ایران خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره را به قطر بازگرداند

دوروتی پروز حق نشر عکس Wiki
Image caption دوروتی پروز حدود سه هفته پیش در سوریه بازداشت شد و سرانجام از ایران به قطر بازگشت

دوروتی پروز، خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره که خبر ناپدید شدن او چند هفته پیش انتشار یافته بود، به قطر بازگشته است.

صبح چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه)، شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی با عنوان "دوروتی پروز آزاد شد" خبر داد که خبرنگار این شبکه که نوزده روز پیش در سوریه ناپدید شده بود، با هواپیما وارد دوحه، پایتخت قطر و مرکز اصلی این شبکه، شده است.

همزمان، فرد پروز، پدر دوروتی، در مصاحبه با بی بی سی، ضمن ابراز خرسندی از آزادی دخترش، گفت که وی در ایران "نگهداری" می شده اما او از دلیل این اقدام اطلاعی ندارد.

آقای پروز افزود که با دخترش در تهران به خوبی رفتار شده است با این وجود، در این مورد، سئوالات متعددی مطرح است که باید به آنها پاسخ داده شود.

سخنگوی شبکه تلویزیونی الجزیره نیز از اینکه دوروتی پروز سرانجام آزاد شده و از سلامت برخوردار است ابراز شادی کرد و گفت که خانم پروز پس از آزادی، با خانواده اش تماس گرفته است.

به گفته سخنگوی این شبکه، کارکنان الجزیره همراه خانم پروز هستند و می کوشند به حوادثی که در این مدت، برای خبرنگار این شبکه روی داده پی ببرند.

همچنین، تد بارکر، نامزد خانم پروز که در کانادا به سر می برد، با درج پیامی در فیس بوک خود، نسبت به آزادی نامزدش واکنش نشان داده و نوشته است: "دوروتی سالم و در دوحه است و به زودی عازم ونکوور [در کانادا] می شود، ما بی صبرانه در انتظار او هستیم."

آقای بارکر از مقامات ایرانی به خاطر خوش رفتاری با نامزدش قدردانی کرده است.

در ایران، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، با تایید آزادی خبرنگار شبکه الجزیره، گفته است: "این فرد به سوریه رفته بود و درباره ورود و گذرنامه وی ایراد گرفته بودند و چون ملیت ایرانی - کانادایی داشت، به ایران بازگردانده شد."

به گزارش ایرنا، آقای دولت آبادی افزوده است: "خبرنگار الجزیره تحویل مقام های ایرانی شده بود که پس از انجام بررسی ها، مشخص شد گذرنامه وی هیچ مشکلی ندارد و دستور آزادی وی صادر شد."

دوروتی پروز پس از ورود به دوحه گفت: "برای سه روز در بازداشتگاهی در سوریه بودم و صدای کتک های وحشیانه ای را می شنیدم. نمی دانم این مردان چه کرده بودند، یک مامور گفت که آنها مسئول قتل هایی در داخل یا اطراف درعا بوده اند."

او افزود: "مکررا به من دستبند زدند، چشم بند زدند، مرا به حیاطی بردند تا از آنجا صدای کتک خوردن این مردان را بشنوم. همه جوان به نظر می رسیدند، کمی زیر بیست سال یا کمی بیش از آن. به این ترتیب تجربه وحشتناکی بود."

او در مورد بازداشت در ایران گفت: "در آنجا با من محترمانه برخورد شد. اتاقی تمیز داشتم، بعد از ورودی بلافاصله تحت معاینه پزشک قرار گرفتم. به همه سوالاتم تا جایی که ممکن بود پاسخ داده شد."

"زنانی که در بازداشتگاه زنان از من مراقبت می کردند فوق العاده مهربان بودند، روزی دو بار برای هواخوری مرا بیرون می بردند. من گیاهخوار هستم که در زندان مراعات شد و هر دارویی نیاز داشتم برایم آوردند."

سفر به دمشق و تحویل به تهران

روز ۲۹ آوریل، دوروتی پروز، خبرنگار شبکه الجزیره که از سال ۲۰۱۰ با این شبکه همکاری داشت، به منظور تهیه گزارش از تظاهرات اعتراضی در سوریه با شرکت هواپیمایی قطر از تهران عازم دمشق، پایتخت سوریه شد در حالیکه مقامات سوری فعالیت خبرنگاران خارجی در آن کشور را به شدت محدود کرده بودند.

حق نشر عکس Aljazeera
Image caption شبکه تلویزیونی الجزیره پیگیر ماجرای ناپدید شدن خبرنگار خود در سوریه و ایران بوده است

براساس اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در روز ۱۷ مه، ظاهرا خانم پروز، که دارای تابعیت ایرانی، آمریکایی و کانادایی است، با برخورداری از امکانات لغو روادید سفر بین ایران و سوریه، به دمشق سفر کرده بود در حالیکه، به گفته این مقام ایرانی، اعتبار گذرنامه ایرانی او هم منقضی شده بود.

کوتاه مدتی پس از عزیمت به سوریه، شبکه الجزیره گزارش کرد که از این خبرنگار خود اطلاعی ندارد و چند روز بعد، خانواده خانم پروز با صدور بیانیه ای، اظهار داشتند که به اعتقاد آنان، وی در فرودگاه دمشق بازداشت شده است.

حدود یک هفته پس از ناپدید شدن دوروتی پروز، شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش کرد که براساس اظهارات برخی مقامات سوری، خانم پروز در بازداشت در آن کشور به سر می برد هرچند دلیل این برخورد مقامات سوری مشخص نیست.

با انتشار خبر بازداشت خبرنگار الجزیره در سوریه، فعالیت هایی برای کسب آزادی او به عمل آمد و علاوه بر درخواست خانواده پروز و نهادهای مختلف حمایت از خبرنگاران، مقامات آمریکایی، به اعتبار گذرنامه آمریکایی وی، و همچنین وزارت خارجه ایران خواستار کسب اطلاعات در مورد وضعیت او شدند.

سرانجام، هفته گذشته شبکه الجزیره براساس اظهارات منابع سوری گزارش کرد که دولت سوریه خبرنگار این شبکه را به ایران - کشور صادر کننده گذرنامه - بازگردانده و افزود که دوروتی پروز با یک فروند هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی کاسپین عازم ایران شده است.

شبکه الجزیره پس از پخش این خبر، از مقامات ایرانی خواست تا دوروتی پروز را هر چه سریعتر آزاد کنند.

روز گذشته، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بدون اینکه بازگرداندن دوروتی پروز به ایران را تایید کند، گفت که خبرنگار الجزیره مرتکب برخی تخلفات شده و افزود: "ما مساله را پیگیری می کنیم و اطلاع یافتن از وضعیت ایشان برای ما هم اهمیت دارد."

با توجه به اظهارات دادستان تهران، به نظر می رسد که پس از بازگرداندن خانم پروز از سوریه به ایران، او توسط مقامات قضایی جمهوری اسلامی بازداشت شده بود و در این مدت، در محلی در ایران در بازداشت بوده است.

مطالب مرتبط