مجلس ایران به ۵۰ مورد 'تخلف دولت' رسیدگی می‌کند

مجلس ایران حق نشر عکس FARS
Image caption کمیسیون اصل نود باید طی ۱۰ روز در مورد وارد بودن یا نبودن شکایت نمایندگان از رئیس جمهوری نظر بدهد

فاضل موسوی، عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، گفت که شکایت ۱۲ نفر از نمایندگان به هیات رئیسه مجلس از ۵۰ مورد "تخلف دولت" از قانون اساسی، در دست رسیدگی است.

آقای موسوی امروز ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه) در مصاحبه با خبرگزاری فارس اظهار داشت که نمایندگان در تاریخ نهم اسفند سال گذشته شکایت خود را به هیات رئیسه مجلس ارائه کرده و هیات رئیسه، دهم اردیبهشت این شکایت را به کمیسیون اصل نود مجلس ارجاع کرده است.

به گفته فاضل موسوی، کمیسیون اصل نود مجلس موظف است که حداکثر ظرف مدت "۱۰ روز کاری" وارد بودن یا نبودن شکایت نمایندگان را طی نامه‌ای به هیأت رئیسه اعلام کند و این فرصت به پایان رسیده است.

دهم اردیبهشت ماه، که به گفته آقای موسوی زمان به جریان افتادن شکایت نمایندگان از دولت بوده، همان روزی است که به نوشته برخی رسانه ها، تعدادی از نمایندگان فراکسیون اکثریت مجلس با محمود احمدی نژاد دیدار کرده و از جمله، در مورد "احتمال طرح عدم کفایت رئیس جمهوری در مجلس" صحبت کرده بودند.

در همین ارتباط سه روز پیش، اظهارات محمد تقی رهبر ریاست فراکسیون روحانیون مجلس در سایت "خانه ملت" (ارگان رسمی مجلس ایران) منتشر شده بود که حکایت داشت: "بسیاری از نمایندگان در پی حوادث سیاسی اخیر کشور خواهان پیگیری استیضاح، سوال و یا طرح عدم کفایت رئیس جمهوری بودند، اما آقای لاریجانی با تدبیر خود جو مجلس را آرام کرد و مانع تشویش بیشتر فضای سیاسی کشور شد."

اشاره آقای رهبر، به مقاومت حدودا دو هفته ای محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در مقابل دستور ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران است که با انتقاد گسترده بسیاری از محافظه کاران رو به رو شد.

حدود چهار هفته پیش و در پی انتشار خبر پذیرش استعفای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات توسط محمود احمدی‌نژاد، رسانه‌های ایران از مخالفت آیت الله خامنه‌ای با این استعفا خبر دادند و دلیل کناره گیری آقای مصلحی را اختلاف میان او و محمود احمدی‌نژاد دانستند.

بر اساس آئین‌نامه داخلی قوه مقننه ایران، هرگاه حداقل ده نفر از نمایندگان یا هرکدام از کمیسیون‌های مجلس به هیات رئیسه در مورد "عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهوری یا وزیر یا مسئولان دستگاه‌های زیرمجموعه آنان" شکایت کنند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون‌ مرتبط ارجاع می‌شود.

طبق آیین نامه، کمیسیون باید حداکثر ظرف مدت ده روز به موضوع رسیدگی کند و در صورت وارد بودن با اظهار نظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت رئیسه به مجلس ارائه کند و چنانچه نظر مجلس بر تأیید گزارش باشد، موضوع برای رسیدگی به قوه قضائیه و سایر مراجع ذی‏صلاح ارسال می‌شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی مورد رسیدگی قرار بگیرد.

در صورتی که مجلس در مورد رئیس‌جمهوری یا هر یک از وزیران سه نوبت رأی به وارد بودن گزارش بدهد، طرح استیضاح آنان در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط