آمریکا بانک صنعت و معدن ایران را تحریم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption کنگره آمریکا در نظر دارد بار دیگر تحریم های این کشور را علیه ایران افزایش دهد

وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه افزایش فشارها بر ایران، بانک صنعت و معدن این کشور را تحریم کرده است.

مقام های آمریکایی در بیانیه روز سه شنبه خود گفته اند که این بانک برای دور زدن تحریم ها به دولت ایران کمک می کند.

خزانه داری ایالات متحده بانک صنعت و معدن را به ارائه خدمات مالی به بانک ملت و یک بانک به ثبت رسیده در آلمان بنام "بانک هماهنگ کننده معاملات ایرانی –اروپایی" که در فهرست تحریم های اروپا و آمریکا قرار دارند، متهم کرده است.

به گفته این وزارتخانه، بانک های ایرانی تحریم شده از سوی اتحادیه اروپا، به ویژه بانک ملت و صادرات، از بانک صنعت و معدن به عنوان واسطه برای انتقال وجوه استفاده می کنند.

اتحادیه اروپا در ژوئیه سال ۲۰۱۰ و در پی تصویب چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه ایران، ۱۸ بانک ایرانی را تحریم کرد.

با احتساب بانک صنعت و معدن، آمریکا تاکنون ۲۱ بانک ایرانی را تحریم کرده است.

دیوید کوهن، کفیل معاونت وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی سه شنبه گفت که ایران مدتهاست خدمات مالی "غیرقانونی" خود را از بانکی به بانک دیگر منتقل می کند تا آنها بتوانند به مبادلات خود ادامه دهند.

او گفت که ماهیت پیشرفته این برنامه اثر مختل کننده تحریم ها را بر فعالیت های ایران در زمینه برنامه های اتمی و موشکی این کشور نشان می دهد.

ایران تحریم های آمریکا را غیرقانونی می داند و می گوید که سیاست های اتمی و موشکی این کشور را تغییر نخواهد داد.

آمریکا سه ماه پیش نیز بانک رفاه کارگران ایران را تحریم کرده بود.

خزانه داری ایالات متحده این بانک را به ارائه خدمات مالی به وزارت دفاع و شرکت صنایع هواپیماسازی ایران متهم کرد که در فهرست تحریم های آمریکا قرار دارند.

مقام های آمریکایی هشدار داده اند هر موسسه مالی یا بانک بین المللی که با بانک رفاه یا سایر بانک های تحریم شده ایران معامله داشته باشد تحریم خواهد شد.

دولت آمریکا همچنین طی ماه های گذشته بارها شرکت های "پوششی" کشتیرانی ایران در خارج از این کشور را هدف تحریم های خود قرار داده است.