بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ۲۷ اردیبهشت

سخنان رییس دولت در مصاحبه تلویزیونی خود مورد توجه روزنامه های متعلق به دولت قرار دارد اما بیشتر روزنامه ها از چراغ سبز دولت برای افزایش قیمت ها، وضعیت دلار در مقابل ریال و ورود ایران به بازار ارز خبر داده اند. در میان گزارش های سیاسی ازدحام در رفت و آمدهای سیاسی به قم، نظر فرمانده ناجا که گفته است کنترل اغتشاشات با فن آوری جدید صورت می گیرد و اخباری درباره برنامه بخشی از مدیران دولت برای دخالت در انتخابات مجلس مهم تر دیده شده است.

مونولوگ احمدی نژاد را همه از حفظ اند

"کنترل اغتشاشات با فن آوری جدید" به نقل از فرمانده نیروی انتظامی عنوان اصلی روزگار است، مردم سالاری در تیتر اول خود نوشته "خواب نفوذی های دولت برای قبضه کردن مجلس تعبیر ندارد"، "رقابت های مجلس نهم کلید خورد" گزارش اصلی سیاست روز است و ابتکار از "ترافیک سیاسی در قم" خبر داده است.

عبدالجواد موسوی در سرمقاله روزگار نوشته از همان اول می شد حدس زد که احمدی نژاد چه می خواهد بگوید. حالا دیگر همه ما سخنان او را از حفظیم. این که رژیم صهیونیستی باید حذف شود، ایران بهترین کشور دنیاست، جهان را می توان با مهربانی اداره کرد، تا پایان دولت دهم فقر و بیکاری ریشه کن خواهد شد، رابطه ما با ولایت فقیه رابطه ای عاشقانه است، آن ها که می گویند تورم بالاست مشتی متوهم اند و مانند این ها... اما وقتی گفتند گفت و گوی ایشان قرار است در بخش خبری ۲۲ و سی دقیقه شبکه دوم سیما پخش شود و مجری برنامه هم مرتضی حیدری است کمی امیدوار شدیم.

به نوشته این مقاله اما دریغ که جناب مجری به جای آن که در مقام یک شخص زنده و پرسشگر حاضر شود صرفا نقش یک ضیط صورت را برعهده گرفت که پس از اتمام هر سئوالی سئوال دیگر را طرح می کرد و اصلا چه نیازی به مجری بود. آقای رییس جمهور می توانست همین حرف ها را رو به دوربین بزند بی هیچ مزاحم و واسطه ای، حالا که قرار است ایشان به هیچ کس پاسخگو نباشد.

حق نشر عکس Javan
Image caption قانون گریز، کارتون حسین کشتکار، روزنامه جوان

به نوشته مقاله روزگار مجری به عنوان نماینده افکارعمومی باید تا جواب قانع کننده از رییس جمهور که خود را خادم ملت می داند نگیرد، به بحث خاتمه ندهد. گفت و گو با مقامات دولتی یک امر تشریفاتی و باری به هر جهت نیست. یکی از دلایلی که مردم برای برنامه ۹۰ سر و دست می شکنند اما به گفتگوهای سیاسی علاقه ای ندارند همین است که نتیجه اش از پیش مشخص است و گفتگو نیست، مونولوگ است.

غلامرضا کمالی پناه در سرمقاله ابتکار با عنوان "سخنرانی برای نجات از افسردگی" به بررسی وضعیت دولت و تصمیمات جدید پرداخته و نوشته احمدی نژاد تاکنون هرچه خواسته عملی کرده، بسیاری از سنت ها را شکسته، تابع هیچ مصلحتی هم نبوده و ثابت کرده که هرچه را نپسندیده یا درست ندانسته یا خلاف روش و آرمان خویش تلقی کرده، بی‌محابا به چالش کشیده است. نه تنها مصلحت را مبنای عمل قرار نداده است، که نهاد اساسی مجمع تشخیص مصلحت را هم به تشخیص خود از اعتبار انداخته است. همه دولت ها و کارگزاران نظام را در ماقبل خود، فاسد و ناکارآمد معرفی کرده است و از مرجعیت هم پشتوانه ای برای خود نساخته و بعضی ها هم ادعا می کنند که به آن پشت کرده است، به هیچ حزب یا گروهی هم باج نداده است.

به نوشته این روزنامه اینکه این ویژگی‌ها مثبت است یا منفی، تاریخ قضاوت خواهد کرد؛ اما برای اولین بار است که ظاهراً رئیس‌جمهور به بن بستی خورده که او را سرخورده کرده است و همین موضوع باعث شده که برای احیای دوباره هیبت گذشته اش، تاختن های پیروزمندانه و باشکوهش، کسب دوباره اعتماد به نفس کم نظیرش و نشان دادن همه کاره بودنش در انظار عمومی و هم در محدوده همکاران خویش در دولت، حرکت جدید و پرقوتی را نشان بدهد، آن هم برکناری سه وزیر در یک زمان با چند خط.

ابتکار سرانجام نوشته مجموعه اتفاقات هفته های اخیر، از جمله بست نشینی برای بن بست شکنی و نادیده‌گرفتن تهدیدات مجلس و تفسیرهای شورای نگهبان، عطش تماشای دریای متلاطم و خروشانی را در میان کثیری از مردم و نخبگان به‌وجود آورده بود و همین امر بسیاری را به پای مصاحبه ایشان کشاند. اما دریا آرام بود و انتظارات خیلی ها را برآورده نکرد و ما روزنامه نگاران را نیز هم.

مشکلاتی که به نسیم می مانند

حق نشر عکس Roozegar
Image caption تصویر روزنامه روزگار

روزگار با چاپ عکسی از اعضای هیات امنای منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی سخن هاشمی رفسنجانی رییس هیات را منعکس کرده که با اشاره به مشکلات سی ساله این دانشگاه گفته آن چه الان پیش آمده به نسیمی می ماند.

فرمان گرانی و ورود به بازار ارز

"فرمان ورود به بازار ارز صادر شد" تیتر اول جهان صنعت است، دنیای اقتصاد از "برنامه دولت برای دلار" نوشته، ایران از زبان رییس دولت نوشته "ایران به کمتر از رده های اول دنیا رضایت نمی دهد" و قدس از "چراغ سبز دولت برای افزایش قیمت ها" خبر داده است.

قدس با اشاره به تازه ترین سخنان مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر موافقت وزارت بازرگانی با افزایش ۹ تا ۱۹ درصدی قیمت چند قلم اقلام اساسی نوشته این نشان از پذیرش تبعات اصلاح نرخ حامل های انرژی در حوزه قیمت تمام شده تولید دارد، واقعیتی که پیش از این بارها از سوی برخی مقام های مسئول رد شد.

به گزارش این روزنامه در شرایطی که تلاش دولت برای تدارک بازاری آرام در مرحله نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در پاییز سال گذشته و تداوم آن در ایام نوروز جای تقدیر دارد، اما به باور همه کارشناسان اقتصادی، ادامه ثبات قیمت ها برای بخش تولید امکان پذیر نیست. شاید این جمله محمد حسن نکویی مهر، معاون وزیر بازرگانی، که "باید تغییرات قیمتی را به صورت منطقی پذیرفت و از اعمال فضای تورمی نیز جلوگیری کرد" موضوع جدیدی نباشد، اما طرح آن از سوی این مقام مسئول که تاکنون از برخورد شدید با هرگونه افزایش قیمت سخن می گفت، پیام جدیدی را به جامعه منتقل می کند.

به نوشته قدس به بیانی دیگر مسئولانی که تا دیروز بارها در خصوص تثبیت قیمتها سخن می گفتند، امروز برخورد دستوری خود را به کناری نهاده و با چراغ سبز نشان دادن به بخش تولید، رسماً از افزایش قیمت ها بر زبان سخن می رانند. اما پرسش اینجاست که تبعات اصلاح قیمت های انرژی در بخش تولید و افزایش برخی نهاده های کشاورزی برای مصرف کننده از چه محلی تأمین می شود؟

مریم باستانی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته خبر پرداخت یارانه نقدی به ایرانیان خارج از کشور موضوعی است که ابتدا به صورت شایعه و اینک به صورت رسمی از سوی سخنگوی اقتصادی دولت مطرح شده است. اگرچه در ابتدا به نظر می‌رسید که حتی اگر شایعه هم باشد، دولت مخالف این پرداخت است اما شمس‌الدین حسینی می‌گوید قانون، اتباع ایران (نه فقط ساکنان ایران) را متعلق به ایران می داند و فردی که دارای تبعیت ایرانی باشد به لحاظ قانونی امکان بهره مندی از یارانه های نقدی را دارد.

به نوشته این روزنامه اعلام چنین تصمیمی به آن معناست که باید برای بیش از ۷۴ میلیون نفر منابع در بودجه در نظر گرفته می شد. با منابع یارانه‌ها در بودجه امسال که با احتساب سهم صنعت و حذف سهم دولت ۵۴ هزار میلیارد تومان را شامل می شود، بی تردید نمی توان برای ایرانی های ساکن خارج از کشور منابعی در نظر گرفت.

سرمقاله جهان صنعت نوشته اگرچه سخن آقای حسینی درست است و یارانه نقدی حق تمام ایرانی هاست اما هزینه این پرداخت را نمی توان از جیب ایرانی‌های داخل کشور پرداخت چه آن که این هزینه با افزایش قیمت حامل های انرژی و مالیات، تبدیل به منابع اصلی یارانه نقدی شده و بازتوزیع می شود حال آنکه ایرانیان محترم خارج از کشور از پرداخت چنین هزینه هایی معاف هستند. حال اگر دولت تمایل دارد به آنها یارانه بپردازد باید از منابع دیگری چون منابع حاصل از فروش نفت بپردازد که متعلق به همه ایرانی هاست و نه آنچه از آزادسازی قیمت ها به دست آمده است.

کنترل اغتشاشات و ازدحام قم

ابتکار در گزارشی از "ازدحام سیاسی در قم" خبر داده و نوشته اگر چه قم خاستگاه انقلاب اسلامی ایران بوده و از این نظر می تواند سیاسی ترین شهر مذهبی جهان باشد، اما این آغاز تنها علت سیاسی بودن این شهر نیست؛ چرا که در بسیاری از برهه های زمانی پس از انقلاب نیز محل رفت‌وآمد چهره‌های سیاسی بوده است. نزدیکی زمانی به برخی مقاطع خاص تاریخ انقلاب، ازجمله دلایلی بوده است که قم را میزبان این رفت‌وآمدها کرده است.

به نوشته این روزنامه در همین روزها حضور رحیم‌صفوی، مشاور رهبر، در این شهر و دیدار با برخی علما و مراجع قم، یکی از این موارد است که در برخی از رسانه‌ها با عنوان «دیدار محرمانه» از آن یاد شده است. از سوی دیگر علی لاریجانی، رئیس‌مجلس و نماینده مردم قم در مجلس، نیز به دیدار مراجع تقلید و مدرسین حوزه علمیه قم رفته است. وی در سفیر اخیر خود با آیت‌الله سبحانی، آیت‌الله مصباح‌یزدی، آیت‌الله صلواتی و همین‌طور آیت‌الله‌العظمی شبیری‌زنجانی دیدار کرده است.

از سوی دیگر، یک پروژه عمرانی این شهر نیز در روزهای گذشته، در صدر خبر برخی رسانه‌ها قرار گرفت: «مونوریل قم» موضوع عبور منوریل از بالای صحن حضرت جواد‌، یکی از صحن‌های حرم حضرت معصومه، یا از زیر سطح، در کنار اجرای پایه‌های منوریل از بحث‌های داغ مرکز تصمیم‌گیری مدیریت شهری قم در یک سال گذشته بود و کارشناسان شهرسازی و معماری و فرهنگی به‌شدت با عبور آن از مقابل حرم مخالف بودند.

ابتکار نوشته در همین حال خبری همانند بمب در محافل سیاسی و مدیریتی استان ترکید و همه را شگفت‌زده کرد. این که احمدی‌نژاد طی دستوری مؤکد، خواهان عبور منوریل از بالای صحن مطهر حضرت معصومه‌ شده است و از وزارت کشور و معاونت برنامه‌ریزی هم خواسته است که اولاً: هرگونه کمک به شهرداری قم منوط به همکاری با اجرای منوریل شود و ثانیاً: تمام اعتبارات به حساب سازمان قطار شهری قم واریز شود.

تصمیم های آسان برای واردات کشک

سیاست روز در ستون طنز خود با اشاره به ادغام وزارت خانه ها نوشته: بعضی‌ها فکر می‌کنند تصمیم‌گیری در سطوح عالی، کار چندان سختی نیست. فی‌المثل اگر وزارت بازرگانی واردات «کشک» را آزاد می‌کند لابد برای خودش حکمتی دارد و این جور مسائل به عقل ناقص ما و «ننجون» قد نمی‌دهد اما بعضی‌ها اصلا این موضوع را قبول ندارند و معتقدند تصمیم‌گیری در سطوح عالی یک چیز پیش پا افتاده است.

در همین راستا قائم‌مقام وزیر آموزش و پرورش در تازه‌ترین مصاحبه خود گوشه‌ای از دستاورد بزرگ علمی خود را نمایان کرده و گفته: "درصدد هستیم تا رشته طناب زنی را برای پایه دوم ابتدایی اجرایی کنیم."

حالا با این کرامات عمیق و افاضات دقیق باز هم چهار تا عوام مثل ننجون در بوق‌های تبلیغاتی خود می‌دمند که بعضی از تصمیم‌گیری‌ها در سطوح عالی ـ بلا نسبت ـ هم خانواده «کشک» است.

دانشمندان جهان تاکنون هزاران کتاب و مقاله علمی در خصوص اهمیت «طنا‌ب‌زنی» و نقش آن در ارتقای سطح آموزشی کشور به رشته تحریر درآورده‌اند و فقط خدا می‌داند در فقدان «طناب‌زنی» چه تمدن‌ها که از بین نرفته‌اند و چه فرهنگ‌ها که نابود نشده‌اند.

پیشنهاد اول: پیشنهاد می‌شود پس از اجباری کردن «طناب‌زنی» در پایه دوم، این رشته را با حفظ شئونات اخلاقی و در راستای صادرات غیرنفتی به کشورهای دیگر جهان نیز صادر کنیم.

پیشنهاد دوم طنز نویس سیاست روز این است: از این پس در مقطع سوم ابتدایی مراسم «طناب‌کشی» را نیز اجباری کنند تا علاوه بر ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان، روحیه مهرورزی آنان نیز تقویت شود.

پیشنهاد سوم: برای مقاطع تحصیلی بالاتر نیز اجباری شدن گرگم به هوا و قایم‌باشک توصیه می‌شود.

اما حالا که حرف مهرورزی پیش آمد بد نیست این نقل قول را از علی پروین ملقب به سلطان ... (کلمه مربوط ناخواناست) بخوانید که گفته: «خیلی زشت است که یک زن، وزیر ورزش ایران باشد.»

البته بر همگان واضح و مبرهن است که ننجون ما گرایش‌های فمنیستی ندارد اما دقیقا نمی‌داند کجای این قضیه زشت است. زن، زشت است؟ وزارت زشت است؟ ورزش ایران زشت است؟ آدم مرد باشد و اسمش پروین باشد، زشت است؟ تحلیل‌های ننجون زشت است؟ سلطان...

کارتون روز

حق نشر عکس Mardomsalari
Image caption در جست و جوی کار - علی کاشی، مردم سالاری

مطالب مرتبط