرنوشت خود گره بزند و بالعکس، پس از قطعی شدن سقوط آنها، ضربه‌ای را به طور ناخواسته متوجه رژیم آل سعود و حاکمیت آنها بر مقدرات عربستان کرده است.

این روزنامه پیش بینی کرده اگر بدون پیوستن رژیم‌های پادشاهی به یکدیگر، آنها تک تک و با وجود یک فاصله زمانی از یکدیگر سقوط می‌کردند، از این پس با ایجاد و حفظ پیوستگی آنها به یکدیگر، همگی با طناب نخستین رژیمی که سقوط کند، به قعر زباله دان تاریخ می‌روند. چرا که خود چنین خواسته اند!

روزنامه جمهوری اسلامی تاکید کرده اهداف و انگیزه‌های رژیم اردن و مراکش برای پیوستن به شورای همکاری، قابل درک است زیرا این اقدام حداقل به انزوای زجر دهنده و انفعال آنها به صورت موقت خاتمه می‌دهد ولی سران شورای همکاری خلیج فارس تصور می‌کنند با چاق‌تر کردن این شورا می‌توانند خود را از سونامی قیام‌های مردمی منطقه نجات دهند، غافل از آنکه این سونامی تا کنار کاخ‌های آنها آمده و منتظر اجازه آنها نمی‌ماند و هرچه بیشتر چاق شوند زودتر از پا درخواهند آمد.

سرنوشت نیروگاه هسته ای و وعده روس ها

مردم سالاری از قول دکتر صادق ربانی، قائم مقام سابق سازمان انرژی اتمی ایران نوشته روس ها نسبت به ماجرای راه اندازی نیروگاه بوشهر اطلاعات خوبی نداده اند. در حال حاضر کار پیچیده دیگری باقی نمانده است. با توجه به این شرایط که دوباره سوخت به ایران انتقال داده شده باید امیدوار بود که برق این نیروگاه وارد چرخه مصرف قرار گیرد.

خبرنگار از این مقام پیشین هسته ای پرسیده به تعویق افتادن راه اندازی نیروگاه بوشهر تا چه حد تحت تاثیر استاکس نت بوده است؟ وی پاسخ داده مساله این ویروس رایانه ای را کسی به روشنی نمی داند بنابراین نمی توان درباره آن اظهار نظری کرد. البته خود روس ها مشکل را در جاگذاری سوخت می دانستند که آن را برطرف کرده اند و در حال حاضر در حال انجام آزمایش های اولیه برای راه اندازی نیروگاه هستند.

به نوشته این روزنامه خبر نگار پرسیده چه قدر ممکن است که دوباره برای راه اندازی این نیروگاه مشکلی پیش بیاید؟ عدم راه اندازی نیروگاه بوشهر به بحث های فنی و تخصصی مربوط است یا عوامل سیاسی، وی پاسخ داده روس ها نسبت به ماجرای راه اندازی نیروگاه بوشهر اطلاعات خوبی نداده اند. احتمال دارد که روس ها تحت تاثیر غرب نخواهند که همکاری لازم را با ایران داشته باشند. یا ضعف تکنولوژی روس ها باعث این مساله شده باشد. البته ممکن است این دو مسئله توامان با هم باعث عدم راه اندازی نیروگاه بوشهر تا کنون شده باشد.

حق نشر عکس a
Image caption کارتون روز: ابوالفضل محترمی، روزنامه جام جم

آقای ربانی به نوشته مردم سالاری اظهار نظر کرده در حال حاضر از نظر بین المللی حساسیت بر راه اندازی نیروگاه بوشهر کم شده است و مخالفتی در این زمینه نیست. بنابراین ممکن است که روس ها به دلیل این که حساسیت کم شده است بخواهند کار را پیش ببرند و راه بیندازند.اما درباره این که آیا در آینده ممکن است چنین مسئله پیش آید یا نه باید بگویم ممکن است از نظر فنی دیگر مشکلی وجود نداشته باشد اما از نظر سیاسی مشکلاتی به وجود آید و باعث شود که راه اندازی نیروگاه عقب بیفتد.

از دفتر خاطرات یک وزیر

سیاست روز در ستون طنز همیشگی خود به حوادث هفته پرداخته:

شنبه: صبح از خواب که بیدار شدیم کمی عصبی بودیم. دیشب در خواب دیدیم یک شخص مجهول‌الهویه قصد دارد ما را تضعیف کند. احتمالا اثرات دیازپام است. شب‌ها از غصه مردم خواب و آرامش نداریم.

یکشنبه: امروز برای مراسم افتتاح به دزفول رفتیم. وزیر مربوطه نیامده بود و ما شخصا «نخستین مرکز قند‌شکن درون اندامی» را افتتاح کردیم. گویا وزیر بازرگانی مشغول بازدید از سد کارون بود. صبح وزیر کار و امور اجتماعی را هم یک نظر دیدم که داشت کلنگ بیمارستان یکصد تختخوابی را زمین می‌زد. خلاصه خیلی خوش گذشت.

دوشنبه: بچه‌های وزارتخانه خبر دادند قرار است وزارتخانه ما با یک وزارتخانه دیگر ادغام شود. نگران شدیم. به رفقا سپردیم که هوای ما را داشته باشند اما باز کمی از عاقبت کار وحشت داریم. گویا بناست وزارت بهداشت و نفت را با هم ادغام کرده و وزیر راه و ترابری هم به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شود. خدا به خیر بگذراند.

سه‌شنبه: امروز صبح بدون خوردن ناشتایی به وزارتخانه رفتیم. جلسه مهمی داشتیم. بحث‌های مختلفی مطرح شد. ساعت ۱۰ صبح راهی جلسه دیگری شدم که تا ظهر طول کشید. ساعت ۲ بعد از ظهر هم جلسه حساس و تعیین‌کننده‌ای در پیش است. احتمالا در این جلسه طرح ممنوعیت برپایی جلسات تشریفاتی و زائد را به تصویب می‌رسانیم و چند کارگروه را برای رسیدگی و پیگیری این موضوع مامور می‌کنیم. قدری کسالت داریم. از بس چای و شربت و میوه و شیرینی در این جلسات به خورد ما دادند، حالمان بد شد.

چهارشنبه: امروز خبر رسید که به ساختار وزارتخانه ما گیر داده‌اند.

معلوم نیست این پدر آمرزیده‌ها چکار به کار ساختار وزارتخانه ما دارند. مگر ما به ساختار آنها گیر می‌دهیم که آنها ساختار ما را زیر سوال می‌برند. خوشبختانه هم ساختار خود را بهینه‌سازی کرده‌ایم و هم زیرساخت ما شفاف است و از این وصله‌ها هم به ما نمی‌چسبد وگرنه چه بلایی سرمان می‌آوردند.

پنج‌شنبه:‌امروز به وزارتخانه رفتیم اما راهمان ندادند جوانکی جلوی در را بسته بود. می‌گفت اول ورودی پرداخت کنید و بعد وارد شوید. تابلوی وزارتخانه را هم کشیده‌اند پایین و تابلوی «هتل گل و بلبل» را بالا برده‌اند. سعی کردم آرام باشم. دکتر سفارش کرده عصبی نشوم وگرنه فشار خونم بالا می‌زند. ترانه «همه چی آرومه» را زمزمه می‌کنم و به خانه برمی‌گردم.

مطالب مرتبط