معاون رئیس جمهوری: انتقال کارمندان از تهران اجباری نیست

نمایی از شهر تهران حق نشر عکس A
Image caption به گفته محمود احمدی‌نژاد باید حداقل ۳ میلیون نفر از شهر تهران و ۵ میلیون نفر از استان تهران خارج شوند

لطف الله فروزنده معاون توسعه منابع انسانی رئیس‌ جمهوری ایران گفت: "انتقال کارمندان از تهران، داوطلبانه بوده و به هیچ وجه اجباری در کار نیست ".

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای فروزنده امروز ۲۷ اردیبهشت (۱۷ مه) تاکید کرد که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، انتقال کارکنان رسمی یا ثابت دستگاه‌های اجرایی در سطح یک شهرستان "بدون موافقت مستخدم و تنها با توافق دستگاه‌های ذی ربط انجام نمی‌شود".

معاون توسعه منابع انسانی رئیس‌ جمهوری یک هفته پیش با اشاره به جابه جایی ۲۰ هزار نیرو در سال گذشته به شهرستان ها و ارائه خدمات تشویقی به آنان، از برنامه های دولت برای انتقال "نیروهای مازاد دستگاه ها" با اولویت "جابه جایی و انتقال نیروها به سازمان زندان ها" سخن گفته بود.

دولت ایران، سال پیش اعلام کرده بود که قصد دارد تا پایان ۱۳۸۹، ۴۰ درصد از کارکنان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی را به خارج از پایتخت منتقل کند.

لطف الله فروزنده در اظهارات امروز خود، به کارکنان شرکت‌هایی که مشمول خروج از تهران هستند اعلام کرده است که در صورت عدم تمایل برای انتقال از پایتخت، می‌توانند در یکی از دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی که در تهران می مانند، با جلب موافقت آن سازمان مشغول به کار شوند.

او ادامه داده: "اگر هم آن سازمان یا دستگاه در دیگر شهرستان‌های استان تهران شعبه‌ای دارد، کارکنان می‌توانند به شعب شهرستانی استان تهران منتقل شوند؛ چرا که در حکم استخدامی آنها محل جغرافیایی خدمت استان تهران اعلام شده و هیچ الزامی به بودن در شهر تهران نیست."

این در حالی است که در آذر ماه گذشته آقای فروزنده هشدار داد که کارکنان دستگاه‌های مشمول انتقال به خارج از تهران باید بین "استعفا، بازخرید و انتقال" یکی را انتخاب کنند.

او گفته بود: "اگر تا پایان سال جاری دستگاه‌های مشمول، ۴۰ درصد ظرفیت خود را از تهران به دیگر شهر‌ها منتقل نکنند، باید پاسخگوی عدم اجرای مصوبه دولت باشند."

سال گذشته، در پی اعلام طرح دولت ایران برای خروج اجباری کارمندان از تهران، محمد جعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری، طرح دولت را "اقدامی عجولانه" دانست که سبب "گسستن خانواده‌ها" خواهد شد.

آقای منتظری با پیش بینی شکست طرح خروج اجباری کارمندان تاکید کرد که کارکنان معترض می‌توانند از دولت شکایت کنند.

وی افزود دولت تنها در صورتی می‌تواند کارمندان را مجبور به خروج از تهران کند که در قرارداد آنها، این حق به دولت، به عنوان کارفرما داده شده باشد یا قانون، تکلیفی را در این مورد به عهده کارمند قرار داده باشد.

مطالب مرتبط