اعدام دو نفر به جرم 'محاربه' در اصفهان

برادران فتحی حق نشر عکس fathi
Image caption برادران فتحی به اتهام محاربه در زندان اصفهان اعدام شدند

عبدالله و محمد فتحی شورباریکی، دو برادری که در ایران به دلیل سرقت مسلحانه به "محاربه" متهم شده بودند، امروز صبح (سه شنبه ۲۷ اردیبهشت، مصادف با ۱۷ مه) در زندان دستگرد اصفهان اعدام شدند.

پدر برادران فتحی که در ترکیه به سر می برد، با تائید این خبر به بی بی سی فارسی گفت: "پیش از اجرای حکم از سوی زندان با خانواده ام تماس گرفتند و به آنها گفتند که ساعت شش صبح در مقابل زندان حاضر شوید و با گروه اعدام صحبت کنید تا اجرای حکم ۲۴ ساعت به تعویق انداخته شود. اما نهایتا پسرانم را اعدام کردند."

آقای فتحی با اشاره به اینکه عبدالله ۲۸ ساله و محمد ۲۷ ساله تنها فرزندان پسر او بودند، گفت: "جنازه پسرانم را با آمبولانس به مادرشان تحویل دادند."

عبدالله و محمد فتحی در فروردین ماه سال ۱۳۸۹ به همراه پنج نفر دیگر به اتهام سرقت گسترده از طلافروشی ها در کرج دستگیر شدند.

پدر آنها حکم اعدام فرزندانش را "مخدوش" توصیف کرد و گفت: "نسبت به صادر کنندگان این حکم اعلام جرم می کنم، این حکم ایرادات زیادی داشت، در کیفرخواست و نهایتا حکم دادگاه مشخصات فردی یکی از پسرانم به غلط قید شده بود و در حالیکه سه سال از تاهل پسر من می گذشت، قاضی پرونده او را مجرد ذکر کرده بود".

پدر برادران فتحی گفت: "من و برادر همسرم از فعالان سیاسی هستیم و در ابتدا دو پسرم به ارتباط با دایی خود متهم شده بودند که از زندانیان دهه ۶۰ بوده و در حال حاضر در آمریکا به سر می برد."

او ادامه داد: "در ابتدا همه هفت نفر را به جرم سرقت مسلحانه به محاربه متهم کردند، اما اتهام محاربه در مورد پنج نفر از آنها منتفی شد".

هادی قائمی: پرونده پر از ابهام است

هادی قائمی، سخنگوی کمپین حقوق بشر در ایران در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت که با توجه به ابهامات موجود در پرونده و مستندات موجود، اجرای حکم برادران فتحی می بایست متوقف می شد.

او گفت: "بر اساس گفته های خانواده و نامه های خودشان از داخل زندان، این دو برادر تحت شکنجه شدید قرار گرفتند و مجبور به اعتراف شدند. در حالی که این دو به اتهام محاربه محکوم به اعدام شدند، پنج نفر دیگر از این اتهام مبرا شدند".

از ایرادات دیگری که به گفته آقای قائمی به این پرونده وارد است و وکلای این متهمان نیز به آن استناد کرده اند، این است که این دو ساکن اصفهان بودند، اما در مازنداران دستگیر شدند و در حالی که دادگاه به گفته وکلا باید در مازندان برگزار می شد، به اصفهان منتقل شد.

آقای قائمی گفت: "قاضی پرونده حکم اعدام را بسیار شتاب زده صادر کرد".

مسئله دیگری که سخنگوی کمپین حقوق بشر به آن اشاره کرد، احتمال ابتلای این دو برادر به بیماری روانی است: "این دو در زمان جنگ در آبادان زندگی می کردند و دچار بیماری روانی بودند. دکترهای متخصص هم نامه هایی را در همین خصوص به قاضی نوشتند، اما هیچ کدام از این مسائل مورد توجه قرار نگرفت و حکم اعدام تائید شد".

در قوانین ایران، سرقت مسلحانه از مصادیق محاربه دانسته شده است.

مطالب مرتبط