ایران: گزارشگران حقوق بشر غیرحرفه‌ای عمل می‌کنند

حق نشر عکس humanrightsiran
Image caption محمد جواد لاریجانی: "مکانیسم گزارشگری در حوزه حقوق بشر استحکام کافی ندارد و غیرحرفه‌ای است"

دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفته است که این کشور مشکلی با حضور گزارشگران حقوق بشر در ایران ندارد، ولی معتقد است که "مکانیسم گزارشگری در این زمینه، استحکام کافی ندارد و غیرحرفه‌ای است."

اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ماه مارس (فروردین) امسال، با صدور قطعنامه‌ای به تعیین گزارشگری ویژه برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رای دادند.

این اولین بار از زمان تشکیل شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶ میلادی بود که اعضای این شورا برای یک کشور گزارشگر ویژه تعیین کردند.

در آن زمان، محمدرضا سجادی، فرستاده ایران به نشست شورای حقوق بشر، این تصمیم را "غیرمنصفانه و ناموجه" خواند و گفت که این حرکت "محکوم به شکست" است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر ایران، محمد جواد لاریجانی، دبیر این ستاد و مشاور امور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه ایران، گفته است که این کشور همچنان بر سر موضع سابق خود، یعنی دعوت عام از همه گزارشگران باقی است و مشکلی با آمدن آنها به ایران ندارد، ولی اشکالاتی را به مکانیزم گزارشگری، از جمله نبود استحکام حرفه‌ای و غیرفنی بودن آن وارد می‌داند.

به دنبال برگزاری آخرین انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری در ایران و اعتراضات پس از آن که برخورد نیروهای امنیتی با معترضان را به دنبال داشت، فعالان حقوق بشر بارها به نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کردند.

این اعتراض‌ها و انتشار گزارش‌های مرتبط با آنها، ابراز نگرانی نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کمیسر حقوق بشر این سازمان و دبیرکل آن را به دنبال داشت.

به گفته عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، مهلت کشورها برای معرفی نامزدشان به شورای حقوق بشر برای عهده‌داری سمت گزارشگر حقوق بشر در ایران به پایان رسیده است و در نشست آتی شورای حقوق بشر، این گزارشگر تعیین می‌شود.

گزارشگر ویژه‌ای که شورای حقوق بشر تعیین می‌کند، وظیفه بررسی گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بشر در ایران را به عهده خواهد داشت و باید گزارش‌های نهایی خود را به شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه دهد.

با وجود انتقادهایی که از وضعیت نامطلوب حقوق بشر در ایران می‌شود، محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر این کشور، همکاری‌های فنی و حرفه‌ای ایران را با شورای حقوق بشر بسیار خوب توصیف کرده و گفته است: "موضع ایران در قبال مکانیزم گزارشگری شورای حقوق بشر مثبت است، ولی نباید اجازه داد مکانیزم گزارشگری به یک تریبون تبلیغاتی برای فشار به کشورها تبدیل شود."

آقای لاریجانی گفته است که "سوءاستفاده سیاسی از حقوق بشر و برخورد گزینشی و تحت فشار قرار دادن کشورهای مستقل، باعث بی‌اعتمادی جهانی نسبت به شعارهای حقوق بشری می‌شود."

او در توضیح ایراداتی که ایران بر فعالیت گزارشگران حقوق بشر وارد می‌داند، گفته است که "اگر گزارشگری به ایران سفر کند و بگوید که ۲۰۰ اتهام را می‌خواهم بررسی کنم، ولی سه روز بیشتر در ایران اقامت نمی‌کنم و در هر روز هم چند ساعت را به این کار اختصاص می‌دهم، مشخص است که این مکانیزم استحکام لازم را ندارد و بسیار غیرحرفه‌ای است."

در گذشته رینالدو گالیندوپل (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳) و موریس کاپیتورن (از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰) به عنوان نماینده‌های ویژه حقوق بشر سازمان ملل چند بار به ایران رفتند و گزارش‌های متعددی در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور تهیه کردند.

مطالب مرتبط